Առողջություն 12:00 08/08/2018 Հայաստան
Կախված սննդակարգից, աղտոտված մթերքը կարող է չլինել ռիսկային և հակառակը՝ քիչ աղտոտված մթերքը կարող է լինել ավելի ռիսկային: Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց ԳԱԱ էկոլոգանեոսֆերային կենտրոնի սննդի ռիսկերի գնահատման կենտրոնի ղեկավար, սննդագիտության դոկտոր Դավիթ Պիպոյանը՝ վկայակոչելով Սյունիքի մարզում մի քանի տարի առաջ իրականացրած հետազոտությունները:
«Վտանգի մեծությունը կախված է այն բանից, թե որքան հաճախակի ու որքան մեծ քանակով ենք սպառում տվյալ մթերքը»,-ասաց նա:
Հիշեցնենք, որ Սյունիքի մարզում է  գտնվում Արծվանիկի պոչամաբարը:
«Պոչամբարի ներքևում լոբիի այգիներ կան: Երբ անձրև է գալիս, վերևից ամբողջ նյութերը լվանալով, ջրերը գալիս են, լցվում լոբու այգիները»,-մանրամասնեց սննդագետը:
Կենտրոնը հետազոտություն է իրականացրել մարզի մի քանի համայնքներում՝ պարզելու այնտեղ ապրողների սննդակարգը: Եղել են այնտեղ աճեցված մթերքների լաբորատոր հետազոտություններ: Դրանց արդյունքում մոլիբդենի ամենամեծ քանակությունը հայտնաբերվել է կանաչ սոխի մեջ: Բայց քանի որ կանաչ սոխ քիչ են օգտագործում, դա այնքան էլ ռիսկային չէ: Եգիպտացորենի մեջ ավելի քիչ քանակությամբ մոլիբդեն է հայտնաբերվել, բայց այն ռիսկային է, քանի որ եգիպտացորեն ուտում են ավելի մեծ չափաբաժնով: Սյունիքում լոբի տղամարդիկ ավելի շատ են ուտում, միջին հաշվով օրական 100 գրամ, սա էլ է ռիսկ առաջացնում:
«Մի տիպիկ օրինակ նշեմ, կարող ենք ունենալ մի տարրը՝ մկնդեղը ջրի մեջ ու մեղրի մեջ: Ջուրը մարդն ամեն օր օգտագործում է մինչև 2 լիտր, իսկ մեղրը՝ ոչ ամեն օր ու ավելի քիչ քանակությամբ: Հետևաբար, մկնդեղի նույն պարունակության դեպքում ջուրն ու մեղրը չեն կարող մարդու առողջության վրա ունենալ միևնույն ազդեցությունը»,-մանրամասնեց Պիպոյանը:
Ամռան ամիսներին առավել վտանգավոր են դառնում պոմիդորի, վարունգի, պղպեղի, մրգի մեծ քանակությամբ ու ամենօրյա օգտագործումը: Լաբորատոր փորձաքննությունը ցույց է տվել, որ Երևանում կան մետաղական ռիսկեր, որոնք սպառնում են հանրային առողջապահությանը:
«Երևանում, օրինակ, ամռան ամիսներին պտուղ-բանջարեղենի օրական սպառումը շատ բարձր է, օրական մինչև 1.5 կգ, ունենք կլաստեր՝ նույնիսկ մինչև 2.5 կգ: Մեր ազգաբնակչության 91 տոկոսն օրինակ, այս ընթացքում ամեն օր լոլիկ է օգտագործում: Հետևապես շատ կարևոր է դիտարկել այն մթերքները, որոնց օրական սպառումը 50 գրամից ավելի է: Սա նշանակում է, որ ծանր մետաղը կարող է լինել թույլատրելիի սահմանում, բայց մեծ սպառումից այն կարող է մարդու օրական լիմիտը գերազանցել»,-ասաց նա:
Այս իրավիճակում Պիպոյանը խորհուրդ է տալիս՝ ամեն ինչից ուտել քիչ-քիչ ու ոչ ամեն օր:
Այս հետազոտությունների արդյունքները տրամադրվել են նաև Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնին, ներկայացրել են առողջապահության նախարարությանը:
Հարցազրույցն անցկացվել է օգոստոսի 4-5-ը Ծաղկաձորում անցկացված  «Սննդամթերքի անվտանգության ոլորտի հիմնախնդիրները» թեմայոց սեմիների շրջանակում: Միջոցառումն իրականացվել է  «Անասնապահության զարգացում Հայաստանի հարավում»  ծրագրի աջակցությամբ:

Общество 15:01 08/08/2018 Армения
В зависимости от рациона, потребление загрязненных токсинами продуктов питания может не представлять  риска, и наоборот – потребление малозагрязненных продуктов может быть более рисковым. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давид Пипоян, ссылаясь на проведенные несколько лет назад исследования в Сюникской области республики.
«Уровень опасности зависит от того, с какой частотой и в каком объеме потребляются подобного рода продукты», – отметил он.
Напомним, в Сюникской области РА расположено Арцваникское хвостохранилище.
«Внизу Арцваникского хвостохранилища выращивают фасоль. Во время дождя вода, смывая сверху все вещества, стекается в посевы фасоли», – пояснил Давид Пипоян.
Центр провел исследование в нескольких общинах Сюникской области с целью выяснения рациона местных жителей. Были проведены лабораторные исследования выращенных здесь продуктов питания. Как показали результаты исследования, самое высокое содержание молибдена – в зеленом луке. Но поскольку жители потребляют в пищу мало зеленого лука, то это не представляет большого риска. В кукурузе было выявлено более низкое содержание молибдена, однако этот продукт содержит более высокие риски, поскольку кукурузу потребляют в больших количествах.
Согласно результатам исследования, в Сюникской области РА фасоль потребляют больше мужчины, в среднем – 100 граммов ежедневно, это также содержит определенные риски.
«Приведу один типичный пример: можем взять один и тот же компонент – крысиный яд – в воде и в меде. Человек ежедневно потребляет до 2 литров воды, а мед – не каждый день и в гораздо меньшем количестве.
Следовательно, в случае одинакового содержания крысиного яда вода и мед не могут оказывать одинакового воздействия на организм человека», – пояснил Д. Пипоян.
В летний сезон наиболее опасными становится ежедневное потребление в большом количестве  томатов, огурцов, перца, фруктов в больших количествах. Лабораторная экспертиза показала, что в Ереване актуальны риски содержания тяжелых металлов в продуктах питания, что представляет угрозу для здоровья общества.
«В Ереване, к примеру, в летние месяцы высокий уровень потребления фруктов и овощей – до 1,5 кг ежедневно, бывают случаи, когда этот показатель достигает даже до 2,5 кг ежедневно. 91% нашего населения, к примеру, за этот период ежедневно потребляет помидоры.
Следовательно, очень важно уделить внимание продуктам, ежедневное потребление которых превышает  50 граммов. Это означает, что содержание тяжелого металла в конкретном продукте может быть в допустимых нормах, но при его потреблении в большом количестве может быть превышен допустимый лимит», – отметил он.
В данной ситуации Д. Пипоян советует потреблять все понемногу и не каждый день.
Результаты данного исследования предоставлены Инспекционному органу продовольственной безопасности, а также представлены в министерство здравоохранения РА.
Интервью было проведено в рамках состоявшегося в период с 4 по 5 августа  в Цахкадзоре семинара на тему «Проблемы сферы продовольственной безопасности».