Հասարակություն 10:51 21/09/2018 Հայաստան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Աարգսյանի շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության տոնի առթիվ։
«Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ քաղաքացիներ,
1991 թվականի այս օրը մենք հրապարակավ ձևակերպեցինք ձայնի մեր իրավունքը: Այսօր որպես անկախ պետություն, մենք վստահորեն խոսում ենք Իրավունքի ձայնով:
Մենք ապացուցեցինք, որ երազանքը կարող է իրականություն դառնալ: Այսօր ունենք նոր ձգտումներ, որոնք ծնվում են ամեն օր, յուրաքանչյուրիս մեջ: Պետք է մեզ պատրաստ և ունակ զգանք դրանք իրականություն դարձնել Նոր Հայաստանում: Այսօրվա Հայաստանի առաջին ընկալումը պետք լինի այն, որ այն մի նոր միջավայր է, որը պետք է ձևավորվի յուրաքանչյուրիս կողմից։ Մեզ պարտավորեցնում են այն մարդկանց հիշատակները, ովքեր իրենց զոհաբերեցին հանուն անկախության, ովքեր մոտեցրին այն, բայց չհասցրին տեսնել: Մենք պարտք ունենք նրանց առաջ:
Մեր պատմության դասերից մեկն այն է, որ մենք հաղթանակների հասել ենք, երբ միասնական ենք եղել։
Նոր Հայաստանը պետք է լինի հաղթանակների Հայաստան։
Հպարտանալով անցյալով կամ նախկինում ունեցած ձեռքբերումներով՝ մենք պետք է ավելի մեծ ոգևորությամբ ու ստեղծագործաբար մոտենանք ապագային:
Մեր միտքը և կարողությունները պետք է առաջ ընկնեն զգացմունքներից ու մեր երկիրը դարձնեն աշխարհի ընթացքին ավելի համահունչ: Ժամանակը մեզ անընդհատ մղում է առաջ՝ հասկացնելով, որ որպես պետություն, որպես ժողովուրդ ուշանալու իրավունք չունենք: Մենք պետք է շարժվենք առաջընթացի ճանապարհով՝ Սահմանադրության նկատմամբ անվերապահ հարգանքի, հանրության, քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտների և իշխանության բոլոր ճյուղերի կողմից պետության հանդեպ մեծ պատասխանատվության գիտակցումով:
Որպես Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք, մենք մեկ ամբողջություն ենք համաշխարհային միջավայրում:
Ուրեմն՝ ունենք շատ ավելի մեծ ներուժ և հնարավորություն, քան պատկերացնում ենք:
Դարձնենք այդ բոլորը մեր հետագա հաղթանակների շարժիչ ուժը, դարձնենք բոլորս միասին՝ Հայաստանի բոլոր քաղաքացիներով, աշխարհասփյուռ հայությամբ, համահայկականությամբ:
Մեր ընտանիքներում սովոր ենք ընտանեկան տոները նշել միասին և միասնական։ Մեր ազգային տոնը մեր մեծ հայկական ընտանիքի տոնն է, այսօրվա Հայաստանի Հանրապետության ծննդյան օրը, մեր մեծի ու փոքրի, զինվորի և աշխատավորի, մտավորականի և ուսանողի, բոլորիս տոնը։
Շնորհավորում եմ բոլորիս համազգային և համապետական տոնի՝ Հայաստանի Անկախության օրվա առթիվ: Մաղթում եմ խաղաղություն, բարեկեցություն, երջանկություն և լավատեսություն»,- ՀՀ նախագահի պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ ասված է նախագահի ուղերձում:

Society 14:52 21/09/2018 Armenia
President Armen Sarkissian has issued a congratulatory message on Armenia’s Independence Day celebrated on 21 September.
The message, released by the presidential office, reads:
“Dear Citizens of the Republic of Armenia,
On this day in 1991, we publicly stated our right to speak out. Today, as an independent nation, we confidently speak through the voice of the Right.
We proved that dreams may come true. Today, we have new aspirations which come forth every day, in each and every one of us. We should be willing and ready to make them come true in the New Armenia. The first thing that come to mind in today’s Armenia should be the understanding that this is a new environment which is to be formed by us all. We are compelled to do this because we remember the people who sacrificed their lives for freedom, who brought it closer but didn’t live to see it. We own them.
A lesson of our history proves that we win when we are united.
The New Armenia must be a victorious Armenia.
Taking pride in the achievements of the past and present, we should approach the future with a greater vigor and creativity.
Our ideas and ability should precede our emotions, and we should make our country move in step with the world. The time is pushing us forward and indicates that as a state, as a nation we have no right to lag behind. We should take the course of progress with the unconditional respect towards our Constitution, with the great sense of responsibility towards the state on behalf of the public, civil society institutions, and all branches of power.
On the international arena, we stand as one: Armenia-Artsakh-Diaspora. Which means we have much greater potential and abilities than we imagine. Let’s make it all the moving force behind our future victories, let’s do it all together, with all citizens of Armenia, Armenians all over the world and Pan-Armenianism.
Dear Citizens,
We are used to celebrate our family holidays together and united. Our national holiday is a holiday of our great family, the modern Republic of Armenia’s birthday; it’s a holiday for us all – young and old, soldier and worker, scientist and student.
I congratulate us all on the occasion of this Pan-national and Pan-state holiday – Armenia’s Independence Day. I wish you all peace, prosperity, happiness and optimism.”