Իրավունք 12:44 13/12/2018 Հայաստան
Եվրոպական առաջադեմ երկրներում անձնական տվյալների պաշտպանությունն ամենաբարձր մակարդակի վրա է, և տվյալների արտահոսքը կարող է լրջագույն խնդիրներ հարուցել։ Հայաստանում անձնական տվյալների գաղտնիության հարցը դեռևս բազմաթիվ բացեր ունի, ինչպես օրինակ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի էջում ընտրողների անձնական տվյալների հասանելիությունը յուրաքանչյուր հետաքրքրվողի։
Panorama.am-ի թղթակիցը թեմայի շուրջ խոսեց Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հիմնադիր Շուշան Դոյդոյանի հետ, ով նշեց, որ ԿԸՀ-ում տվյալների երկարաժամկետ  տեղադրումն իսկապես անձնական տվյալների պաշտպանության խախտում է։
«Այս հարցը 3-4 տարի է՝ անընդհատ շրջանառվում է, բայց նախորդ իշխանությունների օրոք ընդդիմության և կառավարության միջև տեղի է ունեցել քաղաքական կոնսենսուս, որ, այո, մարդկանց անձնական տվյալների պաշտպանությունը խախտվում է, սակայն դա արվում է ընտրական գործընթացների նկատմամբ վստահություն ձևավորելու նպատակով»,- ասաց Շուշան Դոյդոյանը։
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հիմնադիրը միաժամանակ շեշտեց՝ ընտրական գործընթացներից հետո տվյալները պետք է հեռացվեն, մինչդեռ դրանք ամբողջ ընթացքում շարունակում են բաց ռեսուրս մնալ։
«Նույնիսկ տվյալներն այնպիսի մի ֆորմատով են հրապարակվում, որ հանգիստ կարելի է ներբեռնել, պահել և դրանց հետ ցանկացած գործողություն կատարել։ Նախկինում ստորագրությունները չկային, հիմա տվյալներին նաև ստորագրություններն են ավելացել, և շատ ավելի խոցելի են դարձել հատկապես այն մարդիկ, որոնք ունեն բացառիկ անուն-ազգանուն, և նրանց անձնական տվյալները չեն կրկնվում՝ օրինակ իմ պարագայում։
Ես, ցավոք սրտի, միակն եմ և շատ հանգիստ կարող եմ թիրախավորվել՝ անձնագրի տվյալներ, հասցե, ստորագրություն։ Սա լուրջ խնդիր է առաջացնում, և ես բազմիցս այս հարցը բարձրացրել եմ, սակայն հարցը լուծում չի ստացել։ Լավ կլինի՝ նոր իշխանությունների օրոք ևս այս հարցը բարձրացվի։ Ճիշտն այն կլինի, որ տվյալների հասանելիությունը փակվի և հաջորդ անգամ բացվի միայն ընտրություններին նախորդող ժամանակաշրջանում»,- ասաց Շուշան Դոյդոյանը։
Հարցին՝ ինքն անձամբ պատրաստվո՞ւմ է նման նախաձեռնությամբ հանդես գալ, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի հիմնադիրը նշեց, որ այժմ զբաղված է առավելապես երեխաների անձնական տվյալների պաշտպանության հարցերով։
Թրանսփարենսի Ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի տնօրեն Սոնա Այվազյանը մեզ հետ զրույցում ևս շեշտեց, որ ԿԸՀ-ում տվյալների հասանելիությունն, անշուշտ, անձնական տվյալների գաղտնիության խախտում է։
«Բայց մեր կարծիքով, քանի դեռ Հայաստանում ընտրական գործընթացների վերաբերյալ վստահություն չկա, քանի դեռ բացակա քաղաքացիների անունները կարող են ցուցակներում ներառված լինել, և ուռճացված ցուցակներ ներկայացվել, անձնական տվյալների հրապարակումը քիչ թե շատ թույլատրելի է։ Եվրոպական երկրներում սա, անշուշտ, խնդիր կհամարվեր, բայց մեր նման երկրներում ավելի ճիշտ է, որ տվյալները հրապարակվեն։ Սա հանրային շահ է, և ընտրությունների նկատմամբ վստահությունը շատ ավելի կարևոր և գերակա է»,- ասաց Սոնա Այվազյանը՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստանում տվյալների գաղտնիության ժամանակները հեռու չեն։

Право 16:39 13/12/2018 Армения
Имя, фамилия, адрес, подпись: обнародование персональных данных на сайте ЦИК Армении – нарушение прав
Автор Ани Казарян
В передовых странах Европы безопасность персональных данных находится на самом высоком уровне, и утечка данных может вызвать серьезнейшие проблемы. В Армении же вопрос о конфиденциальности персональных данных пока имеет множество упущений, как, к примеру, доступность на официальной странице ЦИК Армении персональных данных избирателей для всех желающих.
Корреспондент Panorama.am вокруг данной темы побеседовал с директором и основателем Центра свободы информации Шушаной Дойдоян, которая отметила, что долгосрочное размещение данных на странице ЦИК на самом деле является нарушением безопасности персональных данных.
«Данный вопрос обсуждается уже на протяжении 3-4 лет, однако при прежних властях между оппозицией и правительством был достигнут политический консенсус касательно того, что, да, нарушается безопасность персональных данных избирателей, однако это делается с целью формирования доверия в отношении электоральных процессов», – отметила Ш. Дойдоян.
Она в то же время отметила, после электоральных процессов данные необходимо изъять, между тем персональные данные в течение всего времени продолжают находиться в открытом доступе.
«Данные публикуются даже в таком формате, что их можно спокойно скачать, сохранить и совершить абсолютно любые действия. В прошлом подписи отсутствовали, сейчас же к данным добавились также подписи, и наиболее уязвимыми стали особенно те люди, обладающие редкими именем и фамилией, их личные данные не повторяются, как это, к примеру, произошло в моем случае. Я, к сожалению, единственная с подобным именем и фамилией, и очень легко могу стать мишенью, то есть это и паспортные данные, адрес, подпись. Это вызывает серьезные проблемы, и я многократно заявляла об этом, однако вопрос так и не был решен. Было бы хорошо, чтобы при новых властях поднимался данный вопрос. Правильно было бы, чтобы доступ к данным был закрыт и в следующий раз доступ открывался лишь в преддверии проведения выборов», – подчеркнула Ш. Дойдоян.
На вопрос, собирается ли она лично выступить с подобной инициативой, Ш. Дойдоян отметила, что пока занята преимущественно вопросами защиты персональных данных детей.
В свою очередь директор Антикоррупционного центра Transparency International Сона Айвазян в беседе с корреспондентом Panorama.am подчеркнула также, что доступность персональных данных в ЦИК РА, безусловно, является нарушением конфиденциальности персональных данных.
«Но на наш взгляд, пока в Армении не сформировалось доверия в отношении электоральных процессов, пока отсутствующие имена граждан могут быть включены в списки избирателей, могут быть представлены раздутые списки, то обнародование персональных данных в некоторой степени можно назвать допустимым. В Европейских странах это, безусловно, вызвало бы проблемы, однако в такой стране, как Армения, правильно публиковать данные. Это исходит из общественного интереса, и доверие в отношении электоральных процессов важнее и приоритенее», – отметила С. Айвазян, выразив надежду, что не за горами будущее, когда будет обеспечена конфиденциальность персональных данных в Армении.