Քաղաքական 14:49 19/10/2018 Հայաստան
«ԱԺ արթահերթ ընտրությունների մասնակցելու մեր ձևաչափի մասին կոնկրետ որոշում չունենք, քանի որ դեռևս որոշում չկա նոր ընտրությունների օրվա հետ կապված»,- այս մասին Ազգային ժողովում ասաց ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ դաշինքո՞վ, թե՞ առանձին կգնան խորհրդարանական արտահերթ ընտրություններին։
Ինչ վերաբերում է նոր Ընտրական օրենսգրքի նախագծին, նա ասաց, որ դրանով հիմնականում հարցերը լուծված է համարում. «Առանցքային խնդիրը ռեյտինգային արատավոր համակարգի դուրս մղումն էր և սովորական համամասնական ընտրությունները գնալը»։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե կան հարապարկումներ, որ ԲՀԿ-ն պատրաստվում է ընտրություններին «Սասնա ծռերի» հետ մասնակցել՝ Մելքումյանը պատասխանեց «Բացարձակ այդպիսի բան չեմ լսել»։
Մեկ այլ հարցի՝ կա՞ այնպիսի ուժ, որի հետ համագործակցությունը իրենք բացառում են, ԱԺ փոխնախագահն ասաց. «Հիմա այս ընտրություններին գնում են հանունի, ոչ թե ընդդեմի»։
Անդրադառնալով ընտրություններում իրենց շանսերին՝ նա ասաց. ««Եկեք այսօր եղանակի կանխատեսմամբ չզբաղվեմ, բայց  շատ լուրջ եմ գնահատում»։

Политика 16:14 19/10/2018 Армения
Относительно формата участия партии «Процветающая Армения» (ППА) в предстоящих внеочередных выборах в Национальное Собрание конкретного решения пока у нас нет, поскольку неизвестна дата выборов, заявил сегодня журналистам вице-спикер парламента, депутат от фракции «Царукян» Микаел Мелкумян.
Что касается представленного правительством пакета законопроектов, нацеленного на реформирование избирательного законодательства, Мелкумян отметил, что тем самым он считает основные проблемы решенными. «Ключевой задачей было устранение порочной рейтинговой системы и переход к простой пропорциональной системе», – добавил он.
На замечание, что, согласно публикациям в прессе, ППА намерена участвовать в выборах вместе с партией «Сасна црер», Микаел Мкелкумян ответил: «Я ничего подобного не слышал».
А на вопрос, есть ли политические силы, с которыми партия исключает сотрудничество, Мелкумян ответил: «Сейчас на эти выборы идут, руководствуясь принципом "во имя", а не "против"».
Коснувшись шансов ППА на предстоящих выборах, Мелкумян сказал: «Давайте сегодня не буду заниматься прогнозом погоды, однако я оцениваю наши шансы как очень серьезные».