Տնտեսություն 17:11 19/02/2019 Հայաստան
Հայաստանում առաջին անհրաժեշտության սննդամթերք համարվող հացի արտադրության ծավալները նախորդ տարի 2.4 տոկոսով նվազել են:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեից հրապարակած տվյալների համաձայն՝ հանրապետությունում 2018 թվականին արտադրվել է 264.7 հազար տոննա հաց, իսկ 2017 թ-ին՝ 271.3 հազար տոննա:
Զուգահեռ զգալի նվազել են նաև ալյուրի արտադրության ծավալները: Ըստ տվյալների՝ նախորդ տարի 2017  թվականի համեմատ ալյուրի արտադրության ծավալները նվազել են 20.4  տոկոսով: Մասնավորապես, եթե 2017 թ-ին արտադրվել է  169 հազար 170.9 տոննա ալյուր, ապա 2018թ-ին՝  134 հազար 643.5 տոննա:
Նշենք, որ տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով հացի արտադրության ծավալների նվազմանը՝ նշել էր, որ դրա միակ բացատրությունը մարդկանց թվի նվազումն է:
«Որքան նվազում է բնակչությունը, այնքան նվազում են սպառման, դրա հետևանքով՝ արտադրության ծավալները»,- ասել էր նա:

Экономика 19:40 19/02/2019 Армения
Объемы производства считающегося продуктом первой необходимости хлеба в 2018 году снизились на 2,4%.
Согласно опубликованным Статистическим комитетом Армении данным, в 2018 году в РА было произведено 264,7 тысяч тонн хлеба, а в 2017 году – 271,3 тысяч тонн.
Параллельно существенным образом сократились объемы производства муки. Согласно данным, в прошлом году по сравнению с 2017 годом объемы производства муки сократились на 20,4%.
В частности, если в 2017 году было произведено 169 тысяч 170,9 тонн муки, то в 2018 году – 134 тысячи 643,5 тонн.
Отметим, что экономист Ваагн Хачатрян в беседе с корреспондентом Panorama.am, обратившись к снижению объемов производства хлеба в РА, отметил, что единственным объяснением этого является сокращение численности населения.
«Чем ниже численность населения, тем ниже объемы потребления, соответственно и производства», – сказал он в беседе с корреспондентом Panorama.am.