Իրավունք 15:10 12/12/2018 Հայաստան
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ հրապարակեց գեներալ Մանվել Գրիգորյանի խափանման միջոցի վերաբերյալ որոշումը:
Հիշեցնենք, որ ՀՔԾ-ն միջնորդել էր ևս երկու ամսով երկարացնել Մանվել Գրիգորյանի կալանքի ժամկետը, իսկ նրա պաշտպանները միջնորդել էին  Գրիգորյանին 20 միլիոն դրամ գրավի դիմաց ազատել կալանքից։
«Դատարանը որոշում է կայացրել քննիչի միջնորդությունը բավարարել, պաշտպանական կողմի միջնորդությունը մերժել։ Այսպիսով նրա կալանքը երկարաձգվեց ևս երկու ամսով»,- որոշման հրապարակումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մ. Գրիգորյանի պաշտպան Արսեն Մկրտչյանը։
Նա նշեց, որ որոշումը դեռ չի ստացել և այլ մանրամասներ չի կարող ներկայացնել:
«Հիմնական պատճառերի մասին  նախապես ասել եմ՝ հենց նոր դուրս եկա մի դռներից, որտեղ որ դատավոր Մարինե Մելքոնյանը դարձրել է ՀՔԾ-ի մասնաճյուղ, շատ հաջող իր մոտ ստացվում է»,- ասաց փաստաբանը։
Նախօրեին  Մանվել Գրիգորյանը նիստին ներկա էր, այսօր ոչ։ Լրագրողները հետաքրքրվեցին, թե ինչո՞ւ այսօր ներկա չէր նիստին,  Ա. Մկրտչյանը պատասխանեց. «Երեկ նիստին վատացել էր, շաքարային ցուցանիշը 21,6 էր, իսկ երեկ ժամը 11։00-ի դրությամբ 22,6 էր։ Բնականաբար,  ծանր առողջական վիճակով նպատակահարմար չգտանք, որ այսօր մասնակցի, դիմում էր ներկայացրել»։
Մանվել Գրիգորյանը կալանավորված է հունիսի 19-ից: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ ապօրինի կերպով ռազմամթերք ձեռք բերելու և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ պահելու համար, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ մի խումբ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ յուրացման եղանակով իր վստահությանը հանձնված առանձնապես խոշոր չափերով ուրիշի գույք հափշտակելու համար:

Law 16:05 12/12/2018 Armenia
The Yerevan Court of General Jurisdiction ruled on Wednesday to extend the pre-trial detention of lawmaker Manvel Grigoryan, a retired general of the Armenian army, for another two months.
The Special Investigative Service had petitioned the court to extend the detention of the MP for two months, while Grigoryan’s lawyers had filed a motion to the court to release him on a bail of 20 million drams.
“The court made a decision to grant the investigator’s motion and reject the motion of the defense,” Grigoryan’s lawyer Arsen Mkrtchyan told reporters after the court hearing.
He couldn’t provide any other details on the ruling.
Grigoryan was not present at today’s court hearing due to health problems.
On 19 June, the Yerevan court ruled to arrest Grigoryan, who had earlier been stripped of his parliamentary immunity.
He has been charged with embezzling army supplies and illegally possessing firearms after security agents raided his Etchmiadzin villa to discover and confiscate large quantities of illegally stored weapons, explosives and cars, including military vehicles.
The findings also include canned and preserved food labelled “Not for Sale: Soldier’s Ration”, as well as clothing, hygiene items and medicine donated to servicemen during the 2016 April war.