Քաղաքական 15:39 20/02/2019 Արցախ
Մասիս Մայիլյանի հետ Հարավային Օսիայի ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչմանն աջակցելու հարցը չի քննարկվել. Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը այս օրերին աշխատանքային այցով գտնվում է Հարավային Օսիայի Հանրապետությունում, որտեղ հանդիպումներ է ունեցել այդ երկրի քաղաքական առաջին դեմքերի հետ:
Հանդիպումների վերաբերյալ տարածված տեղեկություններից մեկում նշվել է, որ իբր Արցախի արտաքին գործերի նախարարը նշել է, որ Արցախի Հանրապետությունը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել Հարավային Օսիայի ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչման հարցում։Հարցի կապակցությամբ «Արցախպրես» լրատվական գործակալությունը մեկնաբանություն է խնդրել ԱՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, որին ի պատասխան նշել են.
«Առաջին հերթին, անհրաժեշտ է ընդգծել, որ Հարավային Օսիայի մեր գործընկերների հետ բազմաթիվ երկկողմ հանդիպումների ընթացքում հարավօսական կողմից Հարավային Օսիայի ժողովրդի ցեղասպանության ճանաչմանն աջակցելու հարցը չի բարձրացվել։ Միևնույն ժամանակ, տեղին է նշել, որ Արցախի և Հարավային Օսիայի միջև ձևավորվել են սերտ և վստահելի հարաբերություններ, և քննարկման համար փակ թեմաներ չկան»:
ԱԳՆ պատասխանի մեջ նշված է նաև, որ Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը հենց այս դիրքորոշումն էր արտահայտել Հարավային Օսիայի արտաքին գործերի նախարարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ։

Politics 17:01 20/02/2019 NKR
Foreign Minister of the of the Republic of Artsakh Masis Mayilian who is in the Republic of South Ossetia on a working visit had meetings with the country’s leadership.
One of the media reports on these meetings alleged the Artsakh FM has noted Artsakh is ready to support the recognition of the genocide of the South Ossetian people.
Artsakhpress news agency asked the Artsakh Ministry of Foreign Affairs for comments on the report.
In its reply, the ministry stressed during numerous bilateral meetings with South Ossetian counterparts, the issue of promoting the recognition of the genocide in South Ossetia was not raised by the South Ossetian side.
“At the same time, it should be noted that Artsakh and South Ossetia have established close and trusting relations, and there are no topics closed for discussions.
"It is this stance that was expressed by Artsakh Foreign Minister Masis Mayilian during the joint press conference with the foreign minister of South Ossetia,” the ministry said.