Մշակույթ 10:00 22/09/2018 Հայաստան
Սեպտեմբերի 22-23-ին Հայաստանում անցկացվելու է Եվրոպական ժառանգության օրերը «Եվրոպական ժառանգության տարի. կիսվելու արվեստը» խորագրով:
Մշակույթի նախարարության հաղորդմամբ, ծրագրի մեկնարկը կտրվի այսօր ժամը 13:00-ին, Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում (Կասկադ համալիր)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության հետ համատեղ:
Հայաստանում և Արցախում այս երկու օրվա ընթացքում ավելի քան 100 մշակութային կազմակերպություն, ինչպես նաև զանգվածային հաճախումների համար փակ մի շարք պատմամշակութային հուշարձաններ իրենց հարկի տակ կհյուրընկալեն այցելուներին,  կկազմակերպվեն օրվա խորհրդին համահունչ բազմաթիվ մշակութային միջոցառումներ` համերգներ, տեսաֆիլմերի ցուցադրություններ, մշակութային զբոսանքներ, գրական-երաժշտական ցերեկույթներ, կրթական, ինտերակտիվ ծրագրեր, հանդիպում-քննարկումներ, դասախոսություններ, աստղադիտումներ, պեղումներ և այլն:
Ծրագրին միացած մշակութային կազմակերպությունների մուտքն ավճար է։
Եվրոպական ժառանգության օրերն անցկացվում են յուրաքանչյուր տարի՝ Եվրոպական մշակութային կոնվենցիային (1954 թ.) միացած 50 եվրոպական երկրում: Ծրագրի իրականացման մտահղացումը 1984 թվականին ծագել է Ֆրանսիայում՝ «Պատմական հուշարձանների բաց դռների օր» խորագրի ներքո: «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագիրը պաշտոնապես հաստատվել է Եվրոպայի խորհրդի կողմից 1991 թվականին, իսկ 1999 թվականին ծրագրին միացել է նաև Եվրամիությունը, և նախաձեռ¬նու¬թյունը սկսել է իրականացվել «Եվրոպա. միասնական ժառանգություն» կարգախոսի ներքո: Տարեկան ավելի քան 70,000 մշակութային միջոցառում է իրականացվում ողջ Եվրոպայում՝  բարձրացնելու հասարակության տեղեկացվածությունը  եվրոպական ժառանգության վերաբերյալ, ընդգծելու դրա բացառիկության և բազմազանության,  շարունակական պահպանության կարևորությունը:

Culture 11:18 22/09/2018 Armenia
Official opening of the European Heritage Days will take place today in Yerevan. This year the European Heritage Days events in Armenia are held under the title "The Art of Sharing" on 22 and 23 September. Access is free to all organizations party to the programme.
As the ministry of culture reported, the official opening of the European Heritage Days will be held at 13:00 on 22 September 2018 at Cafesjian Art Centre (open air at Cascade).
Over the coming two day more than 100 cultural organizations and historical and cultural monuments will open their doors to visitors in Armenia Artsakh. Other cultural offerings includ concerts, film screenings, literary and music events, educationally interactive programmes, public discussions and lectures, tree planting, and walking tours
European Heritage Days are celebrated every year in the 50 European countries signatory to the European Cultural Convention (1954). The idea of the project came up during “Monuments’ Open Doors” initiative launched in France in 1984. In 1991, the Council of Europe officially launched the European Heritage Days with the support of the European Commission. In 1999, this initiative became a joint action of the Council of Europe and the European Commission. Over 70,000 events are organised all over Europe every year in order to help raise awareness of Europe’s common heritage and emphasize the importance of continuous preservation of its uniqueness and diversity.