Տնտեսություն 12:33 27/12/2018 Հայաստան
«Մեկ օր էլ սպասեք, բանակցություններն ընթացքի մեջ են»,- այս մասին այսօր կառավարության նիստից առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական պաշարների նախարարի պաշտոնակատար Գարեգին Բաղրամյանն՝ անդրադառնալով գազի սակագնի շուրջ Ռուսաստանի հետ բանակցություններին:
Նրա խոսքով՝ բանակցությունները միշտ էլ երկար են տևել և չի կիսում այն տեսակետները, թե այս անգամ բավականին երկար տևեցին:
Դիտարկմանը, թե Ռուսաստանն ինչ է առաջարկում, նշեց, որ Ռուսաստանի առաջարկներից տեղյակ չէ, իսկ հետո ավելացրեց. «Որևէ առաջարկ չկա:  Լավագույն արդյունքը մեզ համար պիտի լինի սակագինն իջեցնելը»:
Գարեգին Բաղրամյանը չցանկացավ խոսել սակագնի հավանական թանկացման հետևանքով ի հայտ գալիք ռիսկերից։
«Չեմ կարծում, որ կթանկանա: Բնականաբար, մենք բանակցում ենք սակագինն իջեցնելու շուրջ»,- ասաց նախարարի պաշտոնակատարն ու հավելեց. «Գազի սակագինը, կարծում եմ, չի բարձրանա»:

Экономика 13:08 27/12/2018 Армения
«Подождите еще день, переговоры продолжаются», – сказал сегодня в беседе с журналистами перед заседанием правительства Армении и.о. министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Гарегин Баграмян, коснувшись переговоров с РФ вокруг тарифа на поставляемый РА природный газ.
По его словам, переговоры всегда длились долго, и он не разделяет точку зрения, что в этот раз переговоры затянулись.
«Естественно, мы ведем переговоры с целью добиться понижения тарифа, а о предложениях России я не знаю. Лучшим результатом для нас будет понижение тарифа», - сказал и.о. министра.
Гарегин Баграмян при этом не пожелал говорить о рисках, которые появится в случае возможного повышения тарифа на газ.
«Не думаю, что повысится. Естественно мы ведем переговоры о понижении тарифа», – сказал он, добавив: «Тариф на газ, думаю, не повысится ».