Հասարակություն 12:05 22/01/2019 Հայաստան
Այսօր Երևանի պետական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդն այս տարվա անդրանիկ նիստն անցկացրեց, որի օրակարգում դրված է խորհրդի նախագահի և քարտուղարի ընտրության հարցը։
ԵՊՀ հոգաբարձունների խորհրդի անդամ, ԿԳ նախկին փոխնախարար, այժմ ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը առաջարկեց Գևորգ Մուրադյանի թեկնածությունը:
Հովհաննիսյանն անդրադարձավ նաև իր թեկանածության մասին շրջանառվող լուրերին՝ նշելով. «Վերջին շրջանում մամուլով շատ խոսակցություններ կային՝ իմ թեկնածության հետ կապված, դրա համար ես ինքս որոշեցի առաջարկել Գևորգ Մուրադյանի թեկնածությունը։ Մուրադյանը ԵՊՀ-ի սան է և գիտաշխատող։ Նրա թեկնածության առաջադրումը խորհրդանշական է այն իմաստով, որ մենք ևս մեկ անգամ վերահաստատում ենք, որ չկան նորեր և հներ և  շեշտը դնում ենք պրոֆեսիոնալիզմի վրա»:
Գևորգ Մուրադյանը միաձայն ընտրվեց ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, իսկ հոգեբարձուների խորհրդի քարտուղար ընտրվեց Արթուր Իսրայելյանը՝ 16 ձայն։ Քարտուղարի մյուս թեկնածուն Ամալյա Սողոմոնյանն էր, որը ստացավ 14 ձայն:
«Պետք է հասկանանք խնդիրների առաջնահերթությունը, պետք է հասկանալ ինչ պոտենցիալ ունի համալսարանը, իսկ բարեփոխումների հնարավորության դեպքում կարող ենք գումարային ավելի մեծ ներհոսք բերել դեպի ԵՊՀ, շատ ավելի լավ վարձատրել մեր դասախոսներին և միջազգային իմաստով բարձր կրթություն տալ մեր ուսանողներին»,- ելույթի իր խոսքում նշեց Մուրադյանը։
Նրա խոսքով՝ այս ամենի միավորման արդյունքում կստանան համակարգ, որը կբերի Մայր բուհի հեղինակության բարձրացմանը. «Իմ բոլոր գործողությունները միշտ ուղղված են լինելու ԵՊՀ շահին»։

Общество 12:58 22/01/2019 Армения
Совет попечителей Ереванского государственного университета (ЕГУ) сегодня провел первое заседание, в повестку которого был включен вопрос об избрании председателя и секретаря совета.
Член совета попечителей ЕГУ, бывший заместитель министра науки, ныне депутат НС РА Ованнес Ованнисян выдвинул кандидатуру Геворка Мурадяна на пост председателя.
Ованнисян также коснулся слухов о своей  кандидатуре: «В последнее время в СМИ было много слухов о моей кандидатуре, поэтому я решил лично предложить кандидатуру Геворка Мурадяна. Мурадян – студент и научный сотрудник ЕГУ. Его выдвижение является символичным в том смысле, что мы еще раз подтверждаем, что нет новых и старых, мы делаем упор на профессионализме».
Геворк Мурадян был единогласно избран председателем попечительского совета ЕГУ, а Артур Исраелян был избран секретарем совета –  16 голосами. Другим кандидатом на пост секретаря была Амаля Согомонян, которая получила 14 голосов.
«Нам необходимо понять приоритеты проблем, понять потенциал университета и, в случае возможности реформ можем обеспечить больший поток средств в ЕГУ, лучше платить нашим преподавателям и дать нашим студентам высшее образование в международном смысле», – сказал в своем выступлении Мурадян.
По его словам, в результате объединения всего этого будет получена система, которая приведет к росту репутации Alma Mater: «Все мои действия всегда будут в интересах ЕГУ».