Իրավունք 15:32 09/01/2019 Հայաստան
Նորակոչիկներ տեղափոխող ավտոբուսի հետ կապված միջադեպին առերևույթ անմիջական մասնակիցներից մեկը ձերբակալվել է: Այս մասին հայտնում է ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
Դատախազությունից հիշեցնում են, որ  նախօրեին ՀՀ ՊՆ Կոտայքի զինկոմիսարիատի Նաիրիի բաժանմունքից ՀՀ ՊՆ կենտրոնական հավաքակայան նորակոչիկներին տեղափոխող զինվորական համարանիշով ավտոբուսը մի խումբ անձանց կողմից կանգնեցնելու և դիտավորությամբ, կոպիտ կերպով խախտելով հասարակական կարգը, հասարակության նկատմամբ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսեւորելով անկարգություններ կատարելու դեպքի առթիվ ՀՀ ՊՆ Ռազմական Ոստիկանությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Մինչդատական վարույթի օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազի կողմից քրեական գործը նախաքննություն կատարելու համար ուղարկվել է ՀՀ Քննչական կոմիտե։
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում, դատախազական պատշաճ հսկողության ներքո, իրականցվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ, ձեռնարկվել են օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Դրանց արդյունքում դեպքի անմիջական մասնակիցներից մեկը՝ Գ.Հ.-ն, ձերբակալվել է:
Մասնակից մյուս անձանց ինքնությունը լիարժեք պարզելու և նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական տալու, ինչպես նաև դեպքին վերաբերող բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ նախաքննությունը շարունակվում է։

Право 15:53 09/01/2019 Армения
Один из непосредственных участников инцидента с перевозившим новобранцев автобусом в Армении задержан
Один из непосредственных участников инцидента с перевозившим новобранцев автобусом задержан. Об этом сообщил советник генерального прокурора Армении Гор Абрамян.
Напоминается, по факту инцидента с автобусом, перевозившим призывников из военного комиссариата Котайка  в центральный сборный пункт, возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 258 («Хулиганство, совершенные группой лиц или организованной группой») УК Армении.
Прокурор, осуществляющий надзор за  законностью досудебного производства, направил уголовное дело в Следственный комитет для производства предварительного расследования.
Сообщается, что в ходе предварительного следствия по уголовному делу осуществляются необходимые следственные и процессуальные  действия, были предприняты оперативно-розыскные мероприятия. В их результате один из непосредственных участников инцидента задержан.
Предварительное расследование с целью установления личностей остальных участников инцидента, дачи их действиям уголовно-правовой оценки продолжается.