Քաղաքական 17:34 10/10/2018 Արցախ
ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի նախագահ Սերգեյ Լեբեդևը հայտարարել է, որ Դուշանբեում տեղի ունեցած ԱՊՀ երկրների ղեկավարների գագաթաժողովի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը նվազեցրել է լարվածությունն Արցախում։
Արդյոք պաշտոնական Ստեփանակերտը համամի՞տ է այս դիտարկման հետ։ Պարզաբանում ստանալու նպատակով Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ խոսեց Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանի հետ։
«Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի բանավոր պայմանավորվածությունից հետո սահմանին վերջին ժամանակահատվածում, այո, կրակոցների և խախտումների քանակը մի քանի անգամ նվազել է։ Սա, իհարկե, ողջունելի է, բայց միևնույն ժամանակ մենք պետք է հաշվի առենք մի պարզ ճշմարտություն. Ադրբեջանն այն երկիրը չէ, որին կարող ենք վստահել։ Ադրբեջանը բազմիցս խախտել է ցանկացած՝ ոչ միայն բանավոր, այլ նաև գրավոր պայմանավորվածություն՝ միջազգային փաստաթղթեր, պայմանագրեր, ՄԱԿ-ի կանոնակարգը։
Մի քանի անգամ եղել է, որ սահմանին համեմատաբար հանգիստ է եղել, սակայն նորից սկսել են»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը։
ԱՀ նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչության պետը ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որԱդրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այսօր կրկին հանդես է եկել ռևանշիստական, հայատյաց գաղափարներով։
Բաբայանի խոսքով, Ալիևը հայտարարել է, որ Հայաստանը փորձել է փոխել բանակցային ձևաչափը, սակայն չի ստացվել, որ Ադրբեջանն Արցախի հետ երբևէ հանդիպում չի ունենալու, բանակցությունենր չի վարելու։
«Սա ոչ այլ ինչ է, քան ահաբեկչական քաղաքականության շարունակությունը։ Հետևաբար, կարելիէ  փաստել, որ սահմանին միջադեպերը նվազել են, բայց հաշվի առնելով մեր փորձը և այն, թե Ադրբեջանն ինչ երկիր է, մենք պետք է շատ զգույշ լինենք, որպեսզիչ կարողանանք ցանկացած պահի դիմագրավել այդ երկրի ոտնձգություններին»,- ամփոփեց արցախցի պաշտոնյան։

Политика 18:32 10/10/2018 НКР
Председатель Исполнительного комитета – исполнительный секретарь СНГ Сергей Лебедев заявил, что очная встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиева на прошедшем саммите Содружества в Душанбе снизила напряженность в Нагорном Карабахе.
Корреспондент Panorama.am с целью узнать, солидарен ли с данным комментарием официальный Степанакерт, побеседовал с руководителем Главного информационного управления аппарата президента Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Давидом Бабаяном.
«После устной договоренности между премьер-министром РА и президентом Азербайджана в последнее время на границе на самом деле в несколько раз снизилось число выстрелов и нарушений. Это, конечно, приветствуется, однако в то же время мы должны учесть одну простую истину – Азербайджан не та страна, которой можно доверять. Азербайджан многократно нарушал не только устные договоренности, а также письменные – международные документы, соглашения, устав ООН. Несколько раз случалось, что на границе было сравнительно спокойно, однако азербайджанская сторона вновь начинала», – отметил он.
Д. Бабаян обратил внимание на то обстоятельство, что президент Азербайджана сегодня вновь выступил с заявлением, содержащим реваншистские, армяноненавистнические идеи.
По словам Д. Бабаяна, Алиев заявил, что Армения пыталась изменить формат переговорного процесса, однако это не удалось. «Эти переговоры велись, проводятся и должны проводиться между Азербайджаном и Арменией», – заявил Ильхам Алиев.
«Это не что иное, как продолжение террористической политики Азербайджана. Следовательно, можно зафиксировать, что число инцидентов на границе снизилось, однако учитывая наш опыт и то, каким государством является Азербайджан, мы должны быть очень осторожными, чтобы в любой момент суметь противостоять посягательствам со стороны Азербайджана», – резюмировал Давид Бабаян.