Հասարակություն 19:22 10/01/2019 Հայաստան
Թուրքական «Hurriyet» թերթի կայքն անդրադարձել է Արարատ լեռան (թրք. Ağrı Dağı) վրա Նոյյան տապանի գոյության մասին վկայող որոշ առեղծվածային հանգամանքների։
«Էրմենիհաբեր»-ի տեղեկացմամբ, ներկայացնելով Աստվածաշնչում նաև Ղուրանում տեղ գտած մեծ ջրհեղեղի պատմությունը՝ կայքը հիշեցնում է, որ ավանադույթի համաձայն տապանը ջրհեղեղից հետո հանգրվանել է հենց Արարատ լեռան վրա։
Չսահմանափակվելով միայն ավանդությամբ՝ կայքը նշում է, որ ըստ ամերիկացի պրոֆեսոր Պաուլ Էսպրանտեի՝ կան բազմաթիվ փաստեր, որոնք հաստատում են Արարատ լեռան վրա տապանի գոյությունը։
Հրապարակման մեջ տեղ գտած տեղեկության համաձայն տապանի գոյության մասին վկայող նոր փաստավավերգրական ֆիլմ է ստեղծվել Ռիչմոնդի համալսարանի պրոֆեսոր Փորշեր Թեյլորի նախաձեռնությամբ։
Ֆիլմը պատմում է այն մասին, թե ինչպես 1949 թ. Խորհրդային Միության դեմ գաղտնի առաջադրանք իրականացնող ամերիկացի օդաչուն Արարատի վրայով թռիչք կատարելիս լեռան վրա արձանագրել է տարօրինակ մի գոյացություն։
Ըստ Hurriyet-ի՝ ամերիկյան հատուկ ծառայությունները 50 տարի շարունակ գաղտնի են պահել այդ նյութերը: Այժմ ամերիկացի պրոֆեսոր Թեյլորը ստացել է այդ կադրերն ու օգտագործել դրանք իր փաստավավերագրական ֆիլմում։
Չնայած մինչ այդ ամերիկյան հատուկ ծառայությունները փորձում էին ներկայացնել, որ այդ ամենը աչքի լուսային խաբկանք է, սակայն պրոֆեսորը պնդում է, որ ակնհայտ է մարդու կողմից ստեղծված օտար մարմնի գոյությունը Արարատ լեռան վրա։

New documentary about Noah Ark on Mount Ararat to be released
Turkish Hurriyet newspaper has published a story on evidence of Noah’s Ark on the Mount Ararat. The paper recalls the biblical story of the great flood and Noah’s Ark mentioned in the religious books. According to them, God informed Noah about an impending flood that would engulf the entire Earth, Noah then proceeded to build his vessel in which he stayed with members of his family along with pairs of all animals and birds. After the flood, the Ark landed on Mount Ararat to bring a new life.
The source reminds that many searches have been mounted for the ark, but no confirmable physical proof of the ark has ever been found. It recalls American researcher Paul Esprante, who had extensively worked on the topic, presenting number of findings about the existence of the Ark.
Meanwhile, a new documentary about the Ark is filmed at the initiative of professor at Richmond University Porcher Taylor. The film reflects on the new evidence obtained by the professor. According to that, for the first time a strange object near the summit of Mont Ararat object was filmed during a U.S. Air Force aerial reconnaissance mission in 1949. The Central Intelligence Agency (CIA) has kept the records classified as “secret” for more than 50 years and released onlh recently under the Freedom of Information Act.