Քաղաքական 14:07 21/11/2018 Հայաստան
Վերջին շրջանում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ որոշ լրատվամիջոցներում կարծիքներ են հնչում Հանրապետության նախագահի կողմից միջամտության անհրաժեշտության մասին:
Այս կարծիքներին ի պատասխան հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը մեկնաբանություն է տարածել, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«Հանրապետության նախագահն իր գործունեությունն իրականացնում է Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների ու գործառույթների շրջանակում։ Նույն փաստաթղթով արտաքին քաղաքականության իրականացումը վերապահված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը:
Այդուհանդերձ, անհրաժեշտության դեպքում նախագահ Արմեն Սարգսյանն օգտագործում է իր փորձը և անձնական կապերն արտաքին քաղաքական խնդիրների լուծմանը նպաստելու համար: Իսկ այդ անհրաժեշտությունը ձևավորվում է նախագահի և վարչապետի միջև քննարկումների միջոցով»։

Politics 14:54 21/11/2018 Armenia
Recently, with regard to the situation around the CSTO Secretary General, in some media outlets the opinion has been voiced that the President should interfere.
In response, the public relations department of the President’s administration has issued a statement which reads:
“The President of Armenia carried out his activities in the framework of the authorities and functions stipulated by the Constitution. The same document stipulates that foreign policy of the country is carried out by the Government of the Republic of Armenia.
Nonetheless, in case of necessity, President Armen Sarkissian uses his experience and personal ties to promote the resolution of foreign policy issues. The mentioned necessity is being determined through the discussions held by the President and Prime Minister.”