Իրավունք 10:16 17/01/2019 Հայաստան
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության Զվարթնոց  և օպերատիվ-հետախուզության բաժինների աշխատակիցները 2019 թվականի հունվարի 10-ին «Զվարթնոց» օդանավակայանի «Կարգո» բեռնային համալիրում զննման են ենթարկել Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացու անունից Հայաստանից Կանադա արտահանվող՝ հագուստի պարունակությամբ 2 առաքանի՝ ընդհանուր 25 կգ քաշով: Զննման ընթացքում մաքսային ծառայողները պատռել են կասկածելի հագուստը: Պարզվել է, որ դրանց ներքին մասում առկա թաղիքները ներծծված են «ափիոն» տեսակի թմրամիջոցով:
ՊԵԿ-ից հայտնում են, որ իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում հաջորդ օրը` հունվարի 11-ին, ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության Սյունիքի տարածաշրջանային բաժնի և օպերատիվ-հետախուզության բաժնի աշխատակիցները «Ագարակ» պետական սահմանի անցման կետից բերման են ենթարկել ծանրոցը Կանադա ուղարկող Իրանի քաղաքացի Ռ.Ա-ին: Շարունակելով օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումները` Զվարթնոց օդանավակայանի մոտակայքից հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել դեպքի հետ առնչություն ունեցող Իրանի մեկ այլ քաղաքացի՝ Ս.Ե-ն:
ՊԵԿ քննչական վարչությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1 հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ, իրականացվում է նախաքննություն: ԻԻՀ երկու քաղաքացիները կալանավորված են:
Ծանուցում. Հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղքն ապացուցված չէ օրենքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Право 11:36 17/01/2019 Армения
КГД Армении: Двое граждан Ирана пытались отправить из Армении в Канаду посылки с одеждой, пропитанной наркотиком
Сотрудники отдела  по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов 10 января 2019 года в грузовом комплексе «Карго» международного аэропорта «Звартноц» досмотрели две посылки с одеждой общим весом 25 кг, отправляемой из Армении в Канаду от имени гражданина Исламской Республики Иран. Подробности представляет пресс-служба КГД.
В ходе досмотра сотрудники таможенной службы вскрыли подозрительный груз. Выяснилось, что внутренняя часть одежды пропитана опиумом.
В результате проведенных широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий на следующий день, 11-го января, сотрудники управления по борьбе с контрабандой КГД на пропускном пункте государственной границы «Агарак» задержали гражданина Ирана Р.А., отправлявшего посылку в Канаду. Сообщается также, что возле аэропорта «Звартноц» был обнаружен и задержан еще один гражданин Ирана С.Е., причастный к данному случаю.
В следственном управлении КГД возбуждено уголовное дело по  части 1 статьи 267.1 Уголовного кодекса РА, ведется предварительное расследование.