Քաղաքական 15:59 29/09/2018 Հայաստան
Քաղաքագետ. Փաշինյանն իր «պայմանավորվածությամբ» ի չիք դարձրեց Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը կարծում է, որ Ալիևի հետ «պայմանավորվածություն» ձեռք բերած վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի լավատեսությունը ԼՂ հարցում միգուցե փորձի պակասի, իրավիճակի սխալ գնահատման հետևանք է։ Նա վստահ է՝ Փաշինյանը շատ շուտ հիասթափվելու է, քանի որ իր սպասելիքներն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունը  չեն իրականանալու։
«Վստահությունս հիմնված է նախկին փորձի վրա, երբ Ալիևը չի կատարում Վիեննայում ու Սանկտ Պետերբուրգում ստորագրած պայմանավորվածությունները։ Ընդ որում, նրանք հրաժարվում են թե գործով, թե խոսքով։ Այսօր էլ արդեն մենք տեսնում ենք, որ Ադրբեջանի դիվանագիտությունն ու քարոզչությունը սկսեցին հող նախապատրաստել սահմանին իրավիճակի սրելու և պատրասխանատվությունը հայկական կողմի վրա բարդելու համար»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը՝ հիշեցնելով ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հայտարարության ու ադրբեջանական լրատվամիջոցներում տարածված այն տեղեկատվության մասին, ըստ որի հայերն ամբողջ գիշեր կրակել են։
Նա կարծում է, որ Ալիևի բանավոր խոսքի վրա հիմնվելն ու նման լավատեսական հայտարարություններն անելը, մեղմ ասած, միամտություն է։
Հիշեցնենք, որ երեկ ուշ երեկոյան ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում վարչապետ Փաշինյանը մասնավորապես  պատմել էր. «Մենք պայմանավորվեցինք՝ մեր պաշտպանության նախարարներին հանձնարարություն տանք, որ նրանք կոնկրետ քայլեր ձեռնարկեն սահմանագծում լարումն իջեցնելու վերաբերյալ, այսինքն՝  խոսքը վերաբերում է սահմանային միջադեպերը կանխելուն: Կարծում եմ, որ սա կարևոր պայմանավորվածություն է»։
Քաղաքագետը կարծում է, որ այս հայտարարությամբ հայկական կողմը քաղաքական կորուստներ է ունեցել։
«Փաշինյանն իր հայտարարությամբ ու այսպես ասած, պայմանավորվածությամբ, ի չիք դարձրեց Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները։ Նա նույն թեմայի վերաբերյալ երկրորդ պրոցեսը սկսեց և շատ ավելի թույլ դիրքերից, քան մենք նախկինում ունեինք»,-ասաց քաղաքագետն ու մանրամասնեց, եթե շփման գծում տեղի ունեցած միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման, ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարի անձնական ենրկայացուցիչի գրասենյակի կարողությունների ընդլայման վերաբերյալ պայմանավորվածությունները միջազգային ճանաչում ունեն, ստորագրված փաստաթղթեր են, քայլերը հստակեցված են։
Մելիք-Շահնազարյանը ցավ է հայտնում, որ կառավարության ղեկավարը դրանք փոխարինեց Ալիևի բանավոր խոսքով ու նաև գոհունակություն հայտնեց, որ գիշերը սահմանին հանգիստ է եղել։
«Ցավոք սրտի, սա մեզ համար քաղաքական կորուստ էր։ Մինչ այդ՝ Սանկտ Պետերբուրգում ու Վիեննայում Հայաստանի դիրքերն ավելի ուժեղ էին, հիմա Ալիևը դրանք շրջանցելու լեգիտիմ հնարավորություն ստացավ»,-բացատրեց նա։
Տարակարծությունների տեղիք է տվել Փաշինյանի հայտարարության հետևյալ հատվածը. «Հանձնարարական և համապատասխան հրաման եմ տվել մեր զինված ուժերին և նախորդ գիշերը, կարող եմ ասել, որ իմ վարչապետ ընտրվելուց հետո եղել է ամենախաղաղը, ամենահանգիստը»։ Տպավորություն է ստեղծվում, որ մինչ այդ հայկական կողմն էր խախտում ռեժիմը։
«Փաշինյանի այդ հայտարարությունը նման մեկնաբանության հնարավորություն տալիս է։ Փաշինյանի նախորդ հայտարարություններն էլ են տվել նման հնարավորություն օրինակ Մինսկի խմբի համանախագահներին, որոնք իրենց հայտարարության մեջ կողմերին կոչ են անում զերծ մնալ իրավիճակը լարող հայտարարություններից։ Ցավոք սրտի, դա վերաբերում է նաև Հայաստանին, որովհետև Հայաստանի ղեկավարը հայտարարել է, որ ադրբեջանցի զինծառայողները ոչնչացվել են, կամ հայտարարել է, որ Արցախը Հայաստանի մասն է։ Դրանք նման գնահատական տալու առիթ են տալիս»,-նշեց քաղաքագետը։
Նրա կարծիքով, նման հայտարարություններ կարող են անել օրինակ փորձագիտական շրջանակները, իսկ վարչապետի կողմից նման հայտարարություններ անելն ազդում է քաղաքական ու անմիջապես սահմանին տեղի ունեցող իրադարձությունների վրա։
Հիշեցնենք, որ վերջին հայտարարության մեջ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը մասնավորապես կողմերին կոչ էր  արել կառուցողական կերպով ներգրավվել դրական մթնոլորտում և խուսափել իրավիճակը բորբոքող հռետորաբանությունից։
Սեպտեմբերի 17-ին էլ «Իմ քայլը» դաշինքի քարոզարշավի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ  Տավուշի մարզի սահմանամերձ Կոթիում սեպտեմբերի 15-ին ադրբեջանական կրակոցներից քաղաքացու վիրավորմանն ի պատասխան հայկական կողմն ադրբեջանցի 3 զինծառայող է խոցել:
ԱԳՆ նախարարների վերջին հանդիպմանը հետևած ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարության մեջ նշված էր, որ մինչև տարեվերջ ԱԳ նախարարների ևս մեկ հանդիպում կլինի։ Քաղաքագետը դրական ակնկալիքներ չունի, բանակցային գործընթաց չկա վաղուց։
«Նոր իշխանություններն էլ որևէ հստակ մոտեցում այս հարցի հետ կապված չունեն։ Համենայն դեպս չի նկատվում, թե որ ուղղությամբ են փորձում առաջ շարժվել։ Ես տեսնում եմ միայն Արցախը բանակցություններում ներգրավելու փորձ։ Հիմքերը, թե ինչպես դա հնարավոր կլինի անել, չկան։ Պաշտոնական Երևանը որևէ քայլ այդ ուղղությամբ չի արել, հայտարարություններն էլ, ինչպես Փաշինյանի վերջին խոսքից էլ տեսանք, ոտքի վրա են ու պահի թելադրանքով, ինչն անթույլատրելի է»,-կարծիք հայտնեց Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը։
Քաղաքագետի որակմամբ, «թույլ դիրքերից» հանդես գալուց հետո դրանք  կարելի է ամրապնդել նախկին իշխանությունների օրոք ձևավորված բանակացային գործընթացի տրամաբանությանը հավատարիմ մնալով. « Պետք է մանրամասն ուսումնասիրել, հասկանալ, թե ինչով էին զբաղվում, եթե չեն հասկանում, հարցնեն և գոնե այդ մոտեցումների ու տրամաբանության շրջանակում մնան։ Սա՝ առնվազն»։

Политика 17:28 29/09/2018 Армения
Политолог Грант Мелик-Шахназарян считает, что оптимизм премьер-министра Армении Никола Пашиняна касательно «достигнутой с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым договоренности» в вопросе карабахского урегулирования, возможно, является следствием недостатка опыта и неправильной оценки ситуации. Он уверен, Н. Пашинян очень быстро разочаруется, поскольку его ожидания и «достигнутая договоренность» не реализуются.
«Моя уверенность базируется на опыте прошлых лет, когда Алиев не выполняет достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге подписанные договоренности. Причем, они отказываются от них и на деле, и на словах. Сегодня мы уже видим, что дипломатия и пропаганда Азербайджана начали подготавливать почву для обострения ситуации на границе и возложения ответственности на армянскую сторону», – в беседе с корреспондентом Panorama.am заявил Грант Мелик-Шахназарян, напомнив о заявлении главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова во время выступления на Генеральной ассамблее ООН и тиражируемых в азербайджанских СМИ сведениях о том, что армянская сторона всю ночь вела обстрел.
Он считает, что полагаться на устные слова Алиева и делать оптимистичные заявления, как минимум, наивно.
Напомним, накануне поздно вечером премьер-министр во время прямого эфира в соцсети Facebook заявил: «В этот раз получился определенный предметный разговор, и в результате этого мы зафиксировали ряд важных пунктов. Мы договорились, что поручим нашим министрам обороны предпринять конкретные шаги по снижению напряженности на границе. Речь о шагах по предотвращению приграничных инцидентов. Считаю, что это важная договоренность».
Политолог считает, что из-за данного заявления армянская сторона зафиксировала политические потери.
«Пашинян своим заявлением и, так называемой договоренностью, свел на нет достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности. Он начал второй процесс вокруг той же темы и с очень слабых позиций, нежели это было в прошлом», – отметил он.
Г. Мелик-Шахназарян пояснил, если договоренности касательно внедрения механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения, расширения полномочий офиса Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика имею международное признание, это подписанные документы, а шаги уточнены.
Политолог выражает сочувствие в связи с тем, что глава правительства заменил данные договоренности на устную речь Алиева, а также выразил удовлетворение, что ночью на границе было спокойно.
«К сожалению, это для нас политическая потеря. До этого позиции Армении в Вене и Санкт-Петербурге были сильнее, сейчас же Алиев получил легитимную возможности обойти данные договоренности», – пояснил эксперт.
Разногласия вызвала также следующая часть заявления Никола Пашиняна: «Дал поручение и соответствующий приказ нашим ВС и рад констатировать, что минувшая ночь была самой спокойной и мирной с момента моего избрания премьером Армении». Складывается ощущение, что до этого армянская сторона нарушала режим прекращения огня.
«Данное заявление Пашиняна позволяет сделать подобный комментарий. Предыдущие заявления Пашиняна также предоставили такую возможность, к примеру, сопредседателям МГ ОБСЕ, которые в своем заявлении призвали стороны воздерживаться от обостряющих ситуацию заявлений. К сожалению, это касается также Армении, поскольку руководитель Армении заявил, что азербайджанские военнослужащие были убиты, или заявил, что Арцах является частью Армении. Подобного рода заявления дают повод для таких оценок», – отметил политолог.
По его словам, подобные заявления могут делать, к примеру, представители экспертных кругов, а заявления премьер-министра страны влияют на политические и непосредственно происходящие на границе события.
Напомним, что в последнем заявлении МГ ОБСЕ, в частности, они предупредили министров об опасностях эскалации, призвали стороны конструктивно участвовать в формировании позитивной атмосферы и избегать агрессивной риторики.
А в ходе митинга в рамках агитационной кампании блока «Мой шаг» 17 сентября с.г. премьер-министр РА Никол Пашинян заявил: «15 сентября в ответ на ранение жителя армянского приграничного села Коти, в результате обстрела ВС Азербайджана, армянская сторона ранила 3 азербайджанских военнослужащих».
МГ ОБСЕ в последнем заявлении указала, что главы МИД Армении и Азербайджана договорились встретиться еще раз до конца года. У политолога нет позитивных ожиданий касательно этого, поскольку переговорный процесс давно уже отсутствует.
«У новых властей также нет четкого подхода в связи с данным вопросом. По крайне мере, не заметно, в каком направлении они пытаются двигаться вперед. Я вижу лишь попытку вовлечь Арцах в переговорный процесс. Оснований, по которым это возможно будет сделать, нет. Официальный Ереван не предпринял никаких шагов в данном направлении, а заявления, как мы увидели из последнего выступления Никола Пашиняна, сделаны “на ногах” и под влиянием момента, что неприемлемо», – отметил Г. Мелик-Шахназарян.
По словам политолога, после выступления со «слабых позиций» их можно укрепить лишь оставаясь приверженными к сформированной при прежних властях логике ведения переговорного процесса. «Нужно детально изучить, понять, чем они занимались, если не понимают – пусть спросят и остаются хотя бы в рамках данных подходов и логики. Это, как минимум», – резюмировал эксперт.