Հասարակություն 14:16 12/09/2018 Հայաստան
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հրաժարվեց մեկնաբանել ՀՔԾ պետի հայտարարությունները՝ կապված  Մարտի 1-ի իրադարձություններին բանակի մասնակցության հետ։
Նախարարն ասաց, որ չի կարող գնահատական տալ նախաքննական մարմնին ու դատախազությանը:  Միաժամանակ Դավիթ Տոնոյանը հայտարարեց, որ բանակը ներգրավված է եղել Մարտի 1-ի գործողություններին:
«Զինված ուժերը Մարտի 1-ի գործողություններին  ներգրավված են եղել, դա փաստ է, և արտակարգ դրության շրջանակներում իրենց պարտականությունները կատարել են: Թե ինչ է կատարվել դրանից ավելի, նախաքննությունը կհաստատի»,- ասաց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է ներկայում ԶՈւ-ում բարոյահոգեբանական իրավիճակին, Դավիթ Տոնոյանը հայտարարեց, որ բանակում բարոյահոգեբանական  վիճակը  միշտ բարձր է՝ անկախ  քաղաքական իրավիճակից:

Общество 14:34 12/09/2018 Армения
Министр обороны Армении Давид Тоноян сегодня на брифинге отказался комментировать заявления начальника Специальной следственной службы РА Сасуна Хачатряна касательно участия армии в событиях 1 марта 2008 года.
Министр отметил, что не может давать оценок органу предварительного следствия и прокуратуре.
«ВС были вовлечены в события 1 марта 2008 года, это факт, в рамках чрезвычайного положения выполняли свои обязанности. Что из их действий выходило за рамки полномочий, выяснит следствие», – отметил он.
Что касается морально-психологическое состояние личного состава ВС, Давид Тоноян заявил, что в армии морально-психологическое состояние всегда на высоком уровне, вне зависимости от политической ситуации.