Քաղաքական 16:11 16/01/2019 Հայաստան
Հայտնի փաստ է, որ Եվրոպական Միությանն անդամակցելը բավականին երկար ու դժվարին գործընթաց է, մասնավորապես՝ Արևելյան Եվրոպայի երկրների համար։ «Բրեքսիթի» շուրջ զարգացումները ցույց տվեցին, որ պակաս բարդ ու խճճված չէ նաև ԵՄ-ից դուրս գալը, նույնիսկ Արևմտյան եվրոպական երկրի համար։
Երեկ Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի ստորին պալատը 432 ընդդեմ 202 ձայնով մերժեց վարչապետ Թերեզա Մեյի ներկայացրած փաստաթուղթը ԵՄ-ից Բրիտանիայի դուրս գալու պայմանների վերաբերյալ, որը ԵՄ հետ երկարաձիգ բանակցությունների արդյունք էր։ Գործող կառավարության համար 230 ձայնով պարտությունը ռեկորդային է։ Նախորդ ռեկորդը եղել է 1924թ.՝ 166 ձայնով։ Լեյբորիստական կուսակցության նախաձեռնությամբ այսօր սպասվում է, որ խորհրդարանում կքննարկվի Մեյի վստահության հարցը։
Ներկայացված նախագծով Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից դուրս էր գալու մարտի 29-ին և սահմանվում էր 21 ամսյա անցումային փուլ՝ ազատ առևտրի համաձայնագիր բանակցելու համար։
Մարտի 29-ը դեռևս մնում է որպես դուրս գալու օր, սակայն այս պահին պարզ չէ, թե ինչ պայմաններով է լինելու։ Կան մի քանի տարբերակներ՝ կրկնակի հանրաքվե ԵՄ-ում մնալու համար, «կոշտ» ելք՝ առանց որևէ պայմանավորվածության, «փափուկ», փոխզիջումային ելք՝ Մեյի առաջարկած տարբերակի լրամշակման միջոցով, «Նորվեգիա +», և ոչ մի որոշակիությունը։ Մի խոսքով ներքաղաքական կյանքը Լոնդոնում թեժ է լինելու։
Քվեարկությանը արձագանքել են նաև ԵՄ պաշտոնյաներ, մասնավորապես՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը ակնկարկել է, որ ՄԲ կարող է մնալ ԵՄ կազմի մեջ։
Հիշեցնենք, որ Եվրոպական Միությունից դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվեն Մեծ Բրիտանիայում անցկացվել է 2016թ. հունիսին, որի արդյունքում քվեարկողների 51,9% կողմ են արտահայտվել։
Ցամաքային Եվրոպան և Մեծ Բրիտանիան պատմականորեն բարդ հարաբերություններ են ունեցել։ Դարեր շարունակ անգլիական արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակներից է եղել կանխելու Եվրոպայում ընդհանրական միապետության ստեղծումը կամ մեկ պետության բացարձակ դոմինանտության հաստատումը, ով կարող է սպառնալ բրիտանական շահերին։ Ուժերի հավասարկշռումն ապահովելու նպատակով բրիտանացիները ստեղծել և քանդել են բազմաթիվ դաշինքներ՝ արդյունքում մոտ մեկ դար հաստատելով Pax Britannica կամ Բրիտանական խաղաղության դարաշրջան, երբ անգլիական կայսերական հեգեմոնիայի ներքո Եվրոպայում հաստատվել է հարաբերական խաղաղություն։
Հաշվի առնելով դարերով ամրացված «բաժանիր, որ տիրես»-ի քաղաքական ավանդույթները և դրան զուգակցող մշակութային ու հուզական կապվածությունը՝ միանշանակ չէր նաև Մեծ Բրիտանիայի մոտեցումը միացյալ Եվրոպայի գաղափարին։ Եվրոպական համայնքներին (ԵՄ նախորդող կառույց) Մեծ Բրիտանիան միացել է 1973թ., որին անդամակցության շարունակման վերաբերյալ հանրաքվեն տեղի է ունեցել 1975թ.։ Այդուհանդերձ, Բրիտանիան ոչ ամբողջապես էր մասնակցում ԵՄ-ի շրջանակներում ընթացող ինտեգրացիոն գործընթացներին, մասնավորապես եվրոգոտու և Շենգեն գոտու անդամ չէր, և այդ երկրում մշտապես ակտիվ են եղել եվրոսկեպտիկները։
Այնպես, որ սպասելի էր, որ մի օր Բրիտանիայում կհասունանա ԵՄ-ից դուրս գալու պահանջը և կլինեն գործիչներ, որ այդ պլատֆորմի վրա կգան իշանության ու կփորձեն իրագործել դա։ Հանգամանքների բերումով կամ գուցե տրամաբանորեն այդ ժամանակաշրջանը համընկավ Եվրոպական Միության ներսում խորը ճգնաժամի հետ, որը կապված է ֆինանսական, միգրացիոն, գաղափարախոսական խնդիրների հետ։ Այս փուլում ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի անխնդիր դուրս գալը էլ ավելի կխորացներ ԵՄ նկատմամբ թերհավատությունն ու առկա քննադատությունները, և կարող էր օրինակ ծառայել այլ երկրների համար։ Այդ իսկ պատճառով ստեղծված իրավիճակում ԵՄ կողմի համար լավագույն լուծումը կլիներ Մեծ Բրիտանիայի վերդարձը իր կազմ, ինչի անհնարինության դեպքում առաջին հայացքից միացյալ Եվրոպայի կողմնակիցների համար նախընտրելի է թվում «կոշտ» Բրեքսիթը, քան թե նոր պայմանագրի վերաբանակցումը։
Այնպես որ, Մեծ Բրիտանիային չի հաջողվելու այս անգամ հեռանալ անգլիական ձևով, այն է՝ առանց հրաժեշտ տալու։ Հարկավոր կլինի վճարել հին ու նոր «պարտքերը» միացյալ Եվրոպային։

Политика 17:32 16/01/2019 Армения
Известный факт, что членство в Европейском Союзе довольно долгий и сложный процесс, в частности, для стран Восточной Европы. Развития вокруг «Brexit» продемонстрировали, что не менее сложным и запутанным процессом является также выход из ЕС, даже для стран Западной Европы.
Британская палата общин вечером во вторник дала старт большим потрясениям, подавляющим большинством голосов отклонив согласованный правительством Британии и Евросоюзом проект договора о выходе из ЕС. Против договора проголосовали 432 депутата, за него – 202 депутата, и поражения правительства с таким разрывом – 230 голосов – является рекордным. Прежний «рекорд» был зафиксирован в 1924 году – 166 голосов. Лидер лейбористов Джереми Корбин назвал сегодняшнее поражение Мэй «катастрофическим» и вынес на обсуждение вотум недоверия.
По представленному проекту, Великобритания должна была выйти из состава ЕС 29 марта и на это правительству отводится на это 21 день – на выработку нового соглашения о торговле.
29 марта всё ещё остается в качестве дня по выходу из ЕС, однако, на данный момент пока неясно, на каких условиях это произойдет. Есть несколько вариантов: повторный референдум по вопросу о выходе из ЕС, «жесткий» выход без договоренностей, «мягкий», компромиссный выход – посредством доработанного варианта, предложенного Терезой Мэй, «Норвегия +», и никакой определенности. Одним словом, внутриполитическая жизнь в Лондоне будет бурной.
На голосование отреагировали также должностные лица ЕС, в частности, Председатель Европейского совета Дональд Туск намекнул, что Великобритания может остаться в составе ЕС.
Напомним, что референдум по вопросу выхода Великобритании из ЕС был проведен в июне 2016 года, за выход высказалось 51,9 % проголосовавших
Исторически между Континентальной Европой и Великобританией сложились трудные отношения. Веками основной целью английской внешней политики было предотвращение создания монархии в Европе или утверждение абсолютного доминирования одного государства, которое может стать угрозой британским интересам. С целью обеспечения баланса сил британцы создали и разрушили множество альянсов, в результате на протяжении около одного века установился период Pax Britannica или период «Британского мира», когда в Европе был установлен относительный мир под гегемонией Британской империи.
С учетом укрепившейся на протяжении веков политической традиции «разделяй и властвуй» и сопровождающая его культурная и эмоциональная привязанность – неоднозначным был также подход Великобритании к идее объединенной Европы.
Великобритания присоединилась к Европейскому сообществу (предшествующая ЕС структура) в 1973 году, а референдум по вопросу продления членства в данном сообществе был проведен в 1975 году.  Тем не менее, Великобритания не в полной мере участвовала в интеграционных процессах в рамках ЕС, в частности, не являлась членом еврозоны и Шенгенской зоны, и в этой стране всегда были активны евроскептики.
Таким образом, было ожидаемо, что однажды в Великобритании созреет требование о выходе из ЕС и будут деятели, которые придут к власти и попытаются реализовать это.
По стечению обстоятельств или, возможно, логически – данный период совпал с глубоким кризисом в этой страны, который был связан с финансовыми, миграционными, идеологическими проблемами. На этот момент выход Великобритании из состава ЕС без каких-либо проблем ещё больше бы углубил недоверие в отношении ЕС и существующую критику, и мог бы послужить примером для других стран. Именно по этой причине в сложившейся ситуации лучшим решением для ЕС стало бы возвращение Великобритании в её состав, в случае невозможности этого для кажущихся с первого взгляда сторонников объединенной Европы предпочтительным кажется «жёсткий» Brexit, нежели возобновление переговоров вокруг нового соглашения.
Так что, Великобритании не удастся на этот раз уйти по-английски, то есть – не попрощавшись. Необходимо будет заплатить старые и новые «долги» объединенной Европе.