Հասարակություն 18:11 23/02/2019 Հայաստան
Հանրապետության տարածքում փետրվարի 24-25-ը, 26-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ: Փետրվարի 26-ի երեկոյան ժամերից, 27-28-ը շրջանների զգալի մասում սպասվում են տեղումներ՝ լեռնային շրջաններում՝ ձյան, նախալեռնային շրջաններում՝ ձնախառն անձրևի, հովտային շրջաններում անձրևի տեսքով:
Քամին՝ հարավ-արևմտյան` 3-8 մ/վրկ, 25-26-ը առանձին հատվածներում սպասվում է քամու ուժգնացում 15-20 մ/վ։
Օդի ջերմաստիճանը 27-ի ցերեկը, 28-ին կնվազի 4-5 աստիճանով:
Երևան քաղաքում՝ փետրվարի 23-ի ցերեկը, 24-25-ը, 26-ի գիշերը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ, 26-ի երեկոյան ժամերից, 27-28-ը սպասվում են տեղումներ: Վաղը ցերեկը մայրաքաղաքում սպասվում է +12 աստիճան։

Society 18:36 23/02/2019 Armenia
In the daytime of February 24-25, at night of 26 no precipitation is predicted. As Hydromet meteorological service at the ministry of emergency situations reports, in the evening of February 26, on 27-28 in most regions precipitation is predicted, in mountainous regions precipitation will be in the form of snow, in foothills it will be in the form of sleet, in valleys – in the form of rain.
Southwest wind speed is 3-8 m/s. On 25-26 in separate regions the wind speed will exceed up to 15-20 m/s, the source said. In the daytime of February 27, on 28 the air temperature will go down by 4-5 degrees.
In the daytime of February 23, on 24-25, at night of 26 no precipitation is predicted in capital Yerevan. In the evening of 26, on 27-28 precipitation is predicted. The sir temperature will grow +12 in the city tomorrow.