Քաղաքական 20:02 22/10/2018 Աշխարհում
ԵՄ-ն կոչ է անում ԱՄՆ-ին մտածել ՌԴ-ի հետ հրթիռների ոչնչացման պայմանագրից դուրս գալու հետևանքների մասին
Եվրամիությունը ակնկալում է, որ ԱՄՆ-ը կմտափոխվի ու դուրս չի գա Ռուսաստանի ու ԱՄՆ –ի միջև ստորագրված «Միջին ու փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրից»՝ ելնելով իր ու նաև դաշնակիցների անվտանգությունից։ Հայտնում է РИА «Новости»-ն՝ հղում անելով Եվրոպական դիվանագիտական ծառայությանը։
Հայտարարության մեջ նաև ասվում է, որ ԵՄ-ն ակնկալում է Ռուսաստանի հիմնարար ու թափանցիկ պատասխան։
«Աշխարհը նոր սպառազինությունների մրցավազքի կարիք չունի, որը ոչ մեկի օգուտ չի բերի, այլ ընդհակառակը, կբերի մեծ անկայություն»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ Թրամփը հայտարարել է համաձայնագրից դուրս գալու մասին, նշելով, թե ՌԴ-ն խախտում է համաձայնագիրը։
Նշենք, որ «Միջին ու փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագիրը» ստորագրվել է Միխեիլ Գորբաչովի ու Ռոնալդ Ռեյգանի կողմից՝ 1987թ․-ի դեկտեմբերի 8-ին Վաշինգտոնում։

20:27 22/10/2018 Armenia
The European Union (EU) is warning US President Donald Trump to assess the potential impact on American citizens and the world of the U.S. withdrawing from a nuclear weapons treaty with Russia, The Associated Press reported.
The EU said in a statement Monday that beyond urging Russia to stick to the 1987 Intermediate-Range Nuclear Forces treaty, the bloc of countries also expects “the United States to consider the consequences of its possible withdrawal from the INF on its own security, on the security of its allies and of the whole world.”
The EU statement said the arms control treaty had been an essential cornerstone of Europe’s security structure for more than three decades and helped contain the proliferation of weapons of mass destruction.
It said: “The world doesn’t need a new arms race that would benefit no one and on the contrary, would bring even more instability.”