Հասարակություն 15:04 21/09/2018 Հայաստան
2016 թվականի մայիսին Արցախում ծանր վիրավորված, պահեստազորի կրտսեր սերժանտ Հովհաննես Պողոսյանն այսօր՝ Անկախության 27-ամյակի առթիվ ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից պարգևատրվեց Արիության մեդալով:
Մինչ պարգևատրման պաշտոնական արարողությունը Panorama.am-ը զրուցեց Հովհաննեսի և նրա մոր՝ տիկին Գայանեի հետ։
«Ավելի լավ եմ հիմա ինձ զգում, դանդաղ, բայց դեպի լավն եմ գնում։ Ամսի 24-ից էլ բուժումս կշարունակեմ Կարմիր Խաչի վերականգնողական կենտրոնում։ Ինձ թվում է՝ ամեն ինչ լավ կլինի»,- ասաց Հովհաննեսը։
Տիկին Գայանեն ևս նշեց, որ վերջին՝ 2017 թվականի նոյեմբերի 1-ի վիրահատությունից հետո տղայի մոտ դեպի լավը փոփոխություն կա, սակայն վերականգնողական փուլը դեռ պետք է շարունակվի։
Նշենք, որ Հովհաննես Պողոսյանը մինչ մայիսի 13-ին վիրավորվելը, վիրավորում էր ստացել նաև ապրիլյան քառօրյա մարտական գործողությունների ժամանակ, սակայն ապաքինվելուց հետո անմիջապես դիրքեր էր վերադարձել։
«Ահագին փոփոխություն կա դեպի լավը, խոսքը վերականգնվել է մի տասը տոկոսով, սակայն հիշողության խնդիրը կա դեռ Հավոհաննեսի մոտ, աջ կողմը չի աշխատում, ձեռքի ոտքի աշխատանքի մեջ այդքան էլ փոփոխություն չեմ զգում։ Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի բացման օրվանից երեք ամիս բուժվել է այնտեղ՝ գնալ-գալով, չի մնացել, դրանից հետո չորս ամիս է արդեն Հովհաննեսը տանն է, ինչը շատ վատ է, նա պետք է ստացիոնար բուժում ստանա, իսկ վերականգնողական կենտրոնից ասում են՝ տեղ չկա, երբ տեղ լինի կասենք։ Բայց այսպես չի կարող շարունակվել, Հովհաննեսի մկանները կարելի է ասել մահանում են այսպես տանը նստած։ Հույսներս չենք կտրում, վերևն աստված կա, լավ կլինի։ Ամսի 24-ից կպառկի արդեն Կարմիր խաչի վերականգնողական կենտրոնում»,- մեզ հետ զրույցում պատմեց տիկին Գայանեն։
Անկախության օրվա առթիվ Հովհաննեսը ծառայության մեջ գտնվող բոլոր տղաներին խաղաղություն ու առողջություն մաղթեց, մայրն էլ հավելեց. «Բոլոր մայրերին համբերություն, չտխրեք, լավ կլինի, ոնց ճանապարհել եք, այնպես էլ ընդունեք ձեր որդիներին»։

Society 17:17 21/09/2018 Armenia
President Armen Sarkissian awarded Armenian hero soldier Hovhannes Poghosyan, seriously wounded in Artsakh in 2016, with 1st Degree Medal for Services Rendered to the Homeland on the Independence Day celebrated today.
Before the solemn awarding ceremony, Panorama.am talked to Hovhannes and his mother, Mrs. Gayane.
“I feel better now. Though slowly, but I am getting better. I will continue my treatment at the Red Cross rehabilitation center starting from 24 September,” the Armenian hero said, expressing hope he will fully recover soon.
Before suffering a severe craniocerebral injury on 13 May 2016 in Artsakh’s Talish, Hovhannes had also been wounded during the April war of the same year but he had gone back to the military positions without fully recovering.
Mrs. Gayane also observes positive dynamics in his son’s health condition, especially regarding his speech capacities, meantime adding he still has memory and muscle issues. She says Hovhannes has received outpatient treatment at the Homeland Defender's Rehabilitation Center for three months after its opening, but the treatment has stopped for four months already since the center is overcrowded at the moment.
“But we do not abandon hope. Thanks to God, everything is going to be fine. He will be admitted to the Red Cross Rehabilitation Center on 24 September,” she added.