Լուիզ Մուշիկիվաբո․Հայաստանից կտանենք գեղեցիկ հիշողություններ, որն ինձ շանս տվեց
«Շնորհակալություն Հայաստանին, որը ես ճանաչում էի, բայց ավելի շատ բացահայտեցի այս շաբաթվա ընթացքում։ Շնորհակալություն Հայաստանին մեզ ընդունելու նաև նաև անձնապես ինձ մեծ շանս տալու համար, ինչպես նաև գեղեցիկ հիշողությունների, որոնք կտանենք մեզ հետ Հայաստանի ու հայերի մասին այս դահլիճից, հյուրանոցներից ու քաղաքից, շնորհակալություն»,- այս մասին այսօր Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի աշխատանքների փակման մամուլի ասուլիսում ասաց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային գագաթնաժողովի նորընտիր գլխավոր քարտուղար Լուիզ Մուշիկիվաբոն։
Մուշիկիվաբոն նաև կարևորեց 2020թ․-ին Թունիսում կայանալիք գագաթնաժողովը, որտեղ կնշվի նաև կազմակերպության 50-ամյակը։
«Ես չեմ գալիս ֆրանկոֆոնիա հրաշքներ գործելու, կրկին հեծանիվ հայտանաբերելու, այն հին  է, հայտնի է, շատ մեծ գործ է արվել, բայց համոզված եմ, որ այն գտնվում է մի խաչմերուկում և աշխարհը, որտեղ մենք այսօր ապրում ենք, անկանխատեսելի է, որտեղ կա մարդկայնության դեֆիցիտ։ Սա նաև մի աշխարհ է, որը լի է հնարավորություններով,  ու  ես իմ հավակնոտ ծրագրերով կաշխատեմ, որ Ֆրանկոֆոնիան իր ուրույն տեղը զբաղցնի համաշխարհային մակարդակում։ Կատարված աշխատանքը հսկայական է, բայց մենք կարող ենք անել ավելի շատ ու ավելի լավ։ Ֆրանկոֆոնիան դիտարկում եմ միաձուլող մարմին, որը կծառայի առավել մոբիլիզացման համար։ Այսպիսին է իմ տեսլականն այս մանդատում»,-ասաց Լուիզ Մուշիկիվաբոն՝ հավելելով, որ ինքը աֆրիկացի է, ռուանդացի է, բայց նաև աշխարհի քաղաքացի է։

OIF Secretary-General: We will take nice memories from Armenia
“Thank you, Armenia, which I knew, yet discovered more during this week.  Thank you for hosting us and personally for me for giving a great chance, for all the nice memories from your country, the Armenians, this hall, the hotels and the city,” the newly elected Secretary-General of the International Organization of Francophonie (OIF), Rwanda's Foreign Minister Louise Mushikiwabo stated in her final remarks closing the Yerevan summit.
In her speech Mushikiwabo highlighted the importance of the upcoming summit set for 2020 in Tunisia where the organization will mark the 50th anniversary of establishment.
“I am not coming to Francophonie to perform miracles, reinvent the wheel, as it is well-established, and much work has been done. However, I am confident the organization is at the crossroad of an unpredictable world where deficit in humanity is observed This is also a world full of opportunities and I am set to put forward an ambitious plan to place Francophonie at the proper level in the world,” Mushikiwabo added.