Քաղաքական 00:30 28/07/2018 Հայաստան
Առաջին ատյանի դատարանը բավարարել է Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին կալանավորելու՝ Հատուկ քննչական ծառայության միջնորդությունը: Այս մասին քիչ առաջ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց Ռոբերտ Քոչարյանի դատապաշտպաններից Արամ Օրբելյանը։ Պաշտպան Ռուբեն Սահակյանն էլ մանրամասնեց, որ կալանքի ժամկետը 2 ամիս է։ Նա հայտնեց, որ բողոքարկելու են այս որոշումը։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ 2008 թվականի մարտի 1-ից 2-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին Հայաստանի Հանրապետության պաշտոնաթող Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այն բանի համար, որ նա այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը:
Նույն օրը միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:

Politics 10:04 28/07/2018 Armenia
Armenia’s second President Robert Kocharyan was arrested for two months according to the Yerevan court ruling issued late on Friday.  Kocharyan was taken into custody from the court hall, his lawyer Aram Orbelyan told reporters.
Earlier, the Special Investigative Service (SIS) of Armenia officially charged Robert Kocharyan in the scope of the criminal investigation into the so-called March 1 events - the post presidential election crackdown in 2008 during which eight civilians and two police officers were killed.
Kocharyan, who served as Armenia’s president at a time of March 1, 2008, declared a 20-day state of emergency, with the approval of the Armenian parliament, banning future demonstrations and charged for “illegally mobilizing Armenia’s Armed Forces against peaceful demonstrators,” that was qualified as a “breach of constitutional order.”