Մշակույթ 16:15 04/03/2019 Հայաստան
«Այստեղ խնդիրն իրական դիմանկարի մասին է, որը համապատասխանում է։ Այս ֆիլմն իրապես ես եմ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց կոմպոզիտոր Տիգրան Մանսուրյանը՝ խոսելով «Մաեստրո Մանսուրյան» ֆիլմի մասին, որի երևանյան պրեմիերան կայանալու է մարտի 5-ին։
Նա նշեց, որ իր ցանկությունն էր, որ ֆիլմում լինեին իր ընկերները Եվրոպայից, ԱՄՆ-ից, նաև Հայաստանից։
«Մի մարդ եմ տանը, ուրիշ մարդ եմ դրսում։ Իմ ընկերների այդ խոսքն, արձագանքն անչափ հետաքրքիր է»,- ասաց մաեստրո Մանսուրյանը։
Ֆիլմի ռեժիսոր Հայկ Մկրտչյանն ասաց, որ 52 րոպեի սահմաններում փորձել են ինչ-որ ձևով  տեղավորել այն ամենը, ինչը ստեղծել է և ստեղծում է մաեստրոն։
«Այնքան մեծ բազա է, որ 10 անգամ 52 րոպե կարելի էր տեղավորել, բայց փորձել ենք այս ֆորմատի մեջ տեղավորվել»,- նշեց նա։
Հ. Մկրտչյանն ասաց, որ պետք է արվեր ոչ թե կենսագրական դիմանկար, այլ ստեղծվեր ֆիլմ, որը պատմում է մաեստրոյի մասին ոչ թե միայն այն, թե ինչ ստեղծել է 60-70-ականներին, այլ նաև այսօր։
«Ֆիլմում շեշտադրված է՝ մաեստրո Մանսուրյանը ոչ միայն Հայաստանում, այլ Հայաստանից դուրս՝ ամբողջ աշխարհում», -ընդգծեց ռեժիսորը։
Ֆիլմում Տիգրան Մասնուրյանի մասին խոսքում են աշխարհում հայտնի երաժիշտներ, որոնց հետ աշխատել և աշխատում է մաեստրոն։

Культура 17:07 04/03/2019 Армения
«Здесь речь о реальном портрете, и он соответствует. Этот фильм – действительно я», – заявил в беседе с журналистами  известный армянский композитор Тигран Мансурян, говоря о фильме «Маэстро Мансурян», ереванская премьера которого состоится 5 марта.
Он отметил, что это было его желанием, чтобы в фильме были друзья из Европы, США и Армении.
«Я дома и я вне дома – это разные люди. Слова, реакция моих друзей – чрезмерно интересны», – сказал композитор.
Айк Мкртчян, режиссер фильма, сказал, что в течение 52 минут они пытались как-то уместить все, что создал и создает маэстро.
«Это столь крупная база, которую можно уместить в 52 минуты 10 раз, но мы постарались вписаться в этот формат», – отметил он.
По словам Мкртчяна, нужно было создать не биографический портрет, а фильм, рассказывающий о маэстро, не только о том, что он создал в 60-х и 70-х годах, но и сегодня.
«Фильм посвящен маэстро Мансуряну – не только в Армении, но и во всем мире», – сказал режиссер.
В фильме о Тигране Мансуряне рассказывают всемирно известные музыканты, с которыми работал и работает маэстро.