Իրավունք 19:08 17/09/2018 Հայաստան
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում շարունակվում է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի գաղտնիությունը խախտելու՝ այն ձայնագրելու և տարածելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։
Քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը Panorama.am-ին հայտնեց, որ հեռախոսազրույցը գաղտնաձայնագրառելու և տարածելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով ի թիվս այլ հասցեների՝ օպերատիվ-քննչական խումբն այսօր այցելել է նաև Yerevan.today տեղեկատվական հարթակի խմբագրություն՝ օրենքով սահմանված կարգով խուզարկություն կատարելու համար։
«Խմբագրությունում կատարված խուզարկությունը որևէ կերպ առնչություն չի ունեցել իրականացվող լրագրողական գործունեության հետ, այլ բացառապես ուղղված է ապահովելու քրեական գործով բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունը, ստուգելու քրեական գործով ձեռք բերված նախնական տվյալները, պարզելու երկու իրավապահ մարմինների ղեկավարների հեռախոսազրույցը գաղտնի ձայնագրելու և տարածելու եղանակը և էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ»,- հայտնեց նա։
Ս. Տռուզյանի խոսքով, քրեական գործի նախաքննության օպերատիվ տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ հեռախոսային խոսակցության գաղտնալսման վերաբերյալ տեսնյութն առաջին անգամ տեղադրվել է «Yerevan.today» լրատվական կայքում և կարճ ժամանակ անց այն հեռացվել է կայքից: Ըստ Google որոնողական համակարգի 2018թ. սեպտեմբերի  11-ի տվյալների տեսանյութը լրատվական կայքում տեղադրվել է դրանից 2 օր առաջ: Լրատվական կայքում  կատարված խուզարկության ընթացքում առգրավվել են թվով մեկ համակարգչային պրոցեսոր և 3 հիշողության կրիչներ դրանցում գործի համար նշանակություն ունեցող հանգամանքները պարզելու նպատակով դատահամակարգչատեխնիկական փորձաքննություն նշանակելու համար։

Право 19:43 17/09/2018 Армения
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА продолжается предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту нарушения тайны телефонных переговоров между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы РА Сасуном Хачатряном, их записи и распространения.
Советник председателя СК Армении Сона Трузян сообщила Panorama.am, что в числе других адресов оперативно-следственная группа сегодня побывала и в редакции информационного портала Yerevan.today – для проведения в установленном законом порядке обыска.
«Проведенный в редакции обыск никак не был связан с осуществляемой журналистской деятельностью, а был направлен исключено на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования уголовного дела, проверку добытых по уголовному делу предварительных данных, установление способа тайной  записи телефонных переговоров руководителей двух правоохранительных органов,  ее распространения и ряда обстоятельств, имеющих существенное значение», – сообщила она.
По словам Соны Трузян, в рамках предварительного расследования уголовного дела были получены оперативные данные о том, что видеоматериал относительно тайной  записи телефонных переговоров впервые был опубликован на портале «Yerevan.today», но спустя короткое время был удален.
Согласно данным поисковой системы Google за 11 сентября 2018 года, видеоматериал на сайте был размещен за 2 дня до этого.
В ходе проведенного в редакции обыска были конфискованы 1 процессор и 3 носителя – с целью назначения судебной компьютерно-технической экспертизы для выяснения обстоятельств, имеющих существенное значение.