Քաղաքական 14:04 12/09/2018 Աշխարհում
ԵՄ հանձնաժողովի նախագահ Ժան Կլոդ-Յունկներն այսօր Եվրոպական խորհրդարանում արդեն 4-րդ  անգամ ներկայացրեց Միության մասին տարեկան իր զեկույցը՝ մատնանշելով Եվրամիության գալիք 12 ամիսների օրակարգը։
Euronews-ն առանձնացրել է Յունկերի ելույթի 11 հիմնական կետերը։
1. Խաղաղություն. Եվրոպական միությունը խաղաղություն բերեց մայրցամաքին, «եկեք առավել մեծ հարգանք ցուցաբերենք Եվրոպական միությանը»։
2. Տնտեսություն. Եվրոպան դուրս է եկել տնտեսական ճգնաժամից ու այժմ հետևողականորեն աճում է՝ 2014թ.-ից ի վեր ստեղծելով 12մլն աշխատատեղ։
3. Առևտուր.Եվրոպան հանդես է գալիս որպես բազմազգային կառույց ու կմնա բաց մայրցամաք, եթե անգամ նրա գործընկերներն ընտրեն այլ ճանապարհ։
4. Ներգաղթ. «Եվրոպան պետք է մնա հանդուրժող, բաց մայրցամաք։ Եվրոպան երբեք չի դառնա ամրոց, որը դեմ է շրջվում աշխարհին, հատկապես աշխարհի տառապող հատվածին։
5. Չափանիշներ. Եվրոպան պետք է շարունակի գլոբալ չափանիշներ սահմանել, հատկապես նոր տեխնոլոգիաների ոլորտում, ինչպիսին է արհեստական ինտելեկտը։
6. Բրեքսիթ. Եմ-ն հարգում է, բայց նաև ցավում Մեծ Բրիտանիայի որոշման համար ու Բրիտանիայի  կառավարությանը խնդրում հասկանալ, որ միությունից դուրս նա չի կարող օգտվել նույն արտոնություններից, իչպես ներսում։ Եվրոպան մշտապես համերաշխություն կցուցաբերիԻռլանդիայի հետ՝ Բրիտանիայի հետ սահմանային խնդրի հետ կապված։ Բրիտանիան մշտապես կլինի սերտ գործընկեր քաղաքական, տնտեսական ու անվտանգության առումով։
7. Եվրո. Եվրոն հաջողություն էր, սակայն նախագիծը պետք է առավել ամրապնդի իր դիրքերը որպես միջազգային արժույթ։ Եվրոն պետք է դառնա ակտիվ գործիք ինքնիշխան Եվրոպայի համար։
8. Արտաքին քաղաքականություն. ԵՄ երկրներն այլևս չպետք է կարողանան վետո կիրառեն միության արտաքին քաղաքականության նկատմամբ։ Յունկերն առաջարկում է որոշ հարցերում ընտրել մեծամասնության քվերակությունը։
9. Աջ ծայրահեղականություն. Եվրոպան պետք է «ՈՉ» ասի «անառողջ ազգայնականությանը» ու «ԱՅՈ»՝ լուսավոր հայրենասիրությանը։ «Հայրենասիրությունը առաքինություն է, չստուգված ազգայնականությունը լի է թույնով ու խաբեությամբ»։
10. Աֆրիկա.Եվրոպան պետք է դադարի Աֆրիկայի հետ իր հարաբերությունները դիտել որպես դոնոր-ստացող գործընկերություն։
11. Այլ միջոցառումներ.Երկրները պետք է որոշեն՝ արդյոք ցանկանում են շարունակել ամառային-ձմեռային ժամերի փոփոխությունը, թե մնալ անփոփոխ ժամային գոտում։ Ընկերությունները պետք է վճարեն հարկերը որտեղ նրանք ունենում են եկամուտ։ Եվրոպական հանձնաժողովը պետք է պարտավորեցնի ինտերնետային ընկերություններին հեռացնել ահաբեկչական պրոպագանդան 1 ժամվա ընթացքում։

Politics 15:29 12/09/2018 World
European Commission President Jean-Claude Juncker is delivering his fourth annual State of the Union speech, laying out the bloc's agenda for the next twelve months.
Juncker is making his speech in front of EU parliamentarians in Strasbourg, Euronews reports.
Here are some of the key points:
• Peace: The European Union has brought peace to the continent - "let us show more respect to the European Union."
• Economy: Europe has ridden out the economic crisis and now is growing consistently, having created 12 million jobs since 2014.
• Trade: Europe stands for multinationalism and will remain an open continent even if its partners choose other routes.
• Immigration: "Europe must remain a tolerant open continent. Europe will never become a fortress turning its back on the world, notably the part of the world which is suffering." An enhanced European border force should help countries implement rules regarding immigration.
• Standards: Europe should continue to set global standards, particularly in new technology such as Artificial Intelligence.
• Brexit: The EU respects but regrets the UK decision and asks the British government to understand that outside the union it cannot enjoy the same privileges as within. Europe will always show solidarity with Ireland over the border issue with the UK. The UK will always be a close partner in political, economic and security terms.
• Euro: The euro has been a success but the project needs to be taken further to cement its place as an international currency: "The euro must become the active instrument of a new more sovereign Europe.
• Foreign policy: EU counties should no longer be able to veto the bloc's foreign policy. Juncker proposes majority voting to decide on some areas. The same should apply to some tax matters.
• The far right: Europe should say no to "unhealthy nationalism" and yes to "enlightened patriotism." "Patriotism is a virtue, unchecked nationalism is riddled with both poison and deceit."