Քաղաքական 13:43 23/01/2019 Հայաստան
«ՀՀ վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի դավոսյան երեկվա հանդիպումը երկրորդական նշանակության իրադարձություն չէր։ Պետք է ի նկատի ունենալ մի կարևոր հանգամանք. 2015 թվականի վերջից բանակցային գործընթաց ուղղակի գոյություն չունի»,- այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով, 2016 թվականից հետո կայացած հանդիպումները կարելի է անվանել հետէսկալացիոն ստաբիլիզացիայի քայլեր, ապրիլյան պատերազմին հաջորդած գործընթացներ, որոնց նպատակն էր տարածաշրջանը հետ բերել նախկին՝ ելման դիրքին։
Սաֆարյանի համոզմամբ, բանակցությունները փակուղի են մտել հակամարտող կողմերի՝ ծայրահեղ հակադիր դիրքորոշումների պատճառով։
«Պատահական չէ, որ այսօրվա իշխանությունների ընդդիմախոսները հարց են տալիս՝ արդյոք օրակարգից դուրս են եկել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները, որովհետև այդ խնդիրն իսկապես կա։ Այնպես չէ, որ դրանք օրակարգից անհետացել են, դրանք օրակարգ չեն բերվել, որովհետև Հայաստանն ու Ադրբեջանը կես քայլ հետ են գնացել իրենց նախկին կարծր դիրքորոշումներից։ Կարելի է արձանագրել, որ համանախահագող երկրները օրակարգից հանել են երկու կողմերի համառությունը պայմանավորող օրակարգերը։ Այս իրավիճակում, երբ նախկին օրակարգերը սեղանից մի պահ հեռացվել են, այժմ կարելի է համարել, որ տեղի է ունենում կոնտակտների վերականգնում և հաստատում։
Առայժմ տեղի է ունենում հռետորաբանության շտկում, բանակցությունների բազում դետալների համաձայնեցում։ Չի գտնվի մի սթափ մարդ, որ չկարևորի բանակցությունների պահպանումը իրավիճակի կառավարման տեսանկյունից։ Փակել այդ պատուհանը, նշանակում է նվեր տալ Ալիևին, նրան զինել հարցը պատերազմով լուծելու հնարավոորւթյամբ»,- ասաց Սաֆարյանը։
Բանախոսի համոզմամբ, ՀՀ նոր իշխանությունները չպետք է թույլ տան խեղաթյուրելու ոչ միայն հակամարտության էությունը, այլ նաև բանակցային բուն գործընթացը։
Ստյոպա Սաֆարյանը միաժամանակ նկատեց՝ առայժմ վաղ է խոսել, որ մոտ ապագայում առարկայական բանակցություններ տեղի կունենան, սակայն ինքը համոզված է, որ բանակցային գործընթացի բավարար թափանցիկություն պետք է ապահովվի։
Նա անդրադարձավ նաև Արցախի՝ բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելու հարցին՝ նկատելով, որ հանուն արդարության պետք է հիշել՝ նախկին իշխանությունները քանիցս փորձ են արել լուծելու այս հարցը, սակայն՝ ապարդյուն։
«Արցախին բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելն այն նվազագույնն է, որին Ադրբեջանն առարկել չի կարող։ Որքանով ՀՀ իշխանություններին կհաջողի հասնել դրան, հարց է։ Մի փոքր անհասկանալի կլինի, եթե ՀՀ վարչապետը գնա այլ ճանապարհով, քան այն, որ ինքը հայտարարել է։ Կարծում եմ՝ Նիկոլ Փաշինյանը շատ լավ գիտակցում է՝ այս թեմայի ինչ հայտարարություն է արել նախկինում։ Հայաստանն Արցախի փոխարեն չի որոշում»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ եթե Արցախից մտահոգություններ չեն հնչում, մենք ևս մտահոգվելու առիթ չունենք։
Հարցին՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի՝ վերջին օրերին տարածած հայտարարությունում ժողովուրդներին խաղաղության նախապատրաստելու դրույթը, բանախոսը շեշտեց՝  բոլորն էլ հասկանում են ասվածի ենթատեքստը. «Բանակցությունները չեն կարող արդյունք ունենալ, եթե Իլհամ Ալիևը հանդիպումներից հետո հայտարարում է, որ հակամարտության միակ ձևը պատերազմն է։ Լուծումը վերևից պարտադրված չի կարող լինել։ Որոշողն հասարակություններն են, որոշողն Արցախի ժողովուրդն է»։

Политика 15:50 23/01/2019 Регион
«Вчерашняя встреча премьер-министра Армении и президента Азербайджана в Давосе не была второстепенным событием. Следует учитывать одно важное обстоятельство: с конца 2015 года переговорного процесса просто не существует», – заявил сегодня на пресс-конференции аналитик Степан Сафарян.
По его словам, состоявшиеся после 2016 года встречи можно квалифицировать как постэскалационные стабилизирующие шаги, последовавшие за Апрельской войной 2016 года процессы, цель которых – вернуть регион к прежней, исходной позиции.
По словам Сафаряна, переговоры зашли в тупик из-за диаметрально противоположных позиций конфликтующих сторон.
«Неслучайно, что оппоненты сегодняшних властей задаются вопросом: остались ли за рамками повестки дня венские и петербургские договоренности, потому что эта проблема действительно существует. Дело не в том, что они просто исчезли из повестки дня, они не были внесены в повестку дня, потому что Армения и Азербайджан отступили на полшага от своих прежних твердых позиций. Можно констатировать, что страны-сопредседатели МГ ОБСЕ  сняли повестки, обуславливающие упрямство сторон. В этой ситуации, когда предыдущие повестки дня были на мгновение убраны со стола, теперь можно считать, что происходит восстановление контактов и утверждение.
Пока происходит корректировка риторики, согласование многочисленных деталей переговоров. Не найдется ни одного здравомыслящего человека, который не будет придавать важности поддержанию переговоров –  с точки зрения управления ситуацией. Закрыть это окно – означает сделать Алиеву подарок, вооружить его возможностью решить вопрос с помощью войны», – сказал Сафарян.
По словам аналитика, новые власти Армении не должны допустить искажения не только сути конфликта, но и самого переговорного процесса.
В то же время С.Сафарян отметил, что пока рано говорить о том, что в ближайшее время будут предметные переговоры, но он убежден, что должна быть обеспечена достаточная прозрачность переговорного процесса.
Коснулся эксперт и вопроса возвращения Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)), отметив: справедливости ради, необходимо помнить, что прежние власти неоднократно пытались решить этот вопрос, но тщетно.
«Возвращение Арцаха за стол переговоров – тот минимум, против чего Азербайджан возражать не может. Насколько властям РА удастся добиться этого – вопрос.  Будет немного непонятно, если премьер-министр РА пойдет другим путем, чем тот, который он объявил. Я думаю, что Никол Пашинян очень хорошо осознает, какое заявление по этой теме он сделал в прошлом. Армения не решает вместо Арцаха», – сказал он, добавив: если из Арцаха не озвучиваются опасения, то и у нас нет повода для беспокойства.
На вопрос, как он прокомментирует недавнее заявление Минской группы ОБСЕ о подготовке населения к миру, эксперт подчеркнул: все понимают подтекст сказанного: «Переговоры не могут дат результата, если Ильхам Алиев после встреч заявляет, что единственным способом разрешения конфликта является война. Решение не может быть навязано сверху. Решать обществам, народу Арцаха».