Քաղաքական 14:00 23/01/2019 Հայաստան
«Հանուն արդարության՝ նոր խորհրդարանի պատգամավորների հետ կապված մտահոգություններ ունեմ։ Ցավոք սրտի, սպասում էի, որ պոտենցիալի առումով այն մի քանի անգամ հաստատապես կգերազանցի նախկին խորհրդարաններին»,- այսօր տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց վերլուծաբան Ստյոպա Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով, նախկին խորհրդարաններում գոնե 20-30 մարդ կային, որոնք պիտանի էին խորհրդարանական դիվանագիտության համար։
«Այս խորհրդարանում առայժմ չես կարողանում մեկ ձեռքի մատներից ավելի մարդկանց թվարկել։ Իսկ ահա Ադրբեջանի՝ խորհրդարանական վեհաժողովներում վարած քաղաքականությունը մաս է կազմել իրենց պատերազմի քաղաքականության»,- ասաց բանախոսը։
Ըստ Ստյոպա Սաֆարյանի, որբ ասում են, որ նորընտիր պատգամավորները կսովորեն, կաշխատեն, իր մոտ հարց է ծագում՝ կսովորեն կանոնակարգին, իսկ ոլորտի՞ն ինչպես են սովորելու. «Եթե նրանք խորապես չեն պատկերացնում որևէ ոլորտ, նյուանսներ, Ադրբեջանի քաղաքականության նրբերանգներ... Տակավին խորհրդարանի և խորհրդարանական դիվանագիտության կարողություններն անհայտ են։ Միամտությունն ու անփորձությունը կարող են տխուր հետևանքներ ունենալ»։
Panorama.am-ի թղթակցի հարցին՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանի որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաների պարգևատրման վերաբերյալ հայտնի փաստը, Ստյոպա Սաֆարյանը նկատեց՝ բոլորս էլ գիտեինք, որ տարեվերջին պետական պաշտոնայներին պարգևավճարներ տրվում են։
«Չեմ կարծում, որ գտնվի մեկն, ով ասի, որ մեր երկրում աշխատավարձերը բարձր են։ Բայց ես չեմ կարող ընդունել, եթե ասում են, որ 640 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող մարզպետի աշխատավարձը ցածր է։ Արդար չի, ՀՀ Սահմանադրության մեջ գրված այն բառերը, որ Հայաստանի Հանրապետությունը սոցիալական, ժողովրդավարական պետություն է, հենց այնպիսի բառեր չեն։  Արդյոք արդա՞ր է ունենալ 50-70 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող մանկավարժ և ունենալ սուրճ խմող մարզպետի տեղակալ՝ այն էլ երեք օրինակից։ Սա խայտառակություն  է։ Ո՞ւմ ենք պարգևավճարներ տալիս՝ սենյակներից սենյակներ վազող, ֆեյսբուքներում լայքող-մեկնաբանություններև անողների՞ն»,- հարց ուղղեց Ստյոպա Սաֆարյանը։

Политика 15:40 23/01/2019 Армения
«Справедливости ради отмечу, что у меня имеются опасения в связи с депутатами Национального Собрания 7-го созыва. К сожалению, ожидал, что по части потенциала парламент нового созыва в несколько раз решительно превзойдет НС 6-го созыва», – заявил на сегодняшней пресс-конференции аналитик Степан Сафарян.
По его словам, в парламенте 6-го созыва были хотя бы 20-30 депутатов, которые были пригодны к парламентской дипломатии.
«В этом парламенте пока трудно хотя бы на пальцах одной руки перечислить кого-то. А вот проводимая Азербайджаном политика в парламентских ассамблеях составляла часть их политики войны», – отметил он.
По словам С. Сафаряна, когда говорят, мол, новоизбранные депутаты поработают-поучатся, у него возникает вопрос – допустим, они ознакомятся с регламентом, а каким образом они собираются ознакомиться со сферой.
«Если они коренным образом не представляют какую-либо сферу, детали, нюансы политики Азербайджана…Пока ещё неизвестны возможности парламента и парламентской дипломатии. Наивность и неопытность могут привести к грустным последствиям», – отметил он.
На вопрос корреспондента Panorama.am, как он прокомментирует известный факт премирования некоторых высоких должностных лиц, С. Сафарян отметил, что все мы знаем, что госслужащие в конце года получают премии.
«Не думаю, что найдется кто-то, кто скажет, что в нашей стране высокие зарплаты. Но я не могу принять, когда говорят, что зарплата губернатора в 640 тысяч драмов низкая. Несправедливо, указанные в Конституции РА те слова, что Республика Армения – демократическое, социальное государство, ведь не просто слова.
На самом ли деле справедливо, когда учителя получают зарплату в 50-70 тысяч драмов и иметь в этой же стране пьющего кофе заместителя губернатора – да ещё и троих таких же. Это позор. Кого мы премируем? Снующих из одной комнаты в другую, ставящих лайки и оставляющих комментарии в Facebook сотрудников?» – отметил он.