Հասարակություն 11:41 18/02/2019 Հայաստան
Հայաստանի մշտական բնակչության թիվը 2019 թվականի հունվարի 1-ին դրությամբ կազմել է 2 մլն 965.1 հազար մարդ: Այդ մասին վկայում են Ազգային վիճակագրական կոմիտեի ներկայացրած նախնական տվյալները:
2018 թ.-ի հունվարի 1-ի համեմատ` այս ցուցանիշը նվազել է 7,6 հազար մարդով:
Վիճակագրության համաձայն՝  1 մլն 80.1 հազար մարդ ապրում է մայրաքաղաք Երևանում: Նախորդ տարի մայրաքաղաքի բանկիչների թիվը կազմում էր 1 մլն 76.4 հազար: Առավել մեծ թվով բնակչություն ունեն Արմավիրի ու Արարատի մարզերը՝  համապատասխանաբար 264.6 հազար  և 257.1 հազար, ամենաքիչ բնակչությունը Վայոց ձորինն է՝ 49 հազար 300: Նշենք, որ 2018 թ-ի հունվարի 1-ի դրույթամբ Վայոց ձորում ապրել է 49 հազար 600 մարդ:
Մշտական բնակչության միջին տարիքը 2018թ. տարեսկզբի դրությամբ կազմել է 36.5 (2017թ.՝ 36.2) տարի, տղամարդկանց համար` 34.5 (2017թ.՝ 34.3), իսկ կանանց համար` 38.2 (2017թ.՝ 38.0) տարի: 2018թ. հունվար-դեկտեմբերին բնակչության կենսունակության գործակիցը` ծնվածների և մահացության դեպքերի հարաբերակցությունը, կազմել է 142.3%, 2017թ. նույն ժամանակաշրջանի 138.8%-ի համեմատ:
Նշենք նաև, որ 2018 թ-ին Հայաստանում ծնվել է 36 հազար 502 երեխա, 2017 թ-ին՝  37.7 հազար, 2016 թ-ին՝ 40 հազար 592, 2015 թ-ին՝  41 հազար 763 երեխա:
Հանրապետությունում 2018թ. հունվար-դեկտեմբերին գրանցված 1 000 ամուսնությունների համեմատ արձանագրվել է ամուսնալուծության 258 դեպք` 2017թ. հունվար-դեկտեմբերին արձանագրված 259-ի համեմատ:

Society 12:35 18/02/2019 Armenia
Armenia’s permanent population shrank by 7,600 people last year to stand at 2,965,100 as of 1 January 2019, according to the latest figures released by the Statistical Committee of Armenia.
The statistics show that in 2018 the population of capital city Yerevan grew to 1,080,100 people from the previous year’s 1,076,400.
The regions with the largest population are Armavir and Ararat with 264,600 and 257,100 people respectively. Vayots Dzor is the least populated region in Armenia with 49,300 residents.
The average age of Armenia's permanent population was 36.5 years as of the beginning of 2018 (36.2 years in 2017) – 34.5 years for men and 38.2 years for women.
In January-December 2018, the population viability rate, i.e. the ratio of birth and death rates stood at 142.3% against the 138.8% recorded in the same period of 2017.
An estimated number of 36,502 babies were born in Armenia last year, while the number was 37,700 in 2017, 40,592 in 2016 and 41,763 in 2015.
Meantime, Armenia saw a rate of 258 divorces per 1,000 marriages last year, with 259 divorce cases recorded in 2017.