Իրավունք 10:53 29/01/2019 Հայաստան
Պատասխան-Քոչարյանի իրավաբանական թիմը երկու գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ։ Մենք պնդում ենք, որ նախագահ Քոչարյանին կալանավորելը ոչ իրավաչափ է, անհիմն, և խախտում է Կոնվենցիայի 5-րդ, 6-րդ և 18-րդ հոդվածներով ամրագրված վերջինիս իրավունքները։
Պրն․ Քոչարյանին ուղղված մեղադրանքները անորոշ են և շինծու։ Գրեթե համոզված եմ՝ շուտով կհաստատվի, որ քրեական հետապնդումը և կալանավորումը քաղաքականորեն մոտիվացված են։ Դա շատ կարևոր կլինի ոչ միայն մեր, այլև Հայաստանի ամբողջ հասարակության համար։ Ներկայումս թիմը աշխատում է մեկ ուրիշ գանգատի վրա առ այն, որ պրն. Քոչարյանը արդար դատաքննության բացակայության, այսինքն՝ արդարադատության մերժման զոհ է։
Հարց-Ի՞նչ նկատի ունեք արդարադատության մերժում ասելով։
Պատասխան-Կա բավարար ապացույցներ, որ իշխանությունները ձախողել են Կոնվենցիայով ամրագրված ընդհանուր և հատուկ երաշխիքների ապահովումը։ Քրեական դատավարությունում խախտումները և երաշխիքների բացակայությունը անկասկած ստեղծում են արդարադատության մերժման մի ամբողջ համակարգ Հայաստանում։
Թույլ տվեք ներկայացնել մի քանի վառ օրինակ։ Նախ, 2018թ.-ի դեկտեմբերին Քոչարյանի գործով Վերաքննիչ դատարանի դատավորի նշանակումը ոչ իրավաչափ էր և բացահայտորեն հակասում էր ներպետական օրենսդրությանը։ Դատավորների վրա ներքին և արտաքին ազդեցություն է գործադրվել (օրինակ` ՀՔԾ-ի և ԱԱԾ-ի ղեկավարների միջև հայտնի հեռախոսային խոսակցությունները)։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և այլ պաշտոնյաների կողմից արված հայտարարությունները, որոնք խախտում են անմեղության կանխավարկածը։ Նրանք համոզմունք են ձևավորել հասարակության շրջանակներում, որ պրն. Քոչարյանը մեղսագործ է, որն էլ կաշկանդում է դատարանին՝ փաստերը ճիշտ գնահատելու։ Որոշ լրատվամիջոցներ սկսել են ատելություն սերմանող մամլո արշավներ՝ բացասականորեն  ազդելու արդար դատաքննության վրա՝ ձևավորելով հանրային կարծիք և ազդելով Քոչարյանի անմեղության կանխավարկածի վրա։ Եվ այս օրինակները կարելի է շարունակել։
Հարց-Այսինքն Դուք վստա՞հ եք, որ գործը ունի քաղաքական դրդապատճառները։
Պատասխան-Այո, իհարկե։ Վերաքննիչ դատարանը հապճեպորեն հրապարակեց կալանքի որոշումը 2018թ.-ի դեկտեմբերի 7-ին՝ խորհրդարանական ընտրությունների նախօրեին։ Պրն. Քոչարյանը կալանավորվել է անորոշ և շինծու մեղադրանքների հիման վրա, իսկ նրա կալանավորման ժամկետը երկարաձգվել է՝ ակնհայտորեն վերջինս պատժելու նպատակով (այս համատեքստում է օգտագործվում վենդետա հասկացությունը) և կանխելու նրա մասնակցությունը որևէ քաղաքական գործընթացներին։ Իշխանությունները նաև ճնշում են գործադրում մարդկանց վրա` փորձելով ձեռք բերել ապացույցներ, որոնք կարող են հետագայում օգտագործվել Քոչարյանի դեմ։
Ակներև է, որ նախագահը զրկվել է ազատությունից քաղաքական դրդապատճառով։ Դատախազությունը և քննչական մարմիններն իրենք էլ գործում են չբացահայտված բայց ենթադրելի մոտիվներով։ Եվ վերջապես, կա հստակ ապացույց, որ առնվազն այս գործում դատարանները գործադիր իշխանությունից բավարար կերպով անկախ չեն գործել։

Право 15:24 29/01/2019 Армения
Представляем интервью с британским юристом, адвокатом второго президента Армении Роберта Кочаряна Эдвардом Фицджеральдом.
– Г-н Фицджеральд, скажите, на каком этапе находится дело Кочаряна в Страсбурге?
– Адвокатская команда Кочаряна представила в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) две жалобы. Мы настаиваем, что арест президента Кочаряна является неправомерным, необоснованным и нарушает закрепленные ст. 5,6 и 18 Конвенции права последнего.
Адресованные г-ну Кочаряну обвинения являются неопределенными и сфабрикованными. Я практически уверен: вскоре будет подтверждено, что  его уголовное преследование и арест – политически мотивированы. Это будет очень важно не только для нас, но и для всего общества Армении. В настоящее время команда работает над еще одной жалобой о том, что г-н Кочарян является жертвой отсутствия справедливого судебного разбирательства, то есть отрицания правосудия.
– Что вы имеете в виду, говоря об отрицании правосудия?
– Имеется достаточно доказательств того, что власти провалили обеспечение закрепленных в Конвенции общих и специальных гарантий. Нарушения и отсутствие гарантий в уголовном судопроизводстве, несомненно, создают целую систему отрицания правосудия в Армении.
Позвольте представить несколько ярких примеров. Во-первых, в декабре 2018 года назначение судьи Апелляционного суда по делу Кочаряна было неправомерным и открыто противоречило внутригосударственному законодательству. На судей оказывалось внутреннее и внешнее воздействие (например, известные телефонные переговоры между директором Службы национальной безопасности (СНБ) Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службы (ССС) РА Сасуном Хачатряном). Заявления премьер-министра Никола Пашиняна и других должностных лиц, которые нарушают презумпцию невиновности. Они сформировали убеждение в общественных кругах, что г-н Кочарян – виновен, что в свою очередь мешает суду правильно оценивать факты. Некоторые средства массовой информации начали пресс-кампании по разжиганию ненависти, чтобы негативно повлиять на справедливое судебное разбирательство, сформировав общественное мнение и повлияв на презумпцию невиновности Кочаряна. И эти примеры можно продолжить.
– То есть вы уверены, что у дела есть политические мотивы?
– Да, конечно. Апелляционный суд поспешно обнародовал решение об аресте 7 декабря 2018 года – накануне парламентских выборов. Г-н Кочарян арестован на основании неопределенных и сфабрикованных обвинений, а срок его ареста был продлен – явно с целью  наказать последнего (в этом контексте используется понятие вендетта) и препятствования его участию в любых политических процессах. Власти также оказывают давление на людей, пытаясь получить доказательства, которые впоследствии могут быть использованы против Кочаряна.
Неоспоримо, что президент лишен свободы по политическим причинам. Прокуратура и следственные органы также действуют по не выявленным, а предполагаемым мотивам. И, наконец, налицо конкретное доказательство, что как минимум в данном деле суды не в достаточной степени действовали независимо от исполнительной власти.