Քաղաքական 17:29 06/12/2018 Հայաստան
ԱՊՀ դիտորդական առաքելությունն իր աշխատանքը Երևանում սկսել է նոյեմբերի 23-ից։ 16 երկարաժամկետ դիտորդներ ունի և 84 կարճաժամկետ ։ Այսօր ԿԸՀ-ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱՊՀ դիտորդական առաքելության ղեկավար Վիկտոր Գումինիսկին։
Նա նշեց, ԱՊՀ անդամ երկրները հետաքրքրություն են ցուցաբերել դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունենալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների նկատմամաբ, գործնականում ԱՊՀ անդամ բոլոր երկրները՝ 8 երկիր ու դրան գումարած Միջխորհրդարանական ասամբլեան, Գործադիր կոմիտեն արագ արձագանքել են Հայաստանի նախագահ Արմեն Սարգսյանի կողմից ուղարկված հրավերին։
«Դիտորդական առաքելությանը չի մասնակցի հենց հայաստանը, հասկանալի պատճառներով Ադրբեջանը և Ուկրաինան, որը 2015-ին բողոքի նոտա է հղել ԱՊՀ-ին ու հայտարարել, որ չի մասնակցելու առաքելությանը»,-ասաց Գումինսկին՝ հիշեցնելով, որ այդ երկրում տեղի ունեցած ընտրությունները դիտարկելու ԱՊՀ առաքելությունը չի հրավիրվել։
Գումինսկին ասաց, դիտորդներն ունեն փորձ, բազմաթիվ անֆամ առաքելություն են իրականացրել ինչպես նախագահական, այնպես էլ խորհրդարանական ու այլ ընտրություններին։
«Աշխատելով նոյեմբերի 23-ից, մենք այսօր բարձր գնահատական ենք տալիս ԿԸՀ աշխատանքին, քանի որ ժամանակը շատ կարճ էր, բայց նրանք ժամանակցույցին համապատասխան իրականացրել են նախատեսված բոլոր միջոցառումները։ Այն, որ հանձնաժողովը գոնե մեկ բողոք չի ստացել, խոսում է շատ բանի մասին։ ԿԸՀ-ն մեծ ծավալի աշխատանք է իրականացրել, դա խոսում է այն մասին, որ դեկտեմբերի 9-ին մարդիկ կարող են գնալ ընտրատեղամաս ու ազատորեն քվեարկել իրենց նախընտրած թեկնածուին, դաշինքին կամ կուսակցությանը։ Ընտրողների համար արված է առավելագույնը, որպեսզի նրանք կարողանան որպես ընտրող իրացնեն իրենց իրավունքը»,-ասաց առաքելության ղեկավարը։
Գումինսկին նշեց, որ այս պահին ԶԼՄ-ներում լայնածավալ քարոզչություն է իրականացվում։
«Ինձ պատմեցին, որ երեկ մի բանավեճ է տեղի ունեցել, որն այսօր բոլորը քննարկում են, դրա մասին են խոսում։ Դա կարելի է միայն դրական գնահատել, մարդիկ պետք  է լսեն բոլոր թեկնածուներին, կուսակցություններին, դա շատ դրական է։ Այն, որ այսօր ապահովված է հավասար իրավունքեր բոլոր կուսակցությունների, թեկնածուների համար, լրատվամիջոցների հետ աշխատանքում, դա ևս դրական է, այդ առումով որևէ բողոք չի ստացվել»,-ասաց նա։
Գումինսկին ասաց, որ հանդիպել է ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանի, պետական այլ մարմինների ներկայացուցիչների հետ։ Նրա խոսքով, Հայաստանում մեծ աշխատանք է տարվել, որպեսզի ընտրությունները լինեն արդյունավետ ու հանգիստ։
«Դիտորդական առաքելության արդյունքներով, կարող ենք ասել, որ դեկտեմբերի 9-ին ժողովուրդն ընտրելու է այն խորհրդարանը, որն ինքն է ուզում տեսնել»,-նշեց Գումինսկին։

Политика 17:58 06/12/2018 Армения
Глава миссии наблюдателей от стран СНГ: На предстоящих выборах в НС Армении для избирателей сделано всё по максимуму
«Решением Совета постоянных полномочных представителей государств СНГ я был определен в качестве руководителя миссии наблюдателей от стран участников СНГ на внеочередных выборах в Национальное Собрание Армении 9 декабря с.г. Только что завершилась встреча с председателем ЦИК Армении Тиграном Мукучяном, на которой я был проинформирован о ходе подготовки, проведения внеочередных парламентских выборов в РА», – заявил сегодня в ЦИК РА первый заместитель председателя Исполкома – исполнительного секретаря СНГ Виктор Гуминский.
По словам В. Гуминского, Миссия наблюдателей от СНГ приступила к своей работе 23 ноября с.г., включает в себя 16 долгосрочных наблюдателей и 84 краткосрочных наблюдателя.
«Страны СНГ проявили заинтересованность в выборах и практически все страны Содружества – 8 стран, в том числе Межпарламентская Ассамблея СНГ, Парламентское Собрание Союза Беларуси и России, Исполком – откликнулись на официальное приглашение, которое было получено от уважаемого президента Республики Армения Армена Саркисяна и мы оперативно направили его просьбу всем главам государств, парламенты, другие международные структуры на территории СНГ», – отметил он.
В. Гуминский положительно оценил то, что все страны откликнулись. «На сегодняшний день имеется достаточное количество наблюдателей, причем высококвалифицированных, имеющих опыт неоднократного наблюдения за выборами, как за парламентскими, так и президентскими. Это представители как депутатского корпуса и руководители различных администраций, государственных органов, посему мы имеем возможность осуществить наблюдение на практически всех избирательных кругах и побывать в большинстве избирательных участков», – пояснил он.
Он отметил, что работы ведутся с 23 ноября. «Мы высоко оцениваем работу ЦИК Армении, в распоряжении которой было очень мало времени. Они полностью справились в соответствии с планом и поставленными перед ними задачами. Все мероприятия организационного характера выполнены», – подчеркнул В. Гуминский, добавив, что все работы выполнены.
«То, что ЦИК Армении выполнила колоссальный объем работы в соответствии с требованиями Избирательного законодательства РА говорит о том, что 9 декабря люди смогут прийти на избирательные участки и свободно выразить свое волеизъявление, отдав свой голос тому или иному кандидату, партии или блоку», – отметил он.
По его словам, на сегодняшний день для избирателей сделано всё по максимуму, чтобы они смогли выполнить свою роль в качестве избирателя.
В. Гуминский подчеркнул также то, что на данный момент в СМИ ведется огромная агитационная работа, особенно отметив проведение дебатов с участием всех возглавляющих списки партий и блоков, участвующих в выборах. «То, что обеспечены равные права для всех партий, кандидатов в депутаты, работа с прессой – это дорогого стоит», – резюмировал он.