Տնտեսություն 16:51 06/03/2019 Հայաստան
Հայաստանում գազավորված բոլոր ըմպելիքները կհարկվեն ակցիզային հարկով, ինչը նշանակում է, որ առաջիկայում այդ ըմպելիքները կթանկանա։ Գազավորված ըմպելիք արտադրող ընկերությունների ներկայացուցիչները, բարձրաձայնելով իրենց մտահոգությունները՝ պնդում են, որ փոփոխությունն առաջացնելու է ֆինանսական լուրջ խնդիրներ, իսկ որոշ արտադրողներ էլ կարող են անգամ դադարեցնել գործունեությունը:
«Կոկա-Կոլա Հելլենիկ Բոթլինգ Քամփնի Արմենիա» ընկերության հասարակական կապերի և հաղորդակցության տնօրեն Էլինա Մարգարյանը նշեց, որ օրենսդրական նախաձեռնության նախնական տարբերակը հարկային բեռի ավելացում էր նախատեսում միայն շաքար պարունակող ըմպելիքների համար, բայց վերջնական տարբերակում ընդգրկվել են նաև այն հանքային ջրերը, որոնք պարունակում են կիտրոնի բուրավետիչ։
«Այդ ապրանքատեսակը ևս ակցիզով հարկվելու է, մինչդեռ այն ընդհանրապես ոչ մի քաղրացուցիչ և շաքարավազ չի պարունակում»,- ասաց Էլինա Մարգարյանը՝ հավելելով, որ, ըստ հաշվարկների, 1 լիտր ըմպելիքի գինը կավելանա  30 դրամով։
Նշենք, որ այս խստացումը պայմանավորված է նաև մարդկանց  առողջության մասին մտահոգությամբ, ինչն արտադրողներն այդքան էլ չեն ընդունում։
«Թամարա և Անի» ՍՊԸ տնօրեն Տիգրան Շալջյանը մեջբերելով բժշկության մեջ հայտնի խոսքը, թե՝ «ամեն ինչ դեղ է և ամեն ինչ թույն, հարցը չափաբաժնի մեջ է»՝ նշեց, որ Հայաստանում մեկ օրվա կտրվածքով մեկ մարդուն բաժին հասնող ըմպելիքի մեջ շաքարով կամ քաղրացուցիչով գազավորված ըմպելիքը կազմում է 1 տոկոսից պակաս, իսկ միջազգային մակարդակում այս ցուցանիշը 1,7 տոկոս է. «Սա նշանակում է, որ մենք շատ հեռու ենք այդ ցուցանիշից»։
«Պեպսի Կոլա» ընկերության տնօրեն Գուրգեն Նարիմանյանն էլ ընդգծեց, որ այս փոփոխությունից հետո բարձր գնային կատեգորիայի ապրանքները կթանկանան 12-15 տոկոսով, ցածր գնային կատեգորիայի ապրանքները՝  30-40 տոկոսով։
«Բնականաբար, դա շղթայական ազդեցություն կունենա։ Նախ իրացման ծավալները կնվազեն, ինչի հետևանքով նաև ընկերությունների եկամուտները կպակասեն,  աշխատատեղեր կկրճատվեն։ Սա կլինի հետևանքների առաջին փուլը։ Մենք խոսում ենք մի մեծ շղթայի մասին, որի մեջ են մտնում մատակարար ընկերությունները, մասնավորապես,  ապակյա, պլաստիկե շշերի, շաքարի և այլ հումքի մատակարարները, որոնց 70 տոկոսից ավելին տեղական ընկերություններ են։ Այսինքն՝ նրանք էլ կտուժեն»,- նշեց նա՝ հավելելով, ֆինանսների նախարարության հաշվարկով՝ այս հարկման արդյունքում նախատեսվում է պետբյուջեի մուտքերն ավելացնել 3 մլրդ դրամով, մինչդեռ, ըստ նրա, պետբյուջեի մուտքերը  կկրճատվեն և դա ավելի բացասական ազդեցություն կունենա։
«Հայ կոլա» ընկերության տնօրեն Տիգրան Հովսեփյանն էլ հայտնեց, որ 1996 թվականին հիմնադրված ընկերությունն այսօր կանգնած է փակման վտանգի առաջ։ Նրա խոսքով՝ բյուջեի ճեղքը փակելու պատրվակով հնարել են այս հարկատեսակը, սակայն հետևանքներն ավելի վատ են լինելու։ «Առանց որևէ ուսումնասիրության հնարել են այս հարկը։ Եթե ապրանքը թանկանա 30 տոկոսով, բնական է, որ այն մրցունակ չի լինի, և շուկայից դուրս կմնանք»,- ասաց Տիգրան Հովսեփյանը։
Գազավորված ըմպելիքների արտադրողները հույս ունեն, որ ֆինանսների նախարարությունը կլսի իրենց և այս փոփոխությունն ուժի մեջ չի մտնի, հակառակ դեպքում, հետևանքները շատ ավելի ծանր կլինեն։
«Մեր ընկերությունում կան մարդիկ, որոնք 15-18 տարի աշխատում են։ Աշխատողները հիմնականում Ջրվեժ թաղամասի բնակիչներն են։ Ընդհանուր առմամբ, աշխատում է 100 մարդ, բայց ես օրեր առաջ իմ աշխատողներին ասել եմ՝ եթե այս փոփոխությունն ուժի մեջ մտնի, գործարանը կանգնելու է փակման եզրին, ուստի նրանց խորհուրդ եմ տվել նոր աշխատանք փնտրել»,- ընդգծեց «Հայ կոլա» ընկերության տնօրենը։

Экономика 18:02 06/03/2019 Армения
Газированные напитки в Армении подорожают, закроются некоторые компании: производители продукции бьют тревогу
Все газированные напитки в Армении будут облагаться акцизным налогом, что означает, что в ближайшее время данные напитки подорожают. Представители компаний-производителей газированных напитков на сегодняшней пресс-конференции, выразив свою обеспокоенность в связи с этим, утверждают, что данное изменение вызовет серьезные финансовые проблемы, а некоторые производители могут даже прекратить свою деятельность.
Напомним, согласно введенному в обращение проекту закона РА «О внесении изменений и дополнений в Налоговом кодексе» планируется с 1 июля 2019 года расширить список продукции, подлежащих обложению акцизным налогом, акцизному налогообложению будут подлежать напитки, в 100 граммах которых содержится пять и более граммов сахара.
Директор по общественным связям и коммуникации ЗАО «Кока-кола Хелленик Ботлинг Кампни Армения» Элина Маркарян отметила, что предварительный вариант законодательной инициативы предполагал увеличение налогового бремени лишь для содержащих сахар напитков, однако, в окончательном варианте включены также газированные воды, содержащие лимонный ароматизатор.
«Данный вид продукции также будет облагаться акцизным налогом, между тем данные напитки вовсе не содержат сахар или подсластитель», – отметила Э. Маркарян, добавив, что, согласно подсчетам, цена на 1 литр напитка будет повышена на 30 драмов.
Отметим, что это обусловлено также обеспокоенностью здоровьем людей, однако, производители данной продукции не принимают подобные обоснования.
Директор ООО «Тамара и Ани» Тигран Шалджян, процитировав известную фразу Парацельса – «Всё – яд, всё – лекарство, то и другое определяет доза», отметил, что  на одного человека в день употребление газированных и сладких безалкогольных напитков составляет не более 1% всех напитков, в том случае, когда мировая норма составляет 1,7%. «Это означает, что мы далеки от этого показателя», – отметил он.
В свою очередь директор ООО «Джермук Интернейшнл Пепси-Кола Ботлер» Гурген Нариманян подчеркнул, что после данных изменений продукты высокой ценовой категории подорожают на 12-15%, продукты низкой ценовой категории – на 30-40%.
«Естественно, это может иметь эффект цепной реакции. Прежде всего, снизятся объемы реализации, вследствие чего также снизятся доходы компаний, будут сокращены рабочие места. Это будет первый этап последствий. Мы говорим сейчас о большом звене, в которое входят компании-поставщики, в частности, поставщики стеклянных, пластиковых бутылок, сахара и другого сырья, свыше 70% которых – местные компании. Иными словами, они также пострадают», – отметил он, добавив, что по подсчетам министерства финансов Армении, в результате применения данного налога планируется увеличить доходы государственного бюджета на 3 млрд драмов, между тем, по его словам, доходы в госбюджет сократятся и приведет к негативному воздействию.
Директор компании «Ай Кола» Тигран Овсепян же добавил, что основанная в 1996 году компания сейчас стоит перед угрозой закрытия. По его словам, этот налог придумали для того, чтобы заполнить пробел в бюджете. «Без всяческих исследований выдумали этот налог. Если товар подорожает на 30%, естественно, он не будет конкурентоспособным, и мы останемся за пределами рынка», – подчеркнул он.
Представители компаний надеются, что министерство финансов Армении услышит их и данное изменение не вступит в силу, в противном случае – последствия будут более тяжелыми.
«В нашей компании есть люди, которые работают уже около 15-18 лет. Сотрудники в основном – жители района Джрвеж. В целом, работает 100 человек, но днями ранее я уже сообщил своим сотрудникам, если данное изменение вступит в силу, компания окажется на грани закрытия, посему посоветовал искать новую работу», – подчеркнул директор компании «Ай кола».