Հասարակություն 17:26 17/11/2018 Հայաստան
Գյուղատնտեսությունը բիզնես է, որը կարող է կարճ ժամանակում լուրջ հաջողություններ բերել. Գեղամ Գևորգյան
Գյուղատնտեսությունը բիզնես է, որը կարող է կարճ ժամանակահատվածում բերել լուրջ հաջողություններ, եթե կա կամք, աշխատասիրություն և գիտելիք: Այս մասին այսօր «Լոֆթ» կենտրոնում «Գյուղատնտեսություն, որը բիզնես է» խորագրով քննարկման ժամանակ ասաց  ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատար Գեղամ Գևորգյանը:
Նրա խոսքով՝ հաջողության հասնելու համար պետք է ունենալ նորարարական տեխնոլոգիաներով հագեցած ժամանակակից գյուղատնտեսություն: Իսկ դրա համար, ըստ նրա, անհրաժեշտ է լուծել մի շարք խնդիրներ. «Առանց նորարարական տեխնոլոգիաների հնարավոր չէ ունենալ 21-րդ դարին համահունչ գյուղատնտեսություն»:
Գեղամ Գևորգյանը նշեց, որ գյուղոլորտի խնդիրներից մեկը վերաբերում է հողերի մասնատվածությանը:
«Գյուղատնտեսական նշանակության հողերը մասնատված են և օգտագործվում են ոչ արդյունավետ: ՀՀ-ում վարելահողերը կազմում են 450 հազար հա, որից 40 տոկոսը չեն օգտագործվում, իսկ մնացածը մասնատված են, ինչը լուրջ խնդիրներ է առաջացնում»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարը՝ հավելելով, որ դրա համար նախատեսում են Հայաստանում ներդնել հողային բորսայի գաղափարը, ինչը հնարավորություն կտա ֆերմերներին վարձակալել չօգտագործվող հողերը՝ չզրկելով սեփականատերերին իրենց հողերից:
Գեղամ Գևորգյանը նշեց, որ այսօր գյուղատնտեսության ոլորտում քիչ են երիտասարդ մասնագետները: Ըստ նրա՝ պետք է խրախուսել երիտասարդ ֆերմերին. «Գյուղատնտեսության ապագան կրթված երիտասարդներն են, ֆերմերներն են: Մենք  տարբեր գործիքակազմ ենք  դրա համար ներդնելու»:
Անդրադառնալով բնական աղետներին՝  ասաց, որ դրանք գյուղատնտեսությանը զգալի վնաս են հասցնում, և գյուղատնտեսական ռիսկերի ապահովագրությունն այդ ոլորտը բնական աղետներից պաշտպանելու լավագույն մեխանիզմն է:
«2019 թվականից ներդրվելու է գյուղատնտեսության ապահովագրության համակարգ: Իհարկե այն պիլոտային է, բայց հավատացնում եմ, որ յուրաքանչյուր տարի մենք ավելացնելու ենք թե աշխարհագրությունը, թե մշակաբույսերի տեսակները, որոնք ֆերմերները կարող են ապահովագրել»,- ընդգծեց գյուղատնտեսության նախարարի պաշտոնակատարը:
Նա նաև ասաց, որ  շատ արդյունավետ եղանակ է հակակարկտային ցանցերի կիրառումը. «Այսօր արդեն Հայաստանում ունենք այդ ցանցերի արտադրությունը,  որոնք ավելի մատչելի կլինեն, քան ներկրվածները»:
Քննարկման ժամանակ գյուղոլորտի մասնակիցները մի շարք հարցեր ուղղեցին Գեղամ Գևորգյանին, դրանց մեծ մասը վերաբերում էին ոռոգման խնդիրներին, ջրի որակին:
«Հայաստանում ոռոգման երկու խոշոր համակարգ կա: 10 տարի առաջ այդ համակարգերի ջրերն այնքան մաքուր էին, որ նույնիսկ ջրի հատակն էր երևում, բայց այսօր ոռոգման ջուրը կեղտոտ է ու հոտած, մինչդեռ ոռոգման ջուրը դաշտ պետք է  գնա մաքուր վիճակում»,- իր մտահոգությունը հայտնեց մասնակիցներից մեկը:
Գեղամ Գևորգյանն ասաց, որ իսկապես ջրի հարցը ամենացավոտներից է. «Ջուրը ոչ միայն սակավության, այլև որակական առումով  լուրջ խնդիր է: Հիմա պետք է հաշվարկներ անենք, այդ ոռոգման համակարգերն ավելի ճիշտ կառուցենք՝ կիրառելով նոր տեխնոլոգիաներ: Այսինքն՝ ֆունդամենտը ճիշտ դնելով պետք է այդ խնդիրը լուծենք»:
Գործարարներից մեկն էլ՝  Արտյոմ Թադևոսյանն ասաց, որ 15 տարի զբաղվում է չրի արտադրությամբ, հինգ տարի առաջ է Հայաստան վերադարձել: Ըստ նրա՝ թեև բավականին լուրջ հաջողությունների է հասնել, սակայն դժգոհ է կառավարության ներկայացրած ծրագրերից:
«Կան բազմաթիվ ծրագրեր, սակայն դրանք արդյունավետ չեն ՓՄՁ-ների և փոքր բիզնեսի համար: Չի եղել կառավարություն-ՓՄՁ ոլորտի ներկայացուցիչների միջև երկխոսություն, մինչդեռ այդ ծրագրերը մշակելուց պետք է լսել ոլորտի ներկայացուցիչներին»,- ասաց նա:
Նախարարի պաշտոնակատարը համամիտ է,  որ կան խնդիրներ, բայց դրանում միայն իրենք չենք մեղավոր. «Այսօր գյուղատնտեսությունում չունենք արհմիություններ, կոոպերատիվներ, որոնց հետ աշխատենք: Մենք չենք կարող 250 հազար  հոգու հետ երկխոսել: Այո, խոշորների և ՓՄՁ-ների խնդիրներն այլ են, դրա համար պետք է նաև ՓՄՁ-ներն էլ ակտիվ լինեն, առաջարկներով հանդես գան, խոսեն խնդիրների մասին»:

Экономика 18:14 17/11/2018 Армения
Гегам Геворкян: Для достижения успеха необходимо иметь оснащенное инновационными технологиями сельское хозяйство
Сельское хозяйство – это бизнес, который за короткий промежуток времени может принести серьезный успех, если есть воля, трудолюбие и знания. Об этом сегодня на обсуждении по теме «Сельское хозяйство, которое является бизнесом» в центре «Лофт» заявил исполняющий обязанности министра сельского хозяйства Армении Гегам Геворкян.
По его словам, для достижения успеха необходимо иметь сельское хозяйство, оснащенное инновационными технологиями. А для этого, по его словам, необходимо решить ряд задач. «Без инновационных технологий невозможно иметь соответствующее XXI веку сельское хозяйство», – подчеркнул и.о. министра.
Г. Геворкян отметил, что одной из проблем сферы сельского хозяйства является фрагментация и распределение земель. «Земли сельскохозяйственного назначения распределены и используются неэффективно. Площадь пахотных земель в Армении составляет около 450 тысяч Га, 40% из которых не используются, а остальная часть уже распределена, что создает серьезные проблемы», – отметил он.
И.о. министра добавил, что для этого планируется внедрить идею земельной биржи, что позволит фермерам арендовать неиспользуемые земли, не лишая владельцев их земель.
Г. Геворкян отметил, что на сегодняшний день в сфере сельского хозяйства мало молодых специалистов. По его словам, необходимо поощрять молодых фермеров. «Будущее сельского хозяйства за образованной молодежью, фермерами. Мы внедрим для этого различный инструментарий», – отметил он.
Обратившись к теме природных бедствий, он отметил, что они наносят ощутимый ущерб сельскому хозяйству, и страхование сельскохозяйственных рисков является лучшим механизмом защиты данной сферы от природных катастроф. «С 2019 года будет внедрена система сельскохозяйственного страхования. Конечно, это будет пилотная программа, однако заверяю, что ежегодно мы будем увеличивать и географию, и сорта культурных растений, которые фермеры смогут застраховать», – отметил и.о. министра.
Участники обсуждения адресовали различные вопросы и.о. министра, большая часть из которых касалась проблем с орошением, качества воды.
«В Армении существует две крупные системы орошения. 10 дет назад воды этих систем были очень чистыми, однако сегодня вода для орошения загрязнённая и протухшая, между тем вода для орошения должна доставляться на поле в чистом виде», – выразил обеспокоенность Г. Геворкян.
Г. Геворкян отметил, что на самом деле вопрос воды является самым болезненным. «Вопрос воды проблематичный не только по части её недостатка, но также с точки зрения качества. Сейчас нужно провести расчеты, более грамотно построить системы орошения, применяя новые технологии. Иными словами, заложив правильный фундамент, мы сможем решить данную проблему», – отметил он.
В свою очередь бизнесмен Артем Тадевосян отметил, что уже 15 лет занимается производством воды, 5 лез назад вернулся в Армению. По его словам, несмотря на то, что он достиг серьезных успехов, однако недоволен представленными правительством программами. «Существует множество программ, однако они не являются эффективными для малого и среднего бизнеса. Между представителями малого и среднего бизнеса и правительством РА не было диалога, между тем после разработки данных программ необходимо выслушать представителей этой сферы», – отметил он.
И.о. министра сельского хозяйства РА согласился с бизнесменом в том, что проблемы на самом деле существуют, однако в этом виноваты не только они. «Сегодня в сфере сельского хозяйства отсутствуют профсоюзы, кооперативы, с которыми можно было сотрудничать. Мы не можем проводить диалог с 250 тыс. владельцев земель. Да, проблемы представителей крупного, малого и среднего бизнеса несколько иные, для этого нужно, чтобы они тоже проявляли активность, выступая с предложениями и представляя проблемы», – отметил Г. Геворкян.