Մշակույթ 10:15 26/09/2018 Հայաստան
Այսօր՝ Կոմիտասի ծննդյան օրը, Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Հովհաննես Չեքիջյան) համերգով Արամ Խաչատրյան համերգասրահում կտրվի «Կոմիտաս» միջազգային գիտաժողով-փառատոնի մեկնարկը։ Համերգին հնչելու է Կոմիտաս, Չուխաջյան, Վերդի, Չայկովսկի, Ֆրենկել, Գերշվին, Գունո։
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ Կոմիտասի ծննդյան 149-ամյակին նվիրված գիտաժողով-փառատոնի շրջանակում միջոցառումներ են նախատեսված ոչ միայն Հայաստանում, նաև Ֆրանսիայում.
Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտը ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպանության, Փարիզի ակադեմիայի և համալսարանային ասոցիացիայի հետ համատեղ սեպտեմբերի 28-ին Սորբոնի մեծ դահլիճում կազմակերպելու է  «Կոմիտաս. ավանդականի և ժամանակակիցի խաչմերուկում» միջազգային գիտաժողով, խմբերգային երաժշտության երեկո Voix de Stras երգչախմբի մասնակցությամբ (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Կատրին Բոլզանժե): Ծրագրում՝ Կոմիտաս, Երկանյան, Կապլե։
Գիտաժողով-փառատոնի շրջանակում  հոկտեմբերի 7-ին Հառիճավանքում «Հովեր» պետական կամերային երգչախմբի արական կազմը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Սոնա Հովհաննիսյան) կկատարի Կոմիտասի «Պատարագ»-ը։
1869 թվականի սեպտեմբերի 26-ին Անատոլիայի (Թուրքիա) Կուտինա (Քյոթահիա) քաղաքում ծնվել է Սողոմոն Գևորգի Սողոմոնյանը՝ Կոմիտասը:  1893-ին նա ավարտում է ճեմարանը, ապա նրան շնորհվում է աբեղայի աստիճան և տրվում 7-րդ դարի նշանավոր բանաստեղծ, շարականների հեղինակ Կոմիտաս կաթողիկոսի անունը։ Ճեմարանում Կոմիտասը նշանակվում է երաժշտության ուսուցիչ։
Մանկավարժությանը զուգընթաց Կոմիտասը ստեղծում է երգչախումբ, ժողովրդական գործիքների նվագախումբ, մշակում ժողովրդական երգեր, գրում իր առաջին ուսումնասիրությունները հայ եկեղեցական երաժշտության մասին։ 1895 թվականին Կոմիտասն օծվում է վարդապետի հոգևոր աստիճանով: Նույն թվականի աշնանը նա մեկնում է Թիֆլիս՝ երաժշտական ուսումնարանում սովորելու: Սակայն, հանդիպելով Պետերբուրգի կոնսերվատորիայում կրթություն ստացած կոմպոզիտոր Մակար Եկմալյանին՝ փոխում է իր մտադրությունը և վերջինիս մոտ ուսումնասիրում ու յուրացնում հարմոնիայի դասընթացը: Այս պարապմունքները եվրոպական երաժշտական տեխնիկային տիրապետելու յուրատեսակ նախերգանք և ամուր հիմք հանդիսացան:
Կոմիտասի կյանքի հետագա իրադարձությունները կապված են Եվրոպայի խոշոր երաժշտական կենտրոնի՝ Բեռլինի հետ, ուր նա մեկնում է ուսանելու՝ կաթողիկոսի բարեխոսությամբ՝ թոշակ ստանալով հայ խոշոր նավթարդյունաբերող Ալեքսանդր Մանթաշյանից: Կոմիտասն ընդունվում է պրոֆեսոր Ռիխարդ Շմիդտի մասնավոր կոնսերվատորիան: Վերջինիս պարապմունքներին զուգընթաց կոմպոզիտորն հաճախում է Բեռլինի Կայսերական համալսարանի փիլիսոփայության, գեղագիտության, ընդհանուր և երաժշտության պատմության դասախոսություններին: Ուսումնառության տարիներին Կոմիտասն հնարավորություն է ունենում «շփվել» եվրոպական երաժշտության հետ՝ ավելի հարստացնելով գիտելիքների իր պաշարը, զբաղվել երաժշտա-քննադական գործունեությամբ:
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին երիտթուրքերի կառավարությունը սկսում է իրագործել հայ ժողովրդի մի հատվածի դաժան և անմարդկային բնաջնջման իր հրեշավոր ծրագիրը։ 1915 թվականի ապրիլին մի շարք նշանավոր հայ գրողների, հրապարակախոսների, բժիշկների, իրավաբանների հետ մեկտեղ ձերբակալվում է նաև Կոմիտասը։
Խոշտանգումներով ուղեկցվող բանտարկությունից հետո նա աքսորվում է Անատոլիայի խորքերը, ականատես դառնում հայ ժողովրդի բնաջնջմանը։ Ու թեև ազդեցիկ անձանց միջնորդությամբ Կոմիտասը վերադառնում է Պոլիս, բայց վերապրած սարսափներն անջնջելի հետք են թողնում նրա հոգեկան աշխարհի վրա։ Կոմիտասն առանձնանում է արտաքին աշխարհից, փակվում միայն իր մռայլ ու ծանր խոհերի մեջ՝ ընկճված եւ մելամաղձոտ։ 1916 թվականին կոմպոզիտորի առողջական վիճակն էլ ավելի է վատթարանում, և նրան տեղափոխում են հոգեբուժարան։ Հայ երաժշտության հանճարն իր վերջին ապաստանը գտնում է Փարիզի Վիլ-Ժուիֆ արվարձանի հիվանդանոցում՝ անցկացնելով այնտեղ գրեթե քսան տարի։
Կոմիտասը մահացել է 1935 թվականի հոկտեմբերի 22-ին։ 1936 թվականի գարնանը նրա աճյունը տեղափոխվում է Հայաստան և հողին հանձնվոիմ Երևանում՝ մշակույթի գործիչների պանթեոնում։
«Մեր երաժշտական լեզվի համար Կոմիտասն արեց նույնը, ինչ դարեր առաջ Մաշտոցն արեց մեր խոսակցական լեզվի համար:Մեր լեզուն կար Մաշտոցից առաջ, ինչպես որ երաժշտությունն էլ՝ Կոմիտասից առաջ: Բայց ինչպես Մաշտոցը գտավ մեր լեզվի բաղադրիչները, նրա հնչյունակազմը և դա արձանագրեց այբուբենով, ճիշտ այսպես էլ Կոմիտասը գտավ մեր երաժշտության հնչյունակազմը մեկ այլ յուրատեսակ այբուբենով: Երկուսի արածն էլ գործ չէր, որ կոչենք մեծ կամ փոքր: Երկուսի արածն էլ գյուտ էր, իսկ գյուտը փոքր չի լինում»,- Կոմիտասի մասին ասել է Պարույր Սևակը:

Culture 12:46 26/09/2018 Armenia
Komitas International Conference-Festival is set to kick off on the composer’s birthday with a concert by the National Academic Choir of Armenia directed by Hovhannes Tchekidjian. The concert program features music pieces by Komitas, Tchukhadjyan, Verdi, Tchaikovsky, Frenkel, Gershwin and Gounod.
Events organized as part of the conference-festival celebrating Komitas’s 149th birthday are planned not only in Armenia, but also in France, Komitas Museum-Institute said in a Facebook post.
The Grand Salon of France’s Sorbonne University will host an international one-day conference titled “Komitas: At the Crossroads of Tradition and Modernity” on 28 September. The event is organized by Komitas Museum-Institute in collaboration with the Academy of Paris and the French Embassy in Armenia.
The male part of Armenia’s Hover State Chamber Choir (Artistic Director and Principal Conductor: Sona Hovhannisyan) will perform Komitas’s “Patarag” (Divine Liturgy) on 7 October at Harichavank, a 7th century Armenian monastery located close to the village of Harich in Armenia’s Shirak region, as part of the conference-festival.
Komitas Vardapet (by Western Armenian transliteration also Gomidas Vartabed; Komitas Vartapet) was born Soghomon Soghomonyan on 26 September 1869 in Kütahya, Ottoman Empire into a family whose members were deeply involved in music and were monolingual in Turkish. His mother died when he was one, and his father died ten years later. His grandmother looked after him until 1881, when a prelate of the local Armenian diocese went to Etchmiadzin to be consecrated a bishop. Catholicos Gevork IV ordered him to bring one orphaned child to be educated at the Etchmiadzin Seminary. Soghomon was chosen among 20 candidates and admitted into the seminary (where he impressed the Catholicos with his singing talent) and graduated in 1893, after which he became a monk. According to church tradition, newly ordained priests are given new names, and Soghomon was renamed Komitas (named after the seventh-century Armenian Catholicos who was also a hymn writer). Two years later, he became a priest and obtained the title Vardapet meaning a "priest" or a "church scholar."
He established and conducted the monastery choir until 1896, when he went to Berlin, enrolled in the Kaiser Friedrich Wilhelm University and studied music at the private conservatory of Prof. Richard Schmidt. In 1899, he acquired the title Doctor of Musicology and returned to Etchmiadzin, where he took over conducting a polyphonic male choir. He traveled extensively around the country, listening to and recording details about Armenian folk songs and dances performed in various villages. This way, he collected and published some 3000 songs, many of them adapted to choir singing.
Komitas was the first non-European to be admitted into the International Music Society, of which he was a co-founder. He gave many lectures and performances throughout Europe, Turkey and Egypt, thus presenting till then very little known Armenian music.
From 1910, he lived and worked in Constantinople (today’s Istanbul). There, he established a 300-member choir, Gusan. On April 24, 1915, the official date when the Armenian Genocide began, he was arrested and put on a train the next day together with 180 other Armenian notables and sent to the city of Çankırı in northern Central Anatolia, at a distance of some 300 miles.
In the autumn of 1916, he was taken to a Turkish military hospital and he moved to Paris in 1919 where he died in a psychiatric clinic Villejuif in 1935. Next year his ashes were transferred to Yerevan and buried in the Pantheon that has been named after him. In 1950s his manuscripts were also transferred from Paris to Yerevan.