Մշակույթ 11:00 22/11/2018 Հայաստան
Լեհաստանի մշակույթի նախարարության աջակցությամբ «Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնին հյուրընկալվել է հռչակավոր լեհ վիրտուոզ ակորդեոնահար Մաչեյ Ֆրոցկևիչը։  Նրա մենահամերգները կհարստացնեն Հայաստանի մի քանի մարզերի մշակութային կյանքը:
«Երևանյան հեռանկարներ» փառատոնի ֆեյսբուքյան էջից տեղեկանում ենք, որ  երկրաշարժի 30-ամյակին են նվիրված նոյեմբերի 22-ին Գյումրու պետական կոնսերվատորիայում և նոյեմբերի 23-ին Վանաձորի Էդ. Կզարթմյանի անվան երաժշտական դպրոցի համերգասրահում կայանալիք համերգները: Վիրտուոզ երաժշտի շրջագայությունը կեզրափակվի նոյեմբերի 24-ին Բյուրական արվեստի ակադեմիայում: Մենահամերգի ծրագրում կհնչեն. Լուչիանո Բերիո, Վիտոլդ Լյուտոսլավսկի, Ժան Ֆիլիպ Ռամո, Աստոր Պիացոլա, Զիգմունտ Կրաուզ, Միկոլայ Մայկուսյակ, Քշիշտոֆ Պենդերեցկի, Ալֆրեդ Շնիտկե:
Նախքան համերգները, Մաչեյ Ֆրոցկևիչը նոյեմբերի 21-ին  անցկացրել է  վարպետության դասընթաց Երևանի Ռոմանոս Մելիքյանի անվան երաժշտական քոլեջում: Վարպետության դասընթացին մասնակցել են քաղաքի տարբեր երաժշտական հաստատություններում դասական ակորդեոն ուսանող դասախոսներ, ուսանողներ և դպրոցականներ, ակորդեոնիստների հայկական միության ղեկավարներ և անդամներ:

Culture 11:44 22/11/2018 Armenia
Prominent Polish virtuoso accordionist Maciej Frąckiewicz will perform in two Armenian cities on the sidelines of Yerevan Perspectives International Music Festival with the support of the Polish Ministry of Culture.
The world-renowned musician is set to perform two solo concerts in Armenia's second and third largest cities, Gyumri and Vanadzor, on 22 and 23 November, respectively. The concerts are dedicated to the 30th anniversary of devastating 1988 Spitak earthquake.
The accordionist will conclude his Armenia concert tour with a performance in Byurakan Art Academy on 24 November, Panorama.am reports, citing the festival Facebook page.
The solo concert program features Luciano Berio, Witold Lutoslawski, Jean-Philippe Rameau, Astor Piazzolla, Zygmunt Krauze, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Penderecki and Alfred Schnittke.
Ahead of the concerts, Frąckiewicz delivered a master class on Wednesday at Romanos Melikyan Music College in Yerevan in attendance of lecturers, students and school students from different music institutions offering accordion classes, as well as heads and members of the Armenian Accordionists' Union.