Հասարակություն 17:09 19/10/2018 Հայաստան
ՀՀ զինված ուժերի հատուկ նշանակության 10 հոգանոց ստորաբաժանումը հոկտեմբերի 5-ից 19-ին մասնակցել է Ուելսում անցկացվող Քեմբրիան Փաթրոլ վարժանքի նախապատրաստական ծրագրին և բուն վարժանքին:
ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Քեմբրիան Փաթրոլը աշխարհում ամենամեծ վարժանք-մրցույթն է, որն անցկացվում է 1959 թվականից Ուելսի 160-րդ հետևակային բրիգադի կողմից: Երկօրյա բուն վարժանքի ընթացքում տասնյակ երկրների թիմեր, կիրառելով մարտավարական հմտություններ և ֆիզիկական մեծ ջանքեր, պետք է հաղթահարեն 60 կիլոմետրանոց տարածք` մանևերելով վարժանքի անհատական սցենարի համաձայն: Մրցույթի մասնակիցների մոտ մեկ երրորդը սովորաբար չի կարողանում ավարտել վարժանքը: Հաղթահարելով ամբողջ տարածությունը և հավաքելով համապատասխան միավորներ, թիմերը ստանում են Քեմբրիան Փաթրոլը հաղթահարելու հավաստագիր:
Այս տարի վարժանքին մասնակցել են 36 երկրների թիմեր: ՀՀ զինված ուժերի թիմը գիշերային և ցերեկային պայմաններում հաջողությամբ հաղթահարելով ինքնաշեն պայթուցիկ միջոցների, քիմիական, կենսաբանական և ռադիոլոգիական արգելքները, կիրառելով վիրավորների տարհանման, հետախուզական, ջրային տարածությունների հաղթահարման հնարքներ, հավաքել են բավարար միավորներ և արժանացել Քեմբրիան Փաթրոլի հավաստագրի:

Armenian servicemen awarded with Certificate of UK’s Exercise Cambrian Patrol 2018
The group of Armenian servicemen was awarded with a certificate in an annual international military patrolling event called Exercise Cambrian Patrol held in the United Kingdom.
As the press service at the ministry of defense reports, the exercise is the premier patrolling event of the British Army which is held in Wales and hosted by 160 Infantry Brigade. This year’s event saw 139 patrols entered into the mix, including five overseas armies with soldiers from Armenia, Uzbekistan, United Arab Emirates, the Philippines and Moldova having their first crack at completing the patrol and aiming to navigate their way through the arduous terrain of the Black Mountains of Mid Wales.
The unit of Armenian militaries covered the designated route, navigating through day and night, and dealt with a set of stands, casualty evacuation scenarios, dealing with mock improvised explosive device finds, intelligence gathering, seeking protective measures against chemical, biological, radiological and nuclear threats, a water crossing, close-target reconnaissance among others.