Կրթություն, գիտություն 16:13 21/02/2019 Աշխարհում
2018/19  ուսումնական տարվա 9-րդ դասարանցիները կենտրոնացված քննություն «Հայոց լեզու» առարկայից այս տարի կհանձնեն մայիսի 26-ին։ Այս մասին Panorama.am-ը տեղեկացավ Գնահատման և թեստավորման արտաքին համագործակցության բաժնի պետ Վարդան Պարսամյանից։
«Օրն արդեն հաստատել է Կրթության և գիտության նախարարությունը։ Աշակերտները քննությունը հանձնելու են ոչ իրենց դպրոցում՝ այլ ձևավորված քննական կենտրոններում»,- ասաց նա։
Կենտրոնացված քննություն կհանձնի  շուրջ 32 հազար 9-րդ դասարանցի։
Ինչ վերաբերում է 12-րդ դասարանցիների միասնական քննություններին՝ Պարսամյանը հայտնեց, որ այս պահին հայտագրման պրոցեսն է ընթանում. «Մինչև մարտի 15-ը դպրոցներում հայտագրում են, ուղարկում են մեզ, որից հետո ցուցակները հետ է ուղարկվում ճշգրտումների համար, մինչև ապրիլի 10-ը դեռ հնարավորություն ունեն փոփոխություններ անել առարկաների, այնուհետև ճշգրտված ցուցակները ուղարկում են և հստակ ունենում ենք՝ քանի դիմորդ ինչ առարկաներից է քննություն տալու»։

Образование 16:40 21/02/2019 Армения
Единого государственный экзамен по предмету «Армянский язык» 9-классники в этом году сдадут 26 мая. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщил начальник отдела по внешнему сотрудничеству Центра оценки и тестирования Вардан Парсамян.
«День уже утвержден министерством образования и науки Армении. Школьники сдадут экзамен не в школе, в которой учатся, а в сформированных экзаменационных центрах», – отметил он.
Согласно информации, ЕГЭ в этом году будут сдавать около 32 тысяч 9-классников.
Что касается ЕГЭ 12-классников, В. Парсамян сообщил, что на данный момент идет процесс регистрации.
«Этот процесс длится до 15 марта, затем результаты отправляют нам, после чего списки направляются обратно для уточнения, до 10 апреля есть возможность для внесения изменений по части предметов ЕГЭ, затем откорректированные списки отправляют нам и уже четко ясно, сколько и на какие предметы поданы заявки», – пояснил он.