Քաղաքական 09:30 10/12/2018 Աշխարհում
ԱՄՆ-ը շարունակում է մնալ համաշխարհային առաջատար զենքի վաճառքում, մինչ Ռուսաստանը բարձրացել է երկրորդ հորիզոնական՝ առաջ անցնելով Մեծ Բրիտանիային, քանի որ փորձում է արդիականացնել իր զինված ուժերը։ Այս մասին հայտնում է rferl-ը։
Ստոկհոլմի միջազգային խաղաղության հետազոտությունների ինստիտուտը  (SIPRI) դեկտեմբերի 10-ին հրապարակված իր ամենամյա զեկույցում հայտնել է, որ ամերիկյան ընկերությունների կողմից զենքի ու ռազմական ծառայությունների համակցված վաճառքը 2017թ.-ին բարձրացել է 2 տոկոսով՝ կազմելով 222.6մլրդ դոլար։ Ռուսաստանը դարձել է զենքի երկրորդ արտադրողը՝ 37.7մլրդ, որն աճել է 8.5 տոկոսով մեկ տարում։
Այս հաշվարկները կատարվել են աշխարհում 100 առաջատար ընկերությունների զուգակցված վաճառքի արդյունքում։ Այդ 100 ընկերություններից 42-ը ամերիկյան են, և միայն 10-ն է ռուսական։
Բրիտանիան շարունակել է մնալ Արևմտյան Եվրոպայի ամենախոշոր զենք վաճառողը՝ 35.7մլրդ դոլարով ու ունի 7 ընկերություն առաջատար 100-ի շարքում։ Զեկույցում նաև ասվում  է Թուրքիայի զենքի վաճառքի աճի մասին ու նշվում, որ այն արտացոլում է Թուրքիայի նպատակները՝ զարգացնել իր զենքի արդյունաբերությունը՝ ապահովելու իր աճող պահանջներն ու դառնալու քիչ կախյալ օտարերկրյա մատակարարներից։
2017թ-ին զենքի ընդհանուր վաճառքը կազմել է 398.2մլրդ դոլար, որը 2.5 տոկոսով ավել է 2016-ի համեմատ։
Կրեմլը մեկնաբանել է Ստոլտենբերգի հարավկովկասյան շրջագայությունը
«Կովկասում իր ազդեցությունն ու ներկայությունն ընդլայնելու ՆԱՏՕ-ի փորձերը դժվար թե կայունություն հաղորդեն տարածաշրջանին»,- այս մասին...
Սևանի տարածաշրջանի ավտոճանապարհները դժվարանցանելի են
«Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամը տեղեկացնում է, որ մարտի 19-ին՝ ժամը 15։00-ի դրությամբ, առատ ձյան պատճառով Սևանի տարածաշրջանի...
Եվրադիտորդները Հայաստանում են, բայց երկրի ղեկավարը Տավուշում սպառնում է նոր պատերազմով. Գեղամ Մանուկյան
«Եվրադիտորդները Հայաստանում են, բայց երկրի ղեկավարը Տավուշում սպառնում է նոր պատերազմով, նոր օկուպացիայով»,- հայտարարեց...
Նիկոլ Փաշինյանին ցեխն ենք կոխել, հանել, վախենալու բան չունեմ. Ոսկեպարցի
«Նիկոլ Փաշինյանին ցեխն ենք կոխել, հանել »,-Մեդահաբի հետ զրույցում հայտարարել է Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղի բնակիչներից մի տղամարդ։...
Զախարովան նշել է պատճառը՝ ինչու է Փաշինյանը Տավուշում հայտարարել Ադրբեջանի հետ մոտալուտ պատերազմի սպառնալիքի մասին
«Ուշադրություն դարձրեք՝ այս հայտարարությունը ոչ մի կերպ կապված չէ Ռուսաստանի հետ»
Առանց արցունքների. Վալերի Լեոնտևը 75-ամյակին հայտարարել է բեմից հեռանալու մասին
Ռուս երգիչ Վալերի Լեոնտևը հայտարարել է բեմից հեռանալու մասին։ Նա նշում է  իր 75-ամյակը։ «Հեռանում եմ առանց արցունքների ու խռպոտ...
Հայկական կողմը մեծապես կարևորում է ԵՄ-ի հետ անվտանգային ոլորտում համագործակցության խորացումը. Մնացական Սաֆարյան
«Հայաստանը մեծապես կարևորում է ինչպես Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը, այնպես էլ ԵՄ-ի հետ անվտանգային ոլորտում...
Ըստ ՔՊ-ական Հովիկ Աղազարյանի՝ Տավուշում կան բնակավայրեր, որոնք պետք է վերադարձվեն Ադրբեջանին
«Տավուշի մարզում չկան գյուղեր, որոնք պետք է հանձնվեն Ադրբեջանին։ Տավուշում կան բնակավայրեր, որոնք պատկանել են Խորհրդային Ադրբեջանին...
Տավուշցիները Փաշինյանին ասել են՝ թշնամուն բերում ես, հասցնում գյուղի մեջ, այստեղ մա՞րդ է մնալու, ի՞նչ է՝ խրամատը խոհանացում փորենք
«Հարցեր են ուղղել՝ ինչ տարածքներ ես զիջում, այդ տարածքների վրա դու ամագ ունե՞ս, որևէ մի պատերազմի, ազատագրական պայքարի մասնակցած կա՞ս, քրտինք, արյուն թափած կա՞ս»։
Անգլերենի մոլուցքները հանեք, օրենքում «ՍԵՅՖ» բառը մի գրեք. Թադևոս Ավետիսյան
«Էկոնոմիկայի նախարարության պատասխանատուները գնալով ինձ ավելի շատ են զարմացնում, բերում են նախագիծը, սակայն որոշ հարցերի վերաբերյալ...
Հայ-գերմանական արշավախմբի ստացած տվյալները նոր լույս են սփռում Արտաշատ մայրաքաղաքի գործընթացների վրա
ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտնականները Գերմանիայի Մյունսթերի համալսարանի գործընկերների հետ Արտաշատ մայրաքա­ղաքի պեղումների...

Politics 10:19 10/12/2018 World
The United States remains the global leader in arms sales, while Russia has surpassed Britain to take the No. 2 spot as it attempts to modernize its military, a leading research group says.
The Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI) said on December 10 in its annual report that the combined sales of arms and military services by U.S. companies rose 2 percent in 2017 to $222.6 billion, RFE/RL reports.
Russia became the second-largest arms producer, it said, with $37.7 billion, up 8.5 percent from a year earlier.
The group based its calculations on the combined sales of arms-related enterprises ranked among the Top 100 producers worldwide. The United States had 42 of the Top 100 companies, while Russia had 10, it said.
“Russian companies have experienced significant growth in their arms sales since 2011,” said Siemon Wezeman, senior researcher with SIPRI’s Arms and Military Expenditure Program.
“This is in line with Russia’s increased spending on arms procurement to modernize its armed forces,” he added.
The report said that, for the first time, a Russian company, state-owned Almaz-Antey, appeared in the Top 10 in the ranking for global arms sales.
Alexandra Kuimova, a research assistant, said that Almaz-Antey, already Russia’s largest arms-producing company, increased arms sales 17 percent in 2017 to $8.6 billion.
The report said that along with Almaz-Antey, three other Russian Top 100 firms increased their arms sales by more than 15 percent: United Engine (25 percent), High Precision Systems (22 percent), and Tactical Missiles (19 percent).
Britain remained Western Europe's largest arms seller, with a total of $35.7 billion, and it had seven companies listed in the Top 100.
The report also cited strong growth of Turkish arms sales, saying it "reflects Turkey’s ambitions to develop its arms industry to fulfill its growing demand for weapons and become less dependent on foreign suppliers."
Overall, the report said, sales of the Top 100 firms totaled $398.2 billion in 2017, a 2.5 percent increase over 2016. Sales of Chinese firms were not included, it noted, saying the information was not reliable.
SIPRI, established in 1966, describes itself as an independent international institute dedicated to research into conflict, armaments, arms control, and disarmament.