Քաղաքական 11:15 17/12/2018 Աշխարհում
Հունգարիայում նախօրեին տեղի է ունեցել զանգվածային բողոքի ակցիա, որին մասնացկել է ավելի քան 10 հազար մարդ։ Ցուցարարները բողոքում էին, այսպես կոչված, «ստրուկի օրենքի» դեմ, որը թույլ է տալիս գործատուներին տարեկան աշխատակիցներից  պահանջել աշխատել 400 հավելյալ ժամ։
Ինչպես հայտնում է CNN-ը, ոստիկանության հետ բախումները սկսվել են այն ժամանակ, երբ ցուցարարները եկել են MTVA հանրային հեռուստաընկերության կենտրոնակայան ու ցանկացել են ճեղքել ու մտնել շենք։
Տեսանյութերում երևում է, թե ինչպես է ոստիկանությունն արցունքաբեր գազ կիրառում ցուցարարների նկատմամբ։ Լրագրողները մնացել են ցուցարարների արանքում ու չեն կարողացել շարժվել։ Մարդկանց մի մասը հայտնվել է հատակներին՝ արցունքաբեր գազից ժամանակավորապես տեսողության կորստի պատճառով։
Բողոքի ակցիաները սկսվել էին չորեքշաբթիից, երբ Հունգարիայի խորհրդարանն ընդունեց վերոնշյալ օրենքը, որն առաջ էր մղում վարչապետ Վիկտոր Օրբանի Fidesz կուսակցությունը։ Նախկինում օրենքը հնարավորություն էր տալիս աշխատողից պահանջել 250 արտաժամյա աշխատանք։
Խորհրդարանը նաև ընդունել է ևս մեկ հակասական օրենք դատական համակարգի հետ կապված, որով ստեղծվում է վարչական դատարաններ, որոնք պետք է պատասխանեն կառավարությանն ու վերահսկեն այնպիսի զգայուն հարցեր, ինչպիսիք են ընտրական օրենքը, բողոքի ակցիաներն ու կոռուպցիայի հարցերը։
Օրբանի քննադատները նշում են, որ 2010թ.-ից իշխանության ղեկին գտնվող վարչապետը կառուցում է ավտորիտար համակարգ՝ խթանելով իր վերահսկողությունը դատարանների ու ԶԼՄ-ների նկատմամբ։
Նշենք նաև, որ հենց Օրբանն էր, ով գործարքի գնաց Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի հետ ու հայ լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանին սպանած Ռամիլ Սաֆարովին արտահանձնեց Արդրբեջան, որտեղ էլ նա հերոսացվեց իր արաքի համար։

Politics 11:43 17/12/2018 World
Another night of protests turned violent in Hungary's capital Budapest on Sunday when thousands of people took to the streets over what they call a "slave law" -- new legislation allowing employers to ask workers to take on up to 400 hours of overtime a year.
Clashes with police began when protesters arrived at the headquarters of state-run television station MTVA and tried to storm the building, CNN reports, citing its affiliate ATV Hungary.
Video and images show officers in riot gear firing tear gas into the crowd during the confrontation. Live-streamed video posted by ATV Hungary showed reporters trapped in a crowd of protesters unable to move, as well as people crouched on the ground temporarily blinded by the tear gas.
The demonstrations began Wednesday, after Hungary's Parliament passed legislation pushed through by Prime Minister Viktor Orban's hardline Fidesz party.
The government told CNN that the "voluntary changes to working hours" were "in the interest of the workers" and would allow people to work and earn more.
Hungarian law previously permitted businesses to demand up to 250 hours overtime annually.
Parliament also passed a second controversial law Wednesday that will create a new system of courts in the country. They will be overseen by the justice minister and handle cases concerning "government business," such as tax and elections, Reuters reported.
The government told CNN that the new courts, which are set to begin operating next year, will be independent and "in line with current European approaches and standards."
But with Orban's justice minister expected to oversee the hiring of judges, rights groups warned the move will take the country further down the path to authoritarianism.
Since Orban's populist Fidesz party swept into power in 2010, and most recently won a landslide victory in April this year, it has come under increasing fire from the European Union over its crackdowns on democratic institutions.
Earlier this year, the European Parliament took the unprecedented decision to trigger Article 7 -- a disciplinary process -- against Hungary, a rarely invoked process designed to prevent member states from breaching the EU's "core values."