Քաղաքական 12:12 28/02/2019 Հայաստան
Հաստատվեց ՄԱԿ ԱԽ 1325 բանաձևի դրույթների իրականացման գործողությունների 2019-2021թթ-ի ազգային ծրագիրը
Գործադիրի այսօրվա նիստում հաստատվեց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն  1325 բանաձևի  դրույթների իրականացման գործողությունների 2019-2021 թվականների ազգային ծրագիրը և ծրագրի իրականացման ժամանակացույցը» որոշման նախագիծը։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» խորագրով 1325 բանաձևը անդրադառնում է կանանց նկատմամբ զինված հակամարտությունների ազդեցությանը, զինված հակամարտությունների կանխարգելման, կարգավորման և խաղաղաշինության գործընթացին կանանց ներգրավմանը:
Հիմնավորման համաձայն, Գործողությունների ծրագրի առկայությունը ոչ միայն կհամակարգի այս ոլորտում նախկինում իրականացվող աշխատանքները, այլ նաև հնարավորություն կընձեռի ստանալ ֆինանսական օժանդակություն թե’ տարբեր երկրներից և թե’ ՄԱԿ-ի 1325-ի համար ստեղծված հատուկ հիմնադրամից:
Վերոհիշյալ Ծրագիրն ունենալու դեպքում միջազգային հարթակում կբարձրացվի  ՀՀ կշիռը որպես կանանց դերի և խաղաղության ամրապնդման համար պայքարող երկրի:

Politics 13:55 28/02/2019 Armenia
The Armenian government approved a draft decision on the 2019-2021 national action plan for the implementation of the Nations Security Council Resolution 1325 on Women, Peace, and Security and its timeframes.
The resolution addresses the disproportionate and unique impact of armed conflict on women, stresses the importance of women’s equal and full participation as active agents in the prevention and resolution of conflicts, peace-building and peacekeeping.
According to the decision, the action plan will not only coordinate the work previously done in this area but will also create an opportunity for receiving financial support both from various countries and the UN fund created for the resolution.
The program will step up Armenia’s role as a country struggling for women's role and peace in the international arena.