Քաղաքական 12:22 21/07/2018 Հայաստան
Հայաստանն ահաբեկչական սպառնալիքների և հանցավորության այլ դրսևորումների տեսանկյունից անվտանգ է: Նման կարծիք է հայտնել ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան  Ջուն Յամադան  ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հետ հանդիպմանը:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնի փոխանցմամբ,  դեսպանը դա համարել է  ԱԱԾ համակարգի արդյունավետ աշխատանքի արդյունք:
Դեսպանը նաև նշել է, որ  ճապոնացի զբոսաշրջիկների ներկայությունը Հայաստանում վկայում է երկրի անվտանգ լինելու մասին:
Ծառայության մամուլի կենտրոնի փոխանցմամբ,  ԱԱԾ տնօրեն Ա.Վանեցյանն իր ցավակցությունն է  հայտնել դեսպան Յամադային՝ վերջերս Ճապոնիայում տեղի ունեցած աղետալի ջրհեղեղների զոհերի կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում տնօրենը պատրաստակամություն է հայտնել տեղեկատվության և փորձի փոխանակման հարցի շուրջ համագործակցել Ճապոնիայի հատուկ ծառայությունների հետ:
Արծարծվել է  նաև հատուկ ծառայությունների համար նախատեսված ճապոնական հատուկ տեխնիկայի ձեռքբերման հարցը: ԱԱԾ տնօրենը հույս է հայտնել, որ հանդիպումն ամուր հիմք կհանդիսանա Հայաստանի և Ճապոնիայի հատուկ ծառայությունների միջև համագործակցության և փոխգործակցության համար՝ ի նպաստ երկու պետությունների շահերի:

Общество 13:19 21/07/2018 Армения
Армения является безопасной страной с точки зрения террористических угроз и других проявлений преступности. Об этом заявил Чрезвычайный и полномочный посол Японии в РА Джун Ямада в ходе встречи с директором СНБ РА Артуром Ванецяном.
Как передает пресс-центр СНБ РА, посол отметил, что это является результатом эффективной работы системы СНБ.
Дж. Ямада отметил также, что присутствие японских туристов в Армении свидетельствует о безопасности страны.
Согласно информации, директор СНБ А. Ванецян выразил соболезнования послу в связи с жертвами в результате недавних наводнений в Японии.
В ходе встречи директор СНБ выразил готовность сотрудничать со спецслужбами Японии по части  обмена информацией и опытом.
Был затронут также вопрос о закупке японского специального оборудования для спецслужб.
Директор СНБ выразил надежду, что эта встреча послужит прочным фундаментом для сотрудничества и взаимодействия между спецслужбами Армении и Японии – на благо интересов двух государств.