Քաղաքական 17:01 20/02/2019
Թուրքիան պատժամիջոց է սահմանել ադրբեջանցի դեսպանի նկատմամբ։ Վերջինս մեղադրվել է «թուրք-ադրբեջանական բարեկամությանը ստվեր գցելու» մեջ։ Այս մասին տեղեկացնում է Էրմենիհաբերը։
Հունվարի 15-ին կայացած «Իսլամական համագործակցության կազմակերպության» (ԻՀԿ) ժողովի ժամանակ Պարսից ծոցի երկրներից մեկի դեսպանը հայտարարել է, թե Ադրբեջանի արտգործնախարարության ներկայացուցիչներից մեկը, այցելելով Բաքվում իրենց դեսպանատուն, տեղեկացրել է, իբր Թուրքիան իրենց դեմ ծուղակ է նախապատրաստում։
ԻՀԿ ժողովից հետո Ադրբեջանի պատասխանատու մարմինները թեմայի վերաբերյալ հետաքննություն են իրականացրել և պարզել են, որ Ադրբեջանի արտգործնախարարության մի ներկայացուցիչ Ադրբեջանի անունից կեղծ տեղեկություն է տարածվել։
Պարզվել է նաև, որ այդ տեղեկությունը օտար երկրի դեսպանատուն է հաղորդել Ադրբեջանի ԱԳՆ-ում կարևոր դիրք զբաղեցնող ադրբեջանցի դեսպան Էլշադ Իսկենդերովը։ Արդյունքում Թուրքիան արգելել է ադրբեջանցի դեսպանին՝ մուտքը գործել Թուրքիա։

Политика 17:30 20/02/2019 Регион
Турция ввела санкции в отношении азербайджанского посла. Последнего обвиняют в том, что он «бросает тень на дружественные отношения между Азербайджаном и Турцией». Об этом сообщает «Ermenihaber.am».
Во время состоявшегося 15 января с.г. на заседании «Организации исламского сотрудничества» в Турции посол одной из стран Персидского залива заявил, что один из представителей МИД Азербайджана явился в их посольство в Баку и сообщил, что якобы «Турция готовит заговор против их государства».
После заседания, представители ответственных органов Азербайджана провели расследование касательно данной темы и выяснили, что один из представителей МИД Азербайджана от имени Азербайджана распространял ложные сведения.
Выяснилось также, что чиновником МИД Азербайджана, о котором говорил представитель одной из стран Персидского залива, оказался Эльшад Искендеров. В результате МИД Турции запретил Э. Искендерову въезд в страну.