Իրավունք 09:37 09/12/2018 Հայաստան
Ոստիկանությունը դեկտեմբերի 7-ին այցելել է news.am-ի խմբագրություն ուղղակի գրություն ներկայացնելու համար, որպեսզի հետագայում իրենք էլ գրությամբ պատասխանեն։ 10/54 ընտրատեղամասում քվեարկությունը կատարելուց հետո լրագրողներին ասաց ՀՀ ոստիկանապետ Վալերիյ Օսիպյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ի վերջո ինչո՞ւ էր ոստիկանությունն այցելել news.am-ի խմբագրություն։
«Ուղղակի նյութերի գրության շրջանակում պետք է տեղեկացվեր իրենց, ոստիկանության ծառայողն այցելել էր իրենց օրինակն ընդամենը  փոխանցելու համար։  Կարծեմ,  հենց news.am-ը հաղորդակցություն էր տարածել, դատախազության կողմից հանձնարակականը եղավ այդ հաղորդակցության հետ կապված»,- նշեց նա։
Հարցին, դա չի՞ կարող ճնշում դիտարկվել, նա ասաց. «Իհարկե, ոչ։ Ընդամենն այցելել է։ Մենք կարող ենք ձեր խմբագրություն, գրասենյակ էլ այցելել»։
Վ. Օսիպյանն ասաց, որ որևէ խնդիր չկար, որ հանձնարարեր սկսեին ծառայողական քննություն, ընդհանրապես որևէ միջադեպ չի եղել։
Հարցին, թե դեկտեմբերի 6-ին Պրահայում հայտնաբերել են  ՀՀ իրավապահ մարմինների կողմից միջազգային մակարդակով հետախուզման մեջ գտնվող Նարեկ Ալեքսանդրի Սարգսյանին, նա արդեն տեղափոխվե՞լ են Հայաստան, ՀՀ ոստիկանապետն ասաց, որ դեռ ոչ, ընթացքի մեջ է, ՀՀ գլխավոր դատախազությունը սկսել է հավաքել համապատասխան փաստաթղթերը։

Право 10:20 09/12/2018 Армения
Нарек Саргсян пока еще не экстрадирован в Армению. Об этом на избирательном участке 10/54 в Ереване после голосования на выборах в Национальное Собрание Армении сообщил начальник Полиции РА Валерий Осипян, отвечая на вопрос о том, доставлен ли в РА находящийся в международном розыске Нарек Александрович Саргсян, которого обнаружили 6 декабря в Праге.
По словам Валерия Осипяна, он ещё не доставлен в Армению, всё в процессе. Генпрокуратура Армении уже начала сбор соответствующей документации.
Напомним, Различные подразделения Полиции, а также Национальное центральное бюро Интерпола в Армении при сотрудничестве с правоохранительными структурами ряда европейских стран и Интерполом в результате масштабных оперативно-розыскных работ 6 декабря в Праге обнаружили Нарека Александровича Саргсяна, находящегося в международном розыске. Он предъявил фальшивый паспорт гражданина Гватемалы – на имя Франклина Гонсалеса. «Информация об обнаружении разыскиваемого передана в генпрокуратуру Армении  – с целью организации процесса экстрадиции», – говорилось в сообщении.
Отметим, 26 июня было возбуждено уголовное дело по факту незаконного приобретения и хранения оружия и боеприпасов, а также наркотических средств с целью сбыта, 6 июля Н.Саргсян был объявлен в розыск, 24 июля – в международный розыск.