Տնտեսություն 11:15 09/01/2019 Հայաստան
Кommersant. Երևանը գազի գինը չի բարձրացնի, բայց «Գազպրոմը» կարող է նվազեցնել Հայաստանում ներդրումները
«Գազպրոմը» վերջին պահին կարողացավ Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ պայմանավորվել 2019թ.-ից երկրին մատակարարվող գազի գնի 10 տոկոս բարձրացաման մասին՝ այն դարձնելով 165 դոլար 1000 խմ-ի դիմաց։
Ինչպես գրում է Кommersant-ը, գազի գնի այս բարձրացումը ֆորմալ է. գինը բարձրացել է «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի համար, սակայն Երևանը պատրաստ չէ բարձրացնել ներքին սակագները:
Փորձագետների կարծիքով` « Գազպրոմը» կարող է չեղարկել ներքին զեղչը, որի շնորհիվ նրա դուստր ձեռնարկությունը ներդրումներ է կատարում երկրի ենթակառուցվածքներում:
Նշվում է, որ «Գազպրոմ» -ի ղեկավար Ալեքսեյ Միլլերը և  Հայաստանի փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանը դեկտեմբերի 31-ին «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին գազի մատակարարման պայմանագրի լրացուցիչ համաձայնագիր են կնքել, որով  Վրաստանի սահմանին Հայաստանի համար գազի գինը 2019թ.-ից կբարձրանա 10% -ով՝ 150-ից դառնալով 165 դոլար 1000խմ դիմաց։
«Գազպրոմը» Հայաստանի սպառողներին գազի միակ մատակարարն է։ Երևանն Իրանից ևս գազ է ստանում, սակայն այն օգտագործում է միայն էլեկտրաէներգիայի արտադրության համար, որը մատակարարվում է Թեհրանին: «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի հետ պայմանագիրը կնքվել է 2013 թվականին՝ տարեկան մինչև 2,5 մլրդ խորանարդ մետր գազ մատակարարելու համար` 2014-2018 թվականների համար: 2018 թվականի 9 ամիսներին «Գազպրոմ»-ն արտահանել է 1,37 մլրդ խորանարդ մետր:
«Պայմանագրի լրացուցիչ պայմանավորվածությունները «Գազպրոմը» ստիպված եղավ վարել Հայաստանի նոր իշխանությունների հետ. 2018թ.-ի գարնանը երկրում հեղաշրջման միջոցով վարչապետ դարձավ ընդդիմադիր Նիկոլ Փաշինյանը։ Դրանից հետո ռուսական պետական կառույցների հետ Երևանի հարաբերությունները բարդացան։ Հուլիսին պետական եկամուտների կոմիտեն ներկայացրեց հարկային պարտավորությունների խախտումներ մի շարք գազալցակայաններում, այդ թվում նաև «Գազպրոմ Արմենիա»-ի դուստր ձեռնարկություն «Ավտոգազ»-ում: Այնուհետ հարկային պահանջներ ներկայացվեցին «Ռուսական երկաթուղիներ» ՓԲԸ-ի «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի ու «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ դուստր ձեռնարկության դեմ: Գազի ընկերությունը հերքել է մեղադրանքները և հայտարարել, որ երկու տարի շարունակ այն կրել է տարեկան 27,6 մլն դոլարի վնաս: Կառավարությունը պնդում էր 2019 թվականից գազի գնի  նվազեցում: Արդյունքում, կողմերը համաձայնել են, որ գազի արժեքը կավելանա, բայց ներքին շուկայի սակագները՝ ոչ  ( 290 դոլար՝ 1000խմ դիմաց)»,-գրում է կայքը։
Նշվում է, որ «Գազպրոմը» չի մեկնաբանում բանակցությունների արդյունքները, իսկ Մհեր Գրիգորյանը «Ազատություն» ռադիոկայանին ասել է, որ Հայաստանի սպառողների համար գազի գնի քննարկումները կառավարությունն ու «Գազպրոմ Արմենիան» կսկսեն հունվարի 8-ից, որը կարող է տևել մի քանի ամիս։
ՀՀ վարչապետի մամուլի խոսնակ Արման Եղոյանը ТАСС-ին ասել է, որ «պետական սուբսիդավորման մասին խոսք չի գնում»։ Այն, որ սակագինը նույնը կմնա «ներքին կարգավորումների շնորհիվ», ասել է նաև Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավաստիացնելով, որ սակագնի պահպանումը չի հանգեցնի պարտքերի կուտակման ու հայկական ակտիվների՝ ռուսական կողմին զիջմանը։ Միևնույն ժամանակ Հայաստանը կշարունակի բանակցությունները Իրանի հետ՝ գազի գնման վերաբերյալ:
Райффайзенбанк-ից Անդրեյ Պոլիշյուկը կարծում է, որ «Գազպրոմի» և Հայաստանի իշխանությունների միջև նոր պայմանավորվածությունները կարող են հանգեցնել «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի մարժայի կրճատմանը, բայց այն չի լինի կրիտիկական: Ազգային էներգետիկ անվտանգության ֆոնդից Ալեքսեյ Գրիվաչը ենթադրում է, որ մասամբ չեղարկվել է զեղչը, որը «Գազպրոմը» տալիս էր «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ին՝ ենթակառուցվածքների զարգացման ներդրումների ապահովման համար:
Փորձագետը կարծում է, որ այն պայմաններում, երբ նոր իշխանությունները կտրուկ քայլեր են ձեռնարկել «Գազպրոմի» դուստր ձեռնարկության նկատմամբ, տարօրինակ կլիներ ակնկալել Հայաստանի ներսում ռեսուրսի պահպանում, սակայն  հավելում է, որ այն կարող է լինել հետագա բանակցությունների առարկա:

Economy 15:28 09/01/2019 Armenia
The Russian natural gas giant, Gazprom may reduce investments in Armenia following the government change in the country, Kommersant reported, commenting on the recent increase in the Russian gas tariffs.
The newspaper says that Gazprom was able to strike a deal with Yerevan on raising its wholesale gas price for Armenia from $150 to $165 per 1,000 cubic meters starting from 2019. However, Kommersant says, the price was increased for Gazprom Armenia, but Armenian authorities are not ready to raise domestic tariffs.
The additional agreement on the gas price hike was signed by Gazprom Chairman Alexander Miller and Armenian Acting Deputy Prime Minister Mher Grigoryan on 31 December.
According to experts interviewed by the newspaper, Gazprom could cancel the internal discount, due to which its subsidiary Gazprom Armenia was able to invest in the country's infrastructure.
Kommersant reminds that the Russian company is the only gas supplier to Armenian consumers. In 2013, Gazprom and Gazprom Armenia signed a contract for up to 2.5 billion cubic meters of Russian gas to be supplied annually to Armenia between 2014–2018. In 2015, Gazprom supplied 1.9 billion cubic meters of gas to Armenia.
Yet, Gazprom had to hold talks on additional agreements with the new Armenian authorities when Nikol Pashinyan was elected prime minister after a revolution in the spring of 2018, the article says, highlighting the complicated relations between Russian state agencies and Armenia since the government change. The article referred to the reported tax fraud cases in Gazprom Armenia.
Kommersant says Gazprom refrained from commenting on the outcomes of the gas talks, while Acting Deputy Prime Minister Mher Grigoryan told RFE/RL’s Armenian service that the government and Gazprom Armenia will start discussions on the issue this week and the talks may drag for months.
The article next quoted Pashinyan's spokesman Arman Yeghoyan as telling TASS that the government is not planning any subsidies and the prices will remain unchanged due to ‘internal regulations’. Meantime, Pashinyan told reporters on Monday Armenia keeps discussing the possibility of natural gas deliveries from Iran.
Kommersant next presented the opinions of some Russian experts on the issue. Particularly, Andrey Polischuk, an analyst with Raiffeisen bank, predicts a decline in Gazprom Armenia’s profit margins amid new arrangements between Gazprom and the Armenian authorities, but doesn’t expect critical outcomes.
Alexey Grivach from the National Energy Security Fund believes that the discount that Gazprom provided to Gazprom Armenia to secure investments in infrastructure development has been partially revoked.
According to the expert, given the Armenian authorities’ drastic steps against the Gazprom subsidiary, it would be strange to expect the resource to maintain in Armenia, however, he added, this might be the subject of further negotiations.