Քաղաքական 10:48 24/10/2018 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլտոնը, Մոսկվայում ՌԴ նախագահ Վլադմիր Պուտինի հետ հանդիպումից հետո, ասել է, որ Վաշինգտոնը հստակ կարգավորումներ կանի Թրամփի համար, որպեսզի նա հանդիպի Պուտինին Փարիզում նոյեմբերի 11-ին։
Բոլտոնն այս մասին ասել է Պուտինի հետ 90 րոպե տևած հանդիպումից հետո մամուլի ասուլիսի ժամանակ։ Բոլտոնը հանդիպումը բնութագրել է որպես «համակողմանի ու արդյունավետ»։
Հանդիպման մեկնարկին Պուտինն ասել էր, որ ցանկանում է երկխոսություն Թրամփի հետ, որը սկսվել է Հելսինկիում հուլիս ամսին։ Պուտինը նշել է, որ անհրաժեշտ է պահպանել ԱՄՆ-ՌԴ երկխոսությունը՝ չնայած տարաձայնություններին։ Պուտինը նաև կարևորել է Փարիզում երկու երկրների նախագահների հանդիպումը, երբ նրանք միասին նշելու են Առաջին համաշխարհային պատերազմի ավարտը։
Բոլտոնը պատասխանել է՝ ասելով, որ Թրամփը ևս ցանկանում է հանդիպել Պուտինին Փարիզում նոյեմբերին։
Հիշեցնենք, որ օրերս Թրամփը հայտարարեց, որ ցանկանում է դուրս գալ ԱՄՆ-ՌԴ Միջին ու փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին պայմանագրից, որը ստորագրվել է Միխեիլ Գորբաչովի ու Ռոնալդ Ռեյգանի կողմից՝ 1987թ․-ի դեկտեմբերի 8-ին Վաշինգտոնում։

Politics 11:39 24/10/2018 World
U.S. national-security adviser John Bolton has said after talks in Moscow with President Vladimir Putin that Washington will make precise arrangements for President Donald Trump to meet with Putin in Paris on November 11, RFE/RL reports.
Bolton made the remarks at a news conference after a 90-minute meeting with Putin that he described as "'very comprehensive and productive."
The meeting began with Putin telling Bolton that he wants to continue a dialogue with Trump that began at a July summit in Helsinki.
Putin said it's important to maintain Russia-U.S. dialogue, despite differences. Putin also mentioned the possibility of meeting Trump when the two leaders are in Paris to commemorate the 100th anniversary of the end of World War I.
Bolton responded by saying Trump also wants to meet with Putin in Paris in November.
Bolton's visit comes after Trump on October 20 announced that he intends to pull out of a key nuclear arms agreement, the 1987 Intermediate-Range Nuclear Forces (INF) Treaty.