Իրավունք 15:14 27/07/2018 Հայաստան
Պաշտպանության նախկին փոխնախարար, ԶՈՒ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Յուրի Խաչատուրովը չի ընդունում հատուկ քննչական ծառայության կողմից իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Այդ մասին նա հայտարարեց  Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի Շենգավիթի նստավայրում ՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին:
Նույն դատարանում այս պահին քննվում է ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու միջնորդությունը:
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ տարածած հաղորդագրության համաձայն նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Право 15:34 27/07/2018 Армения
Бывший заместитель министра обороны Армении, бывший заместитель начальника ГШ ВС РА Юрий Хачатуров, занимающий в настоящее время должность генсека ОДКБ, немногим ранее прибыл в суд общей юрисдикции Еревана (резиденция в административном районе Шенгавит).
В суде рассматривается представленное Специальной следственной службой Армении ходатайство об избрании в отношении Юрия Хачатурова меры пресечения в виде заключения под стражу.
На вопрос журналистов, согласен ли он с предъявленным ему обвинением, генсек ОДКБ ответил: «Нет».Юрию Хачатурову предъявлено обвинение по ч.1 ст.300.1 УК Армении – за свержение конституционного строя по предварительному сговору с другими лицами.
В том же суде в эти минуты рассматривается представленное Специальной следственной службой Армении ходатайство об избрании в отношении 2-го президента РА Роберта Кочаряна меры пресечения в виде заключения под стражу.