Կրթություն, գիտություն 20:00 18/09/2018 Հայաստան
Այսօր Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը Դեսպանության Ռազմական համագործակցության  գրասենյակի ներկայացուցիչների հետ միասին այցելել է Ծիածան և Ամբերդ համայնքների դպրոցներ՝ նվիրաբերելով ընդհանուր առմամբ 80.000 ԱՄՆ դոլար արժողությամբ նոր դպրոցական գույք, ուսումնական պարագաներ, կահույք, մարզասարքեր և խոհանոցային սարքավորումներ:
Դեսպանատան մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ այս դպրոցները ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի հավելյալ գույքի ծրագրի շահառու էին ընտրվել 2015թ.  դեսպան Միլսի այցելությունից հետո, երբ նա առիթ էր ունեցել անձամբ տեսնել, թե ինչպես է իրականացվում ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային կազմակերպության  հիմնական դպրոցի երեխաների դպրոցական սննդի ապահովման ծրագիրը:
«Այս դպրոցներ շուրջ երեք տարի առաջ կատարած իմ այցից հետո ուրախ եմ կրկին այստեղ լինել և ուրախ եմ, որ կարողացա կատարել դեռևս այն ժամանակ տված իմ խոստումը: Այժմ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային կազմակերպության հետ աշխաատանքում դուք արդեն ունեք անհրաժեշտ գույք ու սարքավորումներ, որպեսզի ձեր համայնքների շուրջ 300 դպրոցականներ ապահովվեն տաք կերակրով և ունենան ուսման համար անհրաժեշտ միջոցներ», - ասել էդեսպան Միլսը՝ խոսքն ուղղելով համայնքների բնակիչներին, դպրոցների անձնակազմին և աշակերտներին:
ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի հավելյալ գույքի ծրագիրն Ամբերդ և Ծիածան համայնքներում նպատակ ունի աջակցել դպրոցներին՝ ապահովելով նոր գույք և սարքավորումներ, ինչպես նաև փոխլրացնել այլ կազմակերպությունների, այս պարագայում՝ ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային կազմակերպության կողմից իրականացվող ծրագրերը:
Ծիածանի դպրոցում ՄԱԿ-ի պարենի համաշխարհային կազմակերպության օժանդակությամբ դպրոցական սննդի ծրագիրը մեկնարկել էր 2015թ. սեպտեմբերից և դպրոցի 300 աշակերտների կեսն այս ծրագրով ստանում էին տաք կերակուր: Ամբերդում դպրոցական սննդի ծրագիրը մեկ տարի շուտ էր մեկնարկել և սնունդ տրամադրվում էր դպրոցի 244 աշակերտներից շուրջ 120-ին: Դպրոցական սննդի ծրագիրը  սոցիալական ուղղվածության ծրագիր է, որը միտված է կայուն սննդի ապահովմանը դպրոցներում, ինչը թույլ է տալիս երեխաներին առավել կենտրոնանալ ուսմանը և դասերին:

U.S. Embassy donates $80,000 of equipment to Tsiatsan and Amberd schools
U.S. Ambassador to Armenia Richard M. Mills, Jr., along with representatives from the U.S. Embassy’s Office of Defense Cooperation, visited Tsiatsan and Amberd schools to donate $80,000 worth of new school equipment, training aids, furniture, sports equipment, and kitchen appliances.
As the Embassy reported in a press statement, the schools were chosen to receive the donation, provided by the U.S. Department of Defense’s Excess Property program, after Ambassador Mills’ 2015 visit to the region, where he saw first-hand the efforts of the United Nations World Food Program to provide hot meals for primary school students.
“It is very special for me to be back here nearly three years after my first visit to these schools, and I am delighted to deliver on the promises I made to you back then,” Ambassador Mills said to an audience of local leaders, school staff and students. “By working with the UN Food Program, you will now have the equipment you need to provide hot meals and educational support to nearly 300 children in your communities.”
The goal of the U.S. Department of Defense’s Excess Property program at the Tsiatsan and Amberd Schools is to support the schools by providing new furniture and equipment and to supplement programs implemented by other donors, including the UN World Food Program, the Embassy added.