Օրվա մամուլ 10:04 12/09/2018 Հայաստան
«Նիկոլ Փաշինյանի այցերը Ռուսաստան և որոշ քայլեր առաջացրել են Արևմուտքի տարակուսանքը։ ԱՄՆ-ում չեն հասկանում Սիրիա «հումանիտար զորք» ուղարկելու իմաստը, մանավանդ, որ իրենք նախօրոք տեղեկացված չեն եղել, և Հայաստանում գտնվող ամերիկյան կենսաբանական լաբորատորիաների հետ կապված որոշումները, ինչի մասին հայտարարել է անձամբ Փաշինյանը․ «Տառացիորեն 10-15 օր առաջ իմ անձնական հանձնարարությամբ  թույլ եմ տվել մտնել այդ լաբորատորիաները… ռուս մասնագետները երբեք չեն ունեցել մուտքի խնդիր և չեն ունենա` սկսած այն պահից, ինչ ես դարձել եմ վարչապետ»»,-այս մասին գրել է «Հրապարակ»-ը:
«Ամերիկյան կողմը հասկացրել է, որ պետք է նման հարցերում գոնե պարիտետ պահվի՝ իրենց առաջ էլ ռուսական լաբորատորիաները բացվեն։ Մեր տեղեկություններով, սրա արդյունքում հայկական կողմին հասկացրել են, որ սեպտեմբերյան Թրամփ-Փաշինյան հանդիպումը չի կայանա»,-հավելել է թերթը։

Пресса дня 11:30 12/09/2018 Армения
Визиты Никола Пашиняна в Россию и некоторые его шаги вызвали недоумение Запада. В США не понимают смысл отправки в Сирию «гуманитарной миссии», особенно, когда они не были об этом заранее предупреждены, а также решения, связанные с доступом  в американские лаборатории, которые занимаются исследованием биологических материалов, о чем заявил лично Пашинян, пишет газета «Грапарак».
«Буквально 10-15 дней назад, по моему личному поручению, разрешен доступ в эти лаборатории…  у российских специалистов никогда не было проблем с доступом и не будет с того момента, как я стал премьером Армении», - сказал он.
«Американская сторона дала понять Пашиняну, что в подобных вопросах нужно соблюдать хотя бы паритет – российские лаборатории также должны быть открыты для них. По нашим сведениям, в результате этого армянской стороне дали понять, что сентябрьская встреча Трамп – Пашинян не состоится», - пишет газета.