Քաղաքական 16:55 17/07/2018 Հայաստան
Եթե չլինի ընդհանուր մասնակցություն, կլինի առանձին մասնակցություն. Մարուքյանը՝ քաղաքապետի ընտրության մասին
«Ելք» դաշինքն առաջիկա երկու շաբաթների ընթացքում որոշում կկայացնի՝ Երևանի քաղաքապետի ընտրություններում հանդես կգա մեկ միասնական թեկնածուով, թե դաշինքի անդամ կուսակցություններից յուրաքանչյուրը կառաջադրի առանձին թեկնածու: ԱԺ-ում այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց խմբակցության պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը՝ հավելելով, որ ինքն ավելի շատ հակված է միասնական թեկնածու առաջադրելու գաղափարին։
«Դեռևս քննարկումներ չենք ունեցել, քանի որ երեկ է եղել չկայացած նիստը, պետք է սպասել այն որոշմանը, որ կառավարությունը կրճատի ավագանու լիազորությունների ժամկետը։ Մինչ այդ, բնականաբար կլինեն քննարկումներ, թե ինչպես մասնակցենք»,- նշեց նա։
Մարուքյանը միաժամանակ շեշտեց՝ եթե միասնական թեկնածու առաջադրելու որոշում չկայացվի, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն ընտրություններին կմասնակցի առանձին:
«Այո, միանշանակ, եթե չլինի ընդհանուր մասնակցություն, կլինի առանձին մասնակցություն մեր կողմից՝ բնականաբար հետագա համագործակցության տեսլականով»,- նշեց խորհրդարանականը՝ հավելելով, որ կոնկրետ իրենց կուսակցությունում հնարավոր թեկնածուների հարց չի քննարկվել:
Հարցին՝ արդյոք միասնական թեկնածուով հանդես գալը կախված է «Քաղաքացիական պայմանագրից» Էդմոն Մարուքյանը պատասխանեց. «Բոլորիցս էլ կախված է, քանի որ բոլորով պետք է գանք կոնսենսուսի, որոշում կայացնենք, թե ինչպես ենք մասնակցում»:
Էդմոն Մարուքյանը նաև տեղեկացրեց, որ խմբակցության  ղեկավարի հարց դեռևս չի քննարկվել, այդ հարցը ժամանակավորապես հետ է մղվել։

Политика 18:38 17/07/2018 Армения
Э. Марукян: Если не будет единого кандидата от блока «Елк», партия «Светлая Армения» выдвинет своего кандидата в мэры Еревана
Блок «Елк» в течение ближайших двух недель примет решение касательно того, выдвинет ли единого кандидата в мэры Еревана, или же каждая из входящих в блок партий («Республика», «Светлая Армения» и «Гражданский договор». – Прим. ред.) выдвинет своего кандидата на пост градоначальника. Об этом в ходе брифинга в Национальном Собрании Армении заявил депутат от фракции «Елк» («Выход») Эдмон Марукян, добавив, что он больше склонен к идее выдвижения единого кандидата от блока.
«Пока мы не проводили обсуждений по данному вопросу, поскольку несостоявшееся из-за отсутствия кворума заседание Совета старейшин Еревана было только вчера, 16 июля, необходимо подождать решения правительства РА относительно сокращения срока полномочий Совета старейшин. До этого, естественно, будут проведены обсуждения касательно формата участия», – отметил он.
Э. Марукян в то же время отметил: если не будет принято решения о выдвижении единого кандидата, партия «Светлая Армения» примет участие в выборах, выдвинув своего кандидата.
«Да, однозначно, если не будет единого кандидата от блока, будет выдвижение отдельного кандидата от нашей политсилы, естественно, с видением дальнейшего сотрудничества», – отметил парламентарий, добавив, что конкретно в их политической силе не было обсуждений касательно возможного кандидата в мэры.
На вопрос, зависит ли выдвижение единого кандидата от партии «Гражданский договор» Э. Марукян ответил: «Это зависит от всех, поскольку мы все должны прийти к консенсусу, принять решение касательно формата участия».
Э. Марукян сообщил также, что пока не обсуждался вопрос о выборе руководителя фракции «Елк» в НС РА, данный вопрос временно ушел на второй план.