Քաղաքական 18:01 11/02/2019 Հայաստան
Քաղաքագետ Սուրեն Սարգսյանի հրապարակած տվյալների համաձայն՝  Ադրբեջանը նախորդ նոյեմբերին ԱՄՆ-ից ներմուծել է 197 մլն դոլարի «օդանավեր ու սատելիտներ» կատեգորիայի ապրանքատեսակներ:
Նա նկատել է, որ նույն չափով ներմուծում եղել էր նաև դրան նախորդող հոկտեմբեր ամսին:
«Այսինքն շարունակական գործընթաց է: Բայց քանի որ ոչ մեկին չի հետաքրքրում թե ինչ, ոնց, որտեղից, ումից ու ինչպես, թեման փակում եմ»,-վերջում ավելացրել է Սուրեն Սարգսյանը։
Նշենք, որ նախորդ տարվա դեկտեմբերին վարչապետ Փաշինյանը հայտարարեց՝ Հայաստանն այս պահին ամերիկյան զենք գնելու հնարավորություն չունի։
Օրեր առաջ էլ հայտնի դարձավ, որ Իսրայելի կառավարությունն այս տարվա  փետրվարի 4-ին թույլատրել է Aeronautics Defense Systems Ltd. ընկերությանը, որը կասկածվում էր 2017թ.-ին Ադրբեջանի պահանջով իր դրոնները հայկական զինված ուժերի նկատմամբ փորձարկելու մեջ, վերսկսել անօդաչուների վաճառքն Ադբեջանին։
«Պաշտպանության նախարարությունը տեղեկացրել է ընկերությանը, որ լիցենզիայի կասեցումը դադարեցվել է։ Ընկերությունը կարող է շարունակել վաճառել իր անօդաչու թռչող սարքերը Ադրբեջանին»,-գրել է Aeronautics-ը։

Politics 19:13 11/02/2019 Region
Political scientist Suren Sargsyan has published reports stating Azerbaijan has obtained new batch of US weapons amounting for197 million USD. According to Sargsyan, equipment classified as “planes and satellites” at the same value were obtained in September of the previous year.
“This comes to prove we are dealing with a recurring process, yet the matter is not addressed properly as no one is interested in it,” Sargsyan wrote on his Facebook page. To note, in 1992, the U.S. Congress banned non-humanitarian economic aid and weapons sales to Azerbaijan by adopting Section 907 of the Freedom Support Act.
Earlier, on February 4, Israel’s Defense Ministry lifted its ban on exports to Azerbaijan of “kamikaze” drones that are manufactured by an Israeli company accused of hitting Armenian positions in Nagorno Karabakh.
Aeronautics’ export license was suspended after a complaint was filed with the Israeli Defense Ministry.
The Times of Israel newspaper reported that the Defense Ministry returned the export license on Monday, leading the company to inform the Tel Aviv Stock Exchange that the ban on Orbiter 1K sales to its “central customer ‘A’” has been lifted. “The company can continue to supply the UAV to the aforementioned customer as soon as possible,” Aeronautics said in a statement.